İneos 1;59 Denemesi

İneos 1;59 projesi insanlığın maraton mesafesinde ulaşabileceği seviyeyi göstermeye çalışan ikinci büyük girişim.
Önceki girişim tam olarak hedefi tutturamamış olsa 2 saatin altında maraton koşulabileceğinin işaretini çok güçlü olarak vermişti.

Zaten Kipchoge ‘’Ringe giren ve ne olacağını bilmeyen bir boksör gibiydim. Ama bu sefer hazırım ve ne olacağını biliyorum ‘’ demekte.

Yaklaşan bu denemede ise bazı farklılıklar var ;

• Rekor (Resmi olarak kabul edilmeyecek ) denemesinin yapılacağı parkurda Kipchoge antrenman yapmayacağını sadece deneme günü gelip koşacağını açıkladı.
  • Önceki denemede 3 aday vardı. Bu denemeyi sadece Kipchoge gerçekleştirecek.
  • Bu denemede Bernard Lagat başta olmak üzere birçok Avrupa ve Dünya şampiyonu atlet pacer lık yapacak.
  • Bu deneme tamamen halka açık olarak gerçekleştirilecek.
  • Net tarih yerine 12-20 Ekim aralığında uygun günde yapılacak.

Önceki deneme için ‘’Aslında başarısız olmadım insanlığı bu seviyeye 24 saniye yaklaştırdım diyen Kipchoge Bu deneme de başarısız olursa soruna. ’Bu tarihle ilgili bir konu. İnsanlara ilham vermekle ilgili’’ yanıtını vermekte.
Olimpiyat şampiyonluğu ve diğer unvanları ile karşılaştırması istendiğinde Kipchoge bu daha önemli ‘’Ay’a inen ilk insan gibi ilk olacağım diyor
Karşımızda neredeyse filozof bir koşucu var. Zaten böyle olmasa bu sorumluluğu kaldıramazdı.
Kipchoge’nin bu zihinsel yapısıyla birlikte diğer etkenleri göz önüne alırsak bu sefer başaracak görünüyor. Hem de 2032 den önce maratonda 2 saat altına inilemeyeceğini belirten araştırma raporuna rağmen ( https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2019/07000/A_Statistical_Timetable_for_the_Sub_2_Hour.14.aspx).

20 Beğeni

Laboratuvar dan çıkar ancak bu rekor… :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

29 Eylül’de koşulan Berlin Maratonu bir defa daha gösterdi ki birisi imkansız denilen süreyi gerçekleştirince peşinden başkaları geliyor. Önceki sene Kipcoghe’nin Maraton dünya rekorunu ciddi bir süre farkıyla kırmasından hemen 1 yıl sonra rekor 2 saniye ile kaçtı. Bu anlamda İneos denemesi bir kez daha ne kadar doğru bir girişim olduğunu ortaya koyuyor.

Youtube canlı yayın anlaşmasını da yaptıklarını duyurdular linki şu: https://www.youtube.com/channel/UCrc3XCtBGtWErZUVVvn15jQ

12 Ekim- 20 Ekim arası denemenin olacağını tekrar hatırlatmak isterim.

2 Beğeni

kesinlikle çok doğru bir noktayı işaret etmişsiniz @Serdar tıpkı roger bannister’in bir mili 4 dakikada koşmayı başarmasının ardından, bir sene içerisinde 4 koşucunun daha o sürenin altında koşmayı başarması gibi…

harvard business review’da bu konuya da değinen güzel bir yazı vardı; https://hbr.org/2018/03/what-breaking-the-4-minute-mile-taught-us-about-the-limits-of-conventional-thinking

1 Beğeni

Meselenin zihinsel bariyerlerle bir ilgisi olmadığını, Bannister ya da Eliud’un pek öyle kimseye kapı falan aralamadığını, kırılan rekorların zamanlamasının daha çok konjonktürel olduğunu anlatan ve beni ikna eden bir makale: https://www.scienceofrunning.com/2017/05/the-roger-bannister-effect-the-myth-of-the-psychological-breakthrough.html?v=cd32106bcb6d

Bu arada, Bekele’nin dünya rekoru koşması için Eliud’un kendisine bir şeylerin mümkün olduğunu ispatlamasına gerek yok. Kendisi zaten tüm zamanların tartışmasız en iyi uzun mesafe koşucusu (en iyi maratoncu demiyorum) olur.

Ardı arkası kesilmeyen dopingli sporcuların üzerine bir de bugün patlayan Alberto Salazar olayı ve Nike’ın vaporfly/next ayakkabıları (namı diğer cheater shoes) ile gelen dereceler düşününce elit koşu dünyasında iyileşen performansların maalesef pek bir saygıdeğerliği kalmadı. En güzeli biraz mesafeli bir şekilde ve hep bir acaba? sorusuyla uzaktan takdir etmek ve kirli ihtimalleri hiç akıldan çıkarmayarak olası hayalkırıklarının önünü baştan almak.

2 Beğeni

Az önce Mustafa Taha Twitter’da paylaştı: Eliud Kipchoge’nin 12 Ekim’de Viyana’da 2 saatin altında maraton koşma denemesi, "INEOS 1:59 Challenge: Sub-Two Hour Marathon Challenge"ın yayın haklarını Eurosport almış. Kipchoge’nin denemesini cumartesi Eurosport’tan izlemek mümkün olacak.

9 Beğeni

Büyük gün yarın . Sonuç ne olursa olsun koşuya ,maratona katkısı çok olacağı düşüncesindeyim. Bu tip sansasyonel girişimleri çok tercih etmesem de koşuya yeni başlayan veya başlamayı düşünenleri motive edebileceği gerçeğini de kabul ediyorum.Rekoru kırarsa (ben başaracağına inanıyorum ) beraberinde uzun tartışmaları da getirecek. Tıpkı bu başlık altında ki hiçbir dayanağı olmadan kanıt sunmadan bu sonuç laboratuvar dan çıkar gibi mesnetsiz iddialarla olaya bakanlar ,benim gibi biraz körlemesine ve daha duygusal destekleyenler ,resmi rekor sayılmadığı için değersizleştirenler vs. bolca olacaktır. Ancak tüm bunların konuşulması gündem olması bile sevindirici olacaktır. Koşu ne kadar gündemde olursa o kadar iyi bence .

4 Beğeni

@Serdar olaya farklı pencerelerden bakarak güzel yaklaşmışsınız, ilave olarak Nike’ın yeni bir ayakkabı çıkarması için de bir nevi deney görevi yerine getiriliyor olacak, Kipchoge bu olay için geliştirilmiş ve henüz üstün körü bir kaç fotoğrafta simsiyah rengini gördüğümüz, patent başvurularından anlaşıldığı kadarıyla 3 tane farklı karbon plakası olan bir ayakkabı ile koşuyor olacak…Henüz saati açıklanmadı, ben de o açıklamayı bekliyorum tüm Cumartesi günü planım ona bağlı :slight_smile: sanırım son rüzgar ve nem tahminlerini bekliyorlar…

edit: benim yazmamı bekliyorlarmış, 08.15 CEST başlangıç saati (09.15 Türkiye saati)

3 Beğeni

Ayakkabı kısmına da ''pazarlama,tüketim ,kapitalizm ‘’ vs bakanlarda (Kısmen haklılar ) O-olacaklardır. Ancak durduk yerde kendilerine sigara pazarı yaratan kapitalizmden iyidir en azından diye bakıyorum ben. Çoğu özelliğini kullanmadıkları halde herkesin elinde ki 1000-2000 dolarlık cep telefonu pazarını yaratan da aynı sistem şöyle bir koşu ayakkabısı var bunu alın %4 daha hızlı koşarsınız diyen de aynı sistem. Herkes kullanınca cep telefonu normalleştiriliyor ama iş ayakkabıya gelince oooovv . Ben %4 ü almaya razıyım.Hatta severek alıyorum .İkisini de almayana saygım sonsuz ama ben koşu kadar malzemelerini de çok seviyorum.Aldığım ayakkabı/giysi vs. bende çocuk heyecanı yaratıyor ve ayakkabımı giymek için can atıyorum. Tıpkı ilkokulda ki gibi :slight_smile: Kapitalizmin kölesi :scream: olmayı seviyorum açıkçası .

7 Beğeni

ben kapitalizmin kucağında çalışan ve var olan bir birey olarak şahsi duruşum ne kadar uzak kalmak olsa da mevcut sistemde bunu yapabilmek gerçekten çok zor…o sebeple konuya şu şekilde yaklaşıyorum, kapitalizm aynı zamanda daha iyisini araştırmaya itiyor insanları çünkü daha iyisi için daha fazla para vermek isteyecek insanlar var diye düşünüyorum…o sebeple özellikle teknoloji tarafında çok merak ediyorum bu yeni ayakkabıyı da…4% de, bodrum’da oldukça fazla sayıda gördüğüm next% de beni heyecanlandırmıştı (ama sahip olmak şansı tanınsa peg turbo 2’yi seçerim orası ayrı)…bakalım yarın nasıl bir ayakkabı çıkacak karşımıza…

1 Beğeni

Konudan bağımsız olarak şunu belirteyim. Karbon kullanarak çeşitli sanayi parçaları üreten bir şirketteyim. Peg. turbo da bildiğim kadarıyla karbon plaka yok.Karbon plaka iyidir kötüdür pahalıdır ucuzdur bir şey diyemem ama karbon plakanın alternatifi yok şu an için. (Kullanım amacına göre tabii ki ) Yani ihtiyaçlarınıza/beklentinize tam olarak karbon plaka yanıt vermişse onun yerine de şunu kullanalım diyemiyorsunuz. Ama diğer ürün gruplarında örneğin ayakkabıların tabanlarında kullanılan köpük malzemesinde dersiniz. Dolasıyla yarın tanıtılacak ayakkabı sizin peg turbodan epey farklı olacaktır.:slight_smile:

Pegasus Turbo 2 yi tek geçerim.
Ama ilk alacağım ayakkabı saucony kinvara 10 olacak.

1 Beğeni

30 dk kaldı ;>

3 Beğeni

Denemenin halka acik olarak sokaklarda yapılması cok guzel olmus. Ancak ilk defa Kipchoge yi zorlanırken/endişeli görüyorum

1 Beğeni

Bence gayet iyi götürüyor rekor gelecek gibi.

3 Beğeni

küçük bir bilgi; yarı maratonu geçtikleri süre 59.50…ithal ettiğimiz atletle kırılan Türkiye rekoru ise 59.48…

kipchoge’nin ayakkabısı ise özel bir ayakkabıymış, alphafly isimli…ama şu bir gerçek pembe next%'lere fena vuruldum ben…

@Serdar farkındayım turbo’larda karbon yok, ben teknolojik olarak vaporfly 4% ve next% daha gelişmiş bir ayakkabı olsa da teknolojik olarak tercihimin pegasus turbo’dan yana olacağını söylemek için yazmıştım…

1 Beğeni

Bu 2:50 pace e 2 saat nasıl dayanılır!? inanılmaz biri gerçekten…

3 Beğeni

5 Beğeni

bayağı bayağı tarihe tanıklık ettik…

3 Beğeni

Psikolojik bariyeri aştık.Şimdi seneye Berlin Maratonu’nu bekleyeceğiz

2 Beğeni