İnjury dejenerasyon diye koşucu hastalığı duydunuz mu?

merhabalar koşan insanlar :slight_smile: hocalarım ve arkadaşlarım yaklaşık 10 aydır koşuyorum son 6 aydır düzenli olarak koşuyorum, şimdiye kadar stravada 200km, Adidas run ile toplamda 300km civarı koştum. 2 ay önce sol dizimde ağrı oluştu Mr çektirdim ama malum devletin sağlık sistemi çok kötü olduğu için doktor benimle muhatap bile olmadı, ben buz dinlenme vs ile geçiştirdim. tartan piste çıktım sol dizimde bandaj ile yaklaşık 3 km sonra aynı sol diz gibi sağ dizde ağrımaya başladı ve bıraktım sonra üniversiteden evime geldiğimde bide burada özel hastanede Mr çektirdim yine doktor benimle pek konuşmadı ve ilaç verdi ödem var dedi glukozomin takviyesi için osteoflex ilaç almamı söyledi. 1 aydır kullanıyorum hiç faydasını görmedim, bide özel ftr (fizik tedaviye gittim) 10 gün. doktor Mr sonuçlarına baktı arka çapraz bağlarında (iki dizde) ufak yırtıklar var hasar görmüş dedi. ftr bitti yine bir işe yaramadı sevdiğim bir abim kendisi de koşucu uzun zamandır, kuvvet antrenmanları yapmamı önerdi + kolejen kullanabilirsin dedi 1 haftadır da glukozomin ile kolojen kullanıyorum. 1 haftadır kuvvet antrenmanları yapıyorum bacaklar güçleniyor gibi ama tekrar eski halime gelirmiyim bilemiyorum? ftr doktoru injury dejenerasyon var dedi internette arattım pek bişey bulamadım bu konu hakkında bilenler beni aydınlata bilir mi lütfen, neden sebep olur nasıl geçer neler yapmam gerekir ? bide koşularımın büyük çoğunluğunu asfaltta koştum :frowning: şimdiden buraya kadar okuyup cevaplayanlara teşekkürlerimi sunarım…
STRAVA; Samet Nemutlu

1 Beğeni

Hocam merhaba geçmiş olsun, hepimiz benzer sakatlıklardan geçtik, kısaca, zemini değiştirin( asfaltta koşmayın) kilonuz varsa diyet yapmaya çalışın, koşuların hızını veya süresini azaltın, özellikle esnemeleri es geçmeyin, koşu öncesi ve koşu sonrası. Paça veya kemik suyu içiniz. Bu hareketleri de haftada 3 gün yapabilirsiniz Knee exercises for runners - NHS

4 Beğeni

cevabınız için öncelikle teşekkürler hocam:) spor geçmişim yok top oynardım o kadar, spora kilo verdikten sonra başladım 1.78 boy 85 kiloydum (: 60 kiloyum şuan. yaklaşık 1,1.5 aydır koşmuyorum iki dizde de güvensizlik hissi ve ağrı vardı, kuvvet antrenmanı yapıyorum glikozomin ve kolejen alıyorum 1,1.5 ay kadar böyle kuvvet antrenmanları ve ilaçlarla devam edeceğim, tartan pist yada toprak zeminde koşmam şart oldu . sakatlıklar geçse bile eski halime gelmem en az 4-5 ayı bulacak herhâlde…

2 Beğeni

Merhaba, bahsettiğiniz hastalığı duymadım ve konu hakkında bir bilgim yok, baştan söyleyeyim.
Seninle benzer bir durum yaşadığım için yazıyorum.
Aynı şekilde koşuya yeni başladığım, yoğun antrenman ve yarış döneminde bahsettiğiniz gibi sol dizimin dış yan tarafında oluşan bir bıçak batması gibi dayanılmaz acıyla koşamaz olmuştum.
Dediğiniz gibi devlet ve özel hastanelerde ödem ve benzeri teşhislerle gene benzer tedavi yöntemleri verildi. Tabi hiç biri çare olmadı. Dinlenme ve buz sonrası geçen ağrılar koşuya başlayınca 3. veya 4. km den sonra tekrarlıyor ve sonrasında dinlenince gene geçiyordu.
Yaptığım araştırmalarda IT Bant sendromu ile karşılaştım.
Esnetme ve güçlendirme egzersizleri ile iyileştim. Şuan hiçbir sorun yaşamıyorum.
Bilgi olsun diye paylaştım.
Keyifli forumlar.

2 Beğeni

hocam cevabınız için teşekkürler öncelikle, aynı dediğiniz gibi bende 1,2 km sonra başlıyor ağrı dinlenince geçiyor. günlük aktivitelerimde hiç sorun çıkartmıyor da :slight_smile: uzun süredir piste çıkmadım 1 ay önce koştum 1 kilometrede ağrı artarak devam edince 1.5 km bıraktım kuvvetlendirme antrenmanları kolojen ve glukozomin takviyesiyle 1 hafta daha devam edeceğim haftaya toprak zeminde bi test edeyim diyorum :thinking: .

1 Beğeni

Diz kapağında Cat cut sesler gelenler nasıl cozdu acaba durumu ya vardı hep ya ben takmaya başladım yürürken koserken bişi hissetmiyorum elimi dizlerime koyup açıp kapatırken Cat seslerini hisediyorum duyuyorum :slight_smile: paranoyak oldum

Esneme, uyanış sonrası hayatın bir parçası, ortopediste sorduğumda hava kabarcıkları demişti. Ama çat çuta göre değişir. Benim eklemlerim sürekli kat kut ses çıkarır mesela bir yere takılırmış gibi. Bir sorun olduğunu düşünmüyorum kendi adıma.

2 Beğeni

hocam hesabın şifresini unutmuşum :slight_smile: yeni gördüm. bu soruyu fizik tedavi doktoruna bizzat sordum ftr alırken dizden gelen sesler bizim için aktiviteye ve günlük yaşama etki etmiyorsa sorun yok gayet doğal demişti. sağlıklı koşular diliyorum :running_man: :running_man: :running_man:

2 Beğeni