İneos 1;59 Denemesi

Bu 2:50 pace e 2 saat nasıl dayanılır!? inanılmaz biri gerçekten…

3 Likes

5 Likes

bayağı bayağı tarihe tanıklık ettik…

3 Likes

Psikolojik bariyeri aştık.Şimdi seneye Berlin Maratonu’nu bekleyeceğiz

2 Likes

İşte bu… kral son düzlüğe deparla girdi helal olsun.

2 Likes

Atletizm in ne kadar birlestirici oldugunu rekabet kadar yeri geldiğinde herkesin birbirine ne kadar yardimci olabilecegini bizlere gösteren bu TAKIMA disiplin inanc ve sporculuk örneği olduğu icin Kipcoghe’a cok tesekkur ediyorum. Muazzamdi canli izlemis olmaktan büyük gurur duyuyorum.

9 Likes

seneye olimpiyat oyunları da var…sanırım olimpiyat oyunları’nda bekele vs. kipchoge göreceğiz…

3 Likes

Ben Bekele-Kipchoge rekabetinden ziyade parkur elverişliliği açısından dedim.Malum rekor kırmak için en iyi parkurlardan biri :wink:

2 Likes

Gerçekten muazzam bir başarı! Canlı izlemesi de oldukça keyifliydi! Monza ile karşılaştırınca yer seçiminin sadece koşan(lar) için değil, genel atmosfer ve takip edenler için de ne kadar önemli olduğunu da sanırım net bir şekilde görmüş olduk. Her yönüyle örnek oldular; başta Kipchoge olmak üzere payı olan herkese büyük tebrikler!

5 Likes

Bridget Kosgei biraz once Chicago’da 2:14:04 ile Paula Radcliffe’in 2:15:25’ini 81 saniye geliştirdi. Zamanlama açısından gölgede kalacak olmasına rağmen 16 yıldır kırılamayan bu rekorun hem de bu kadar büyük farkla kırılması maraton dünyasında çok ses getirecek.

10 Likes

1:59:40 hakkında okuyup izlediklerimden bir derleme yapmaya çalıştım. Aynı zamanda ayakkabı teknolojisinin son yıllardaki maraton süreleri üzerindeki etkisi, işin nereye gidebileceği üzerine bir beyin fırtınası.

15 Likes

Çok güzel. Teşekkür ederiz.

Arkadaki iki kişinin ne işe yaradığını anlayamamıştım izlerken. Öğrenmiş oldum… :+1:

1 Like

@aykutc yazısı T24 Spor da da yayınlanmış… :+1:

2 Likes

Nike’ın Vaporfly ayakkabıları ile ilgili haksız avantaj sağladığı gerekçesiyle, profesyonel atletlerden IAAF’ye şikayetler olmuş. IAAF çalışma grubu kurmuş, konuyu inceliyormuş.

4 Likes

O şikayetçi atletler 250 dolara satılan bir ayakkabıyı alıp neden koşmuyorlar? Çok anlamsız. Ben atletlerin değil de diğer markaların baskısı yüzünden böyle bir karar aldıklarına inanıyorum.

Şurada bu konuyla ve Nike ayakkabıları ile ilgili güzel bir makale var. Translate edip bakabilirsiniz:

Karbon plaka kullanımı 11 sene öncesine kadar gidiyormuş aslında. Bir sürü marka denemiş daha önce karbon plaka kullanımını. Pek başarılı olamamışlar. Bir yerden kazanırken başka yerden kaybetmişler. Nike’ı ve vaporfly ayakkabıları öne çıkartan karbon plaka değil yeni nesil köpük tabanları. Son olarak geliştirdiği zoomx köpük ve karbon plaka ile sihirli kombinasyonu bulmuş gibi görünüyor. Firmaların burdan birşey çıkarması zor bence.

Kipchoge’nin kullandığı AlphaFly ise bambaşka hikaye. 3 Tane karbon plaka ile bu ayakkabının bir yay gibi hareket ettiği konusunda herkes hem fikir. Bu ayakkabının resmi maraton yarışlarında giyilmesini engelleyebilirler.

2 Likes

Hemen her alanda var olan gelenekselciler yeni olan her şeye haklı/haksız eleştiri yargı getirirler. Windows 95 gibisi yok abi diyen arkadaşım var benim :grinning: Ancak unutulmamalı ki teknoloji sürekli ilerliyor. Bunu insan iyiliği için kullanmakta bizlerin elinde art niyet hile için de kullanmakta . Daha önce bu başlıkta söylemiştim kimya işindeyim.Tamamen aynı oranlara sahip maddeleri 1 derece ortam sıcaklığı farkıyla karıştırdığınızda dahi çıkan ürün farklı olabiliyor. Nike eğer ciddi ar-ge yapıp gerçekten köpük ürettiyse aynısını üretmeleri çok zor .Tıpkı Coca Cola nın içeriği gibi tamamen firmaya özel olacaktır. Ancak bu demek değildir ki çok ama çok yakın benzer ürünler üretilmesin. Diğer firmalar/atletler olanı kötülemek yerine nasıl benzerini yaparız veya daha iyisini yaparız diye düşünmeliler bence

1 Like

ayakkabı konusunda bayağı bir yazı okuduktan sonra şu şekilde düşünüyorum…

IAAF tarafından yay sistemi olan ayakkabılar yasak…nike, sadece kipchoge’nin giydiği alphafly prototip modelinde 3 farklı karbon tabaka ve aralarında köpük kullanarak, bildiğimiz anlamda yay kullanmadan yay etkisi elde ettiği söyleniyor…asıl eleştiri buna…fakat bu noktada benim anlamlandıramadığım konu şu; Ineso 1:59 denemesinde de, Nike Breaking2 denemesinde de sonuç ne olursa olsun zaten IAAF’ın onay vermeyeceği bir derece elde edilecekti ve herkes bunu biliyordu…IAAF neden onay vermeyecekti sorusunun temel iki bileşeni, pacer’ların dönüşümlü olarak gir/çık yapması, ve koşucuların (bildiğiniz gibi Breaking2’da 3 atlet denemişti) su ve besin ihtiyaçlarını kendileri ile aynı hızda giden bisikletlerden temin etmeleri…Bir de sanırım açık katılım olmaması konusu var ki bu durumda pek de ilgili değil…Şimdi en başından beri IAAF’ın onay vermeyeceği bilenen bir organizasyonda kullanılan ayakkabı IAAF standartlarına uymuyor diye bu deneme çöpe mi atılmalı ? Ben bunu savunanları pek anlamıyorum açıkçası…Kipchoge biliyordu ki değil 1.59, 1 saat bile koşmuş olsa yine IAAF onay vermeyecekti…o sebeple şu aşamada Alphafly üzerinden yapılan eleştirileri pek anlamıyorum…Eğer yapılan incelemeler üzerine Alphafly’ın taban yapısı yay fonksiyonu gördüğü sonucuna varılırsa IAAF ayakkabıyı kendi organizasyonlarından yasaklar olur biter…Fakat bu 1.59 denemesine gölge düşürür mü sorusuna ben, pacer stratejileri, beslenme ne kadar gölge düşürürse o kadar düşürür der geçerim…

Vaporfly next% özelinde yapılan eleştiri/inceleme ise bence şu anda pek hakkaniyetli değil, çünkü Hoka Hoka One’ın 2 modeli var karbon kullanan, Carbon X ve Carbon Rocket, hatta Carbon X ile 100mil rekoru kırıldı sanırım…Ironman Dünya Şampiyonası’nda 2.42 maraton koşan Jan Frodeno Asics’in Metaracer isimli prototip modelini giydi, yine karbon plakalı…Saucony’nin yine prototip modeli var karbon plakalı, Ironman 70.3 Coquimbo’da kadınlar ikincisi Sarah Piampiano giydi…Mizuno şu anda Tokyo2020 için prototip üzerinde çalışıyor, yine karbon plakalı…Mühendis değilim fakat genel mantığım yumuşak bir malzeme üzerine daha sert yapılı bir malzeme yerleştirilmesinin geri dönüş sertliği yaratacağını söylüyor bana, ki yarışlarda kullandığım Cloudflow da mesela speedboard isimli farklı bir orta taban kullanıyor, diğer On modellerine göre…Eğer karbon plaka kullanımı çok ekstrem bir avantaj sağlıyorsa, ilk kullanılan karbon plakalı ayakkabı ile elde edilen tüm derecelerin yok sayılması gerekir, tek bir ayakkabı özelinde olmadan…Kaldı ki o zaman Vaporfly 4% ile kırılan Dünya Rekoru da çöp olacak demektir…Veya FINA gibi yapacaklar, malzeyi yasaklayacaklar fakat derecelere dokunmayacaklar…Yine de konunun Nike veya 1.59 denemesi veya Next% üzerinden gitmiyor olması gerekir benim düşünceme göre…

5 Likes

runners world’de çıkan konuyla ilgili bir yazı;

2 Likes

yazdıklarınıza katılmamak elde değil… ne olursa olsun insanı mutlu ve motive ediyor… oyuncak satın alınan bir çocuğun mutlu olmama ihtimali var mı? bizim de farkımız yok… geçen aldığım yeni koşu ayakkabılarımla yatıyordum neredeyse… üstelik 50 yaşındayım :slight_smile:

5 Likes

Valla ben de okşuyorum onları bazen… ben de 45-50 yaş bandındayım. Koşmak beni mutlu ettiği için, koşmamı sağlayan tüm malzemelerimi çok seviyorum.

2 Likes