İneos 1;59 Denemesi

maraton

İneos 1;59 projesi insanlığın maraton mesafesinde ulaşabileceği seviyeyi göstermeye çalışan ikinci büyük girişim.
Önceki girişim tam olarak hedefi tutturamamış olsa 2 saatin altında maraton koşulabileceğinin işaretini çok güçlü olarak vermişti.

Zaten Kipchoge ‘’Ringe giren ve ne olacağını bilmeyen bir boksör gibiydim. Ama bu sefer hazırım ve ne olacağını biliyorum ‘’ demekte.

Yaklaşan bu denemede ise bazı farklılıklar var ;

• Rekor (Resmi olarak kabul edilmeyecek ) denemesinin yapılacağı parkurda Kipchoge antrenman yapmayacağını sadece deneme günü gelip koşacağını açıkladı.
  • Önceki denemede 3 aday vardı. Bu denemeyi sadece Kipchoge gerçekleştirecek.
  • Bu denemede Bernard Lagat başta olmak üzere birçok Avrupa ve Dünya şampiyonu atlet pacer lık yapacak.
  • Bu deneme tamamen halka açık olarak gerçekleştirilecek.
  • Net tarih yerine 12-20 Ekim aralığında uygun günde yapılacak.

Önceki deneme için ‘’Aslında başarısız olmadım insanlığı bu seviyeye 24 saniye yaklaştırdım diyen Kipchoge Bu deneme de başarısız olursa soruna. ’Bu tarihle ilgili bir konu. İnsanlara ilham vermekle ilgili’’ yanıtını vermekte.
Olimpiyat şampiyonluğu ve diğer unvanları ile karşılaştırması istendiğinde Kipchoge bu daha önemli ‘’Ay’a inen ilk insan gibi ilk olacağım diyor
Karşımızda neredeyse filozof bir koşucu var. Zaten böyle olmasa bu sorumluluğu kaldıramazdı.
Kipchoge’nin bu zihinsel yapısıyla birlikte diğer etkenleri göz önüne alırsak bu sefer başaracak görünüyor. Hem de 2032 den önce maratonda 2 saat altına inilemeyeceğini belirten araştırma raporuna rağmen ( https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2019/07000/A_Statistical_Timetable_for_the_Sub_2_Hour.14.aspx).

17 Likes

Laboratuvar dan çıkar ancak bu rekor… :slightly_smiling_face:

0 Likes