İstanbul Yarı Maratonu

Merhabalar,
Vdafone yarımaratonuna kayıt yapmak istiyorum ama 50tl diyor, çok değil mi?
Geçen kontrol ettiğimde 30tl idi sanki. Ücreti mi arttırmışlar acaba?

24 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecek Vodafone İstanbul Yarı Maratonu kayıt dönemlerini ve ücretlerini aşağıda görebilirsiniz.

1. Kayıt dönemi ( 1 Ocak - 29 Şubat )

Yarı Maraton ve Çeyrek Maraton için 30TL
Bayrak yarışı için 20x4 80TL

1. Kayıt Dönemi: ( 1 Mart - 11 Nisan )

Yarı Maraton ve Çeyrek Maraton için 50TL
Bayrak yarışı için 30x4 120TL

Kurumsal (business) kategori için kayıtlar 15 Şubat – 11 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Bireysel katılımcılar kayıt ücretlerini sadece kredi kartı ile ödeyebileceklerdir.

Kurumsal (business) kategori ve bayrak yarışına katılacak olan katılımcılar ise ödemelerini kredi kartı veya kendilerine bildirilecek olan hesap numarasına Havale/EFT olarak yapabileceklerdir.

Geç kayıt 22 Nisan 2016 tarihinde yarış kitlerinin dağıtılacağı alanda gerçekleşecektir. Geç kayıt için ücret 100 TL olacaktır.

Ben de bir aksilik çıkmaz ise katılacağım, ve ilk yarımaratonum olacak. Daha bir buçuk ay olmasına rağmen şimdiden heyecanlanmaya başladım :grinning:

Geçtiğimiz pazar İstanbul Yarı Maraton’u koşuldu, ben de ilk yarı maratonumu tamamlamış oldum. Son 15 günde işlerimdeki yoğunluk ve ailesel sebeplerden dolayı sadece tek antrenman yapabilmiştim, bu da performansımı oldukça kötü etkiledi. Buna rağmen İlk 10 km’de kendimi iyi hissedip hedeflediğimden hızlı koştum, bu da 15. km sonrasında bana pahallıya patladı, 15 sonrasını yürü-koş yaparak tamamlayabildim. Özellikle son 2 km’de ayak tırnaklarım da şiddetli ağrılar hissettim (şu anda 2 tırnağım mor ve sanırım düşecekler). Derecem 2:32 civarı oldu, hedefim ilk yarımaratonumu 2:30 altında bitirebilmekti, hedef süreme oldukça yakın bir sonuç oldu. Bitiş çizgisinde derecem kötü olsa da en azından bitirebildiğim için mutluydum. Her koşuyu bir tecrübe olarak görüyorum, bu yarıştan da çıkardığım bir çok ders oldu:

• En önemli ders antrenman programına disiplinli bir şekilde uyabilmenin önemi oldu. Ben programımdaki antrenmanların yarısını ancak yapabildim, bunun olumsuz etkilerini de yarışta çok şiddetli hissettim.
  • Yarışın ilk bölümünde etrafımda koşan insanlara kendimi kaptırıp tempomdan dışarı çıktım. Kendimi frenlemeyi ve hedef tempoma sadık kalmaya daha çok dikkat etmeliyim.
  • Yarışta yanımda sadece cep telefonum vardı, ve saati sadece ordan kontrol ettim. Tempo ve nabız göstergeli bir saat edinmenin vakti geldi.
  • Son km’lerde motivasyonum çok düştü (etraftan laf atan, garip garip bakan insanlar da bunda oldukça etkiliydi) zihinsel olarak da yeteri kadar hazır olmadığımı burada anladım.
  • Antrenmanlarımda tek koştuğumda hep koşturmaca podcast’i dinliyordum, zamanın nasıl akıp gittiğini anlamıyordum. Ancak yarış günü kulaklığımı evde unuttum, yarışta yanıma alacağım eşyaları bir gece önce hazırlamanın ne kadar önemli olduğunu anlamış oldum :slight_smile:

Daha detaylı bir incelemeyi de blogumda yazmayı planlıyorum, yazınca onun da linkini sizlerle paylaşacağım.

5 Beğeni

Mor tırnak gizli şifresini öğrendiğinize göre koşu dünyasına hoşgeldiniz :slight_smile:

3 Beğeni

Benimde ilk defa katıldığım bir yarı maratondu. Benim kısa koşu geçmişim herkesten biraz farklı olduğundan bu mesafeyi ilk defa Runatolia da 42k içinde koşmuştum. Çok zorlamadan 1:55 civarında arasında koşmayı düşünüyordum. İlk kilometreler farkına varmadan 4:50 küsürlü pacelerde gezdim, baktım gidiyorum 4k dan sonra 1:45 te bitirebileceği düşündüm ve aynı şekilde devam ettim. :slight_smile: 15km deki su noktasında önümdeki arkadaşın aniden durması sonucu ona çarpmamak için neredeyse bende durmak zorunda kaldım, tempo buradan sonra biraz bozuldu. 1:45:42 ile bitirdim. Yarı maratonunların çok yormadığını zevkli olduğunu anladım.:slight_smile:

2 Beğeni

Selam,

Bu ay sonuna kadar İstanbul YM na indirimli fiyattan kayıt olabilirsiniz.

https://www.yarimaraton.istanbul/1500m

Yukarıdaki linke tıklarsanız 2019 maratonuna katılan çeşitli kategorilerdeki yarışmacılara ekstra indirim yapıldığını göreceksiniz. “Elit ve zengin” statüsündeki maraton koşucularına ise indirim yapmayı gereksiz görmüşler. Onlara su bile vermeye gerek yok, her türlü koşar onlar :slight_smile:

Şaka bir yana 15K koşanları teşvik edelim derken göz çıkarmışlar. Harika bir uygulama. Kim akıl etti ise tebrik ediyorum.

5 Beğeni

“2019 yılında İstanbul Maratonu 15K kategorisini bitiren sporculara 2020 yılı İstanbul Yarı Maratonu “21K kayıt ücreti %50” indirimlidir.”

Bu açıklamayı rezillik mi desem, yarım maratona katılımın arttırılması için yapılan bir çalışma mı desem bilemedim. @okmali nin de dediği gibi maraton kategorisinde koşan, maraton kategorisindeki katılımı arttırmaya çalışan, İstanbul Maratonu’nun 15K ya da 10K olmadığını anlatmaya çalışan arkadaşlar için indirimi gerek görmemişler.

İstanbul Maratonu’nda sadece 15K bitişinde parti vermeye çalışan, 15K kategorisi için çabalayan organizasyonun, yarı maratondaki bu hamlesi belki de pek şaşılacak bir durum olmasa gerek.

2 Beğeni

Zaten her kesime indirim yapilmiş, bir tek maraton koşucuları yalnız bırakılmış. Yapmışken herkese yapsalardı keşke, çünkü azınlıkta olan kısım maraton koşanlar, alt toplama bakıldığında maliyeti en az etkileyecek kitle de bu… Motive edilmeye en ihtiyaç duyulan bu kitlenin motivasyonu birak bu hareketle dışlanarak küskünleştirilmesi bence de hiç yakışık almamış…

Herkese indirim yapılmışken maraton koşan 65 yaş altı erkekleri atlamaları inanılmaz bir saçmalık gerçekten. Bunun kabul edilir yanı olmaz gerçi ama ben bir yanlışlık olduğuna ve unutulduğuna inanmak istiyorum. Belki bir uyarıyla bu hatadan dönerler. Ben 15k koştum ve bu indirim uygulaması açıkçası İstanbul YM 2020 yarışına katılma kararı almamı sağlayabilir. Bu açıdan başarılı bir uygulama. Ancak belki de en çok motivasyona ihtiyacı olan ve ülkemizde üzerine titrenmesi gereken kitleyi nasıl atladılar hayret verici bir durum.

Beşiktaş parkurunda da instagram’da bayağı tepki gelince mesafeyi 10km’e çıkarmışlardı.

bir iki kisi de bu yarimaratondaki anormalligi sikayet etmis su postun altinda. siz de tepkinizi gostermek isterseniz:

Tekrar incelediğimde yaşanan tuhaf durumu 15K koşanların indirimini iptal ederek çözdüklerini farkettim.

65 yaş üstü tüm Türk sporculara 2020 yılı İstanbul Yarı Maratonunda %65 indirimlidir.
16-18 yaş tüm Türk sporculara %50 indirimlidir.
2019 yılında Maraton (42K) yarışını bitiren tüm Türk kadın sporcular 2020 yılı Yarı Maraton (21K) yarışına kayıt ücretsizdir.

Varolan indirimi geri almak da tuhaf ama daha adil bir hale geldiği kesin. Aradaki kısa sürede indirimli fiyattan kayıt yapan 15K koşucuları herhalde haklarını koruyacaklardır.

Ben katılım için şahsen parkur açıklamasını bekliyorum. Yenikapı’dan başka bir yere alınırsa düşünebilirim.

3 Beğeni

Bebek etabında da burda da amatörlük. Yeni yönetimin güzel yenilikler yapmak istemesini memnuniyetle karşılıyorum ama malesef bu REDO/UNDO tuşu kullanırmışçasına hatalar hoş değil. Bebekte 5k’ya düşürüp hadi sizi dinledik 10k yaptık (e hep 10 idi???) ve şimdi de maraton koşanlara anlamsız haksızlık. Kimse indirim beklemiyorken, yarışın kalitesine dair geliştirmeler beklerken dikkat dağıtıcı bir ücret uygulaması… dilerim bunlar son olur ve stabil, tarihi ücreti, madalyası, sponsoru önceden netleşmiş yarışlarla sürprizsiz keyifli bir şekilde İstanbul’umuzu koşmaya devam ederiz.

5 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam Bebek bundan önceki 2 yarışta 5K idi. Bu yarışta 10K’ya çıkarıldı.
https://www.strava.com/segments/17198534 Bu da Strava’da 5K parkurunun segmenti.

Bir de söylemeden edemeyeceğim, lütfen şu çantaları da değiştirsinler Allah aşkına, eve gelene kadar kopuyor. Buna güvenip içine eşya koyup yola çıkmak saçmalık.

Taksiciler gibi aynı renk giyinip yolları komple doldurmak lazım koşa koşa :slight_smile:

İndirimi geri çekmek resmen amatörlük. Kusura bakmayın.

1 Beğeni

Herkese selam, bende maraton koşmak istiyorum. Halk koşusu dışındaki koşular için sporcu lisansı zorunlu mu?

Merhaba,
Herhangi bir lisans gereksinimi bulunmamakta. Organizasyonun sitesine girip kayıt olabiliyorsunuz.

Cevabınız için teşekkür ederim.