İleri derecede bel fıtığı ile yapılabilecek sporlar

Merhaba,

Aktif spor hayatım varken ileri derece bel fıtığım olması sebebiyle 2 aydır spora ara vermek zorunda kaldım :frowning2: Ne tavsiye edersiniz? Başına gelmiş arkadaşlar var mı?

Teşekkür ederim.

yakın bir arkadaşımın başına geldiği için söylüyorum. koşu vb gibi sporları doktoru yapma demişti. omurların arasını açtığı için yüzme iyi gelir demişti. buna ek olarak beli zorlamayacak plates hareketleri de yapabilirsin. aynı zamanda plates belindeki kasları güçlendirir, işe yarar.
yine de bir doktor tavsiyesi alman iyi olacaktır, geçmiş olsun.

Verdiğim örnek sadece beni bağlar.Kesinlikle kimseye böyle yapın demiyorum.Bende işe yaradı diye herkes de işe yarayacak diye bir kural yok.Bunun altını önemle çizeyim.

7 sene önce aynı şekilde bel fıtığına sahiptim.Doktorlar ameliyattan başka çözüm yok diyorlardı.Trabzon’da yaşlı bir hacı amcamız sadece bele masaj yapıyordu.Diğer şarlatanlar gibi beli çekmek gibi başka yöntemlere başvurmuyordu.Öncelikle 4 seans masaj yaptırdım ve düzenli koşmaya da o günlerde başladım.Yani bir nevi spor yaparak bu sıkıntıdan kurtuldum.6 sene önce çapraz bağlarımı kopardım.Yine ameliyattan başka çare yok dediler.Bağlarım hala kopuk ama spor yaşantımı ve gündelik hayatımı etkilemiyor.Bugüne kadar bütün sakatlıklarımı yine egzersiz sayesinde atlattım.Spor yapmadığım dönemlerde ağrılarım arttı, spor yaptığım dönemlerde ağrılarım azaldı.Son olarak yine belirteyim.bende işe yaradı diye herkes de işe yarayacak diye bir kural yok.Ama hani işleyen demir pas tutmaz derler ya ben ona inanıyorum.

Yıllardır ileri derecede bel fıtığım vardı. Pilates ve yüzme ile her sabah bel ve sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler iyi geliyordu. Koşmaya da devam ediyordum. Fizik tedavi çok iyi geliyordu. Burada önemli olan bence vücudunu dinlemek. “Ağrı varsa yapma, ağrı yoksa yap” basit mantığı. Ama çözüm değil bunlar tabii ki. Belki geciktiriyor. 2,5 sene önce bir hapşırıkla başlayan şiddetli ağrı, bacakta uyuşma ve güç kaybı sebebiyle ameliyat oldum. Ameliyat sonrası 6 ay sonra yarı maraton, 1 sene sonra maraton koştum. Hala ufak tefek ağrı oluyor zaman zaman. Pilatese, egzersize ve koşulara devam ediyorum. Yoga gibi esneme hareketleri de iyi geliyor.
Bu arada bel fıtığı kişiden kişiye, bulunduğu yere göre, vs değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla başkasının tavsiyelerini dinlemek fikir verir ama en iyisi fizik tedavi doktoruna görünmek. Fizik tedavi ve sonrasında vücudu dinleyerek makul sporlar yapmanı önerebilirim.
Geçmiş olsun, sağlıklı ve bol sporlu günler…

2 Beğeni

2009 yılında başlayan ağrılarım 2012 yılına geldiğimizde dayanılmaz olmaya başlayınca ameliyat olmaya karar verdim. L4-L5 omurları arasındaki diskte büyük bir patlak vardı. Alanında uzman bir cerraha ameliyat oldum. Doktor futbol oynamayı çok sevmeme rağmen futbol oynamayı bırakmam gerektiğini, sadece yürüyüş, hafif tempo koşu ve yüzme sporlarını yapabileceğimi söyledi ancak ameliyattan üç ay kadar sonra futbol oynamaya devam ettim, bir buçuk yıl kadar sonra da bir yıl boyunca ağırlık sporuyla uğraştım. bu süreçte ara ara ağrılarım oluyordu ama ısınınca geçen soğuyunca biraz ağrıyıp sonra geçen ağrılardı. bir yıl önce de düzenli koşmaya karar verdim ve patika ve yol yarışlarına katılmaya başladım. üç ay kadar önce başlayan yoğun ağrılarım nedeniyle ben de koşmayı bırakmak zorunda kaldım. yeniden doktora muayene olup mr çektirdiğimde L5-S1 omurları arasındaki diskte de patlak olduğunu öğrendim. yeniden ameliyat olup bir an önce koşmaya başlayacağım günleri iple çekiyorum. ama belim koşmama izin verir mi bilemiyorum ama bu arada ağrı eşiğim acayip yükselmiş durumda. size tavsiyem iyi bir doktora muayene olun ameliyatsa ameliyat olun değilse vücudunuzu iyi dinleyin ona göre hareket edin, çok zorlamayın, bel ve karın kaslarınızı yine belinizi zorlamadan güçlendirin ve bel bölgesini her zaman sıcak tutun, terlediğiniz zaman üşümeyin. benim de aktif bir spor hayatım vardı ve bu rahatsızlıktan dolayı spor yapamamanın ne olduğunu çok iyi biliyor ve sizi en iyi anlayanlardan biri olduğumu belirtmek istiyorum. bir an önce ağrılarınızdan kurtulur ve sahalara dönersiniz inşallah. Acil şifalar diliyorum…

selamlar, ismim durukan. Fizik tedavi hekimiyim ve elimden geldiğince spor yapmaya çalışırım. Ne yazık ki bazı konular siyah yada beyaz gibi ayrılamıyor. küçük bir problem anksiyete nin de etkisi ile çok olumsuz etkilerde bulunabilirken, ondan daha fazla olan bir sorun kişinin adaptasyon yetenekleri sayesinde atlatılabiliyor. Tabi ki buradan gerçek bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Ancak kısaca verebileceğim tavsiye ; akut ağrılarda dinlendirmek kronik problemlerde de adaptasyon önemlidir. Daha fazla açıklama bazen daha fazla kafa karışıklığına neden olabilir, zira herkesin problemi kişisel değerlendirilmelidir. Ve zihin yapısına göre kişiye uygun bir tedavi yolu bulunmalıdır.

1 Beğeni

arkadaşlar bende de bel fıtığı başlangıcı var galiba. İnternette araştırdım kinezi terapi diye bir yöntem buldum türkiye ye yeni gelmiş galiba. Aradım konuştum ağrılara son veriyorlarmış özel spor ve egzersizler ile. Gitsemmi gitmesemmi açıkçası kararsızım.Siz de bir bakın fikir verin lütfen.

bel fıtığı

Bir hekime gözükmeden google doktorculuğu ile teşhis koymak ve de tedavi yöntemlerini araştırmak. Bence ilk adım olarak bir hekime danışmak, sonrasında yolu çizmek önemli. Belki de fıtık başlangıcı değildir. Acil şifalar olsun.

3 Beğeni