ILGAZ TRAIL ULTRA Neden Ilgaz?

Merhaba,
3 sene önce çıktık bu yola. Ultramaraton sayısının bir elin parmakları kadar bile olmadığı zamanda ülkemizin pek çok ünlü turistik bölgesinde bir ultramaraton düzenlemek , tanınmış bir çok sponsor bulmak çok daha kolayca olabilecekken.
Herşey 3 sene önce babamın vefatı ve hemen hemen aynı zamanlarda işten ayrılmam ile başladı. Kararımı vermiştim sevdiğim şeyi yapacaktım ve kendi işim olmalıydı bu. Kendi kendime seçeceğim hedeflerime doğru aynı bir ultramaratonda amaca odaklanarak koşmak gibi. Ve seneler önce çocukken organize ettiğim küçük olimpiyat oyunları gibi bu kez ultramaraton organize edecektim. Bir yerden başlamalıydım ve bu neden babamın da gururu duyacağı benim de doğduğum yer olan Kastamonu olmasındı ki. Böylece, kişisel nedenlerle Kastamonu’ya duyduğum ilginin artması, bölgenin el değmemiş muhteşem doğasını tanıtma isteği, hayatımdaki gelişmeler, bir ultra maratoncu olan benim seneler önce Anıt Kabir’de Atatürk’e verdiğim sözümü yerine getirmem için tarihi İstiklal Yolu’nun karşıma çıkmış olduğuna inanmama neden oldu.
Böylece, sponsorsuz ama inançlı, amatörce ama tecrübeli, her anına her adımına sevgi ve mücadele ruhunu kattığım 2013 yılı İstiklal Yolu Ultra Maratonu Ağustos ayında zamanın şartları ve ultra maratoncu sayısının azlığına rağmen candan destek veren gönüllü arkadaşlarım özellikle de ismini vermeden geçemeyeceğim kendisi de bir ultramaratoncu olan gönlü geniş arkadaşım Gürhan Akdağ’ın verdiği emek ayrıca sponsorluk desteği veren Başarsoft firması CEO’su Alim Küçükpehlivan, Magellan ve Kastamonu-Daday İksir Otel’in destekleriyle umut verici bir sayı ile gerçekleştirildi.
2014 senesinde mecburi nedenlerden dolayı ara verilmek zorunda kalınan efsane ultra maraton için Kastamonu; iyi bir seçimdi ama İstiklal Yolu İnebolu’dan Ankara’ya kadar 340 km olduğuna göre yolun başka bir kısmı da kullanılabilirdi. Yeni rota ve yeni olasılıklar hesaplandı ve ortaya ILGAZ TRAIL ULTRA çıktı.
Babası Kastamonu’dan İnebolu’ya kadar koşulan muhteşem 100 km’lik “İstiklal Yolu Ultra” olan yarış, bu sene yine Ağustos ayında Atatürk ve silah arkadaşlarının zafer kazandığı 30 Ağustos’ta askerine cephane yetiştiren kahramanlar yolunun ILGAZ parkurunda Çankırı Valiliğimizin destekleriyle koşulacak.
Geçen sene koştuğum UTMB-CCC’den sonra tadına doyamadığım Chamonix’ye ise bu senelik ara verdim Kendimce küçük bir fedakarlık yaparak bu muhteşem yarışa gitmeyeceğim. Bu sene ülkemin her açıdan ileriye gitmesi için dua edeceğim ve artık inatla takipçisi olduğum İstiklal Yolu Ultra’nın devam etmesi, yolun unutulmaması, unutturulmaması amaçlarım için çalışacağım.
25 Ocak’ta parkurun tüm teknik verileri, konaklama ve diğer tüm teknik konular son haline getirilerek detaylı olarak sitede ilan edilecek. Özellikle Go-Pro çekimleriyle destekleyebileceğimi düşündüğüm rotaya sponsorlarımızın ve otelimizin sağlayacağı hizmetler ile yolumuza iyi bir noktadan devam edebileceğiz. Ilgaz Trail Ultra’nın ardından ise 2017 için şimdiden çok farklı ve sektöre yenilik getirecek uygulamalarımızı gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Evet nerde kalmıştık?

Bu vesileyle yeni yılın tüm ultramaraton camiasına hayırlar, tüm koşuculara sağlık, mutluluk, huzur dolu günler getirmesi dileklerimizle YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN.

KOŞUKOLİK-Haluk Akalın
www.istiklalyoluultra.com

14 Beğeni

Anlamı büyük İstiklal Yolu’nun tamamının (340km) düzenli olarak her yıl koşulduğu yarınlar hayalimiz.
Tesellimiz anma koşunun sürmesi. https://serifebaciyolkosusu.com

2 Beğeni