İdeal koşu çorabı

Değerli arkadaşlar,

Yarış, antrenman ve hatta günlük hayatınızda ne tür çorap tercih ediyorsunuz? Pamuk / sentetik karışımı ne oranda oluyor? Uzun bilekli veya kısa bilekli çorap mı giyiyorsunuz? İnce mi yoksa kalın ve parmak ucu / topuğu destekli mi oluyor? Yarış sırasında değiştiriyor musunuz? Koşarken veya koşu sonrasında kompresyon çorabı giyiyor musunuz? İşte budur dediğiniz bir çorap var mıdır?

2 Beğeni

Merhaba Ben ince dokulu ve özellikle burun kısmının dikisşiz modellerden kısa bilekli çorap giyiyorum.Ucuz pahalı her modeli denedim pahalının sonu yok çünkü eskiyor deliniyor deforme oluyor.Dolayısı ile kendimi kısa ucuz ve dikişsiz modellere alıştırdım çok rahat ediyorum Kompresyon çorabına inanmıyorum bundan dolayı hiç kullanmadım belki iyidir ama denemedim.Çorap değiştirmek yarışın ortasında bana eziyet geliyor işin doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum 100 km de bile değiştirmiyorum.

2 Beğeni

merhaba, antrenmanlarımı ve yarışta koşacağım çoraplar aynı oluyor. Genellikle patika koştuğum zaman kısa boyunlu, destekli bir çorap giyiyorum. Yol koşularında ince çorap tercih ediyorum. Bu ayakkabı değiştirmemden dolayıda oluyor çorap ve ayakkabı uyumu çok önemli.
yarış sırasında kompresyon çorabı giymediğimden bir şey diyemeyeceğim ama yarış sonu toparlanmak için giyenlerden olumlu yanıtlar duyuyorum.

Nike dri fit corap kullaniyorum. Ince ve kisa bilekli

Kullandığım koşu çoraplarımın hepsi pamuk, ayrıca kompresyon çorabım’da var, fakat pamuk olanlardan ayaklarım hoşlanmıyor sadece lotto marka çorabımdan memnunum diyebilirim.
Lotto marka çorabımı’da 4 yıldır kullanıyorum halen eskimedi :blush: yakın tarihte bu çorap ile de 2 tam maraton, 1 yarı maraton ve 35km dağ maratonu koştum ve halen kullanmaktayım.
Pamuk çoraplarımın bir çoğu çift kumaşlı bu sanırım iyi bir şey değil ve de ıslanması halinde iğrenç oluyor. Bugün uzun antreman yaptım 18km ıslandı ve parmağım şişti ama kopmresyon çoraplarını denemedim diyebilirim.
Önerileriniz nelerdir?

İnce ve desteksiz kısa konçlu Nike Dry Fit çorap kullanıyorum. Kompresyon çorabını ben de kullanmadım, ancak yakın zamanda Beşiktaş’taki Outrunner mağazasından Compressport alıp deneyeceğim.

Ultra maratonlara katılan arkadaşlar’dan cevap alabilsek güzel olur, çünkü diğer konular’da çorap hakkında bilgi bulamadım. Pamuk çorap almak istemiyorum çoğu dağ maratonunda özellikle ultra maratonlar’da su geçişleri bolca mevcuttur, pamuk çorab’ın hemen kuruma özelliği yok, teşekkür ederim.

Corap isi tamamen kisisel. Deneyip size uyani bulmanizi oneriyorum. Ben uzun suredir surekli asagidaki Decathlon (aslinda kosu degil yuruyus) corabini giyiyorum. Icinde hic pamuk yok. Hem yaz hem kis rahat ediyorum. Destekleyici ve ayagima iyi oturuyor. Ayagim terlediginde ve islandiginda formunu kaybetmedigini dusunuyorum. Evde heralde 10 cift filan ayni coraptan var.

http://www.decathlon.co.uk/forclaz-500-mid-socks-hiking-socks-green-grey-id_8205596.html

Diger taraftan erkek arkadasim bu corabi bir kere giydikten sonra ayaklari mahvoldu. Kendisi Decathlon’un incecik, en basit sentetik kosu corabini giyiyor (bu corabi da artik pamuklu urettikleri icin cok uzgun). Ben de o corabi kosuya giyersem benim ayaklarim mahvoluyor. Kisa bilekli, ayakkabinin icine saklanan coraplari da kesinlikle kullanamiyorum.

injinji kullanıyorum oldukça memnunum. Amazon üzerinden almanız mümkün.
Denemek için karrimor aldım. Antrenmanlarda bir sıkıntı yaşamadım. Henüz ultrada denemedim. Ancak injinji 'yi tüm yarışlarda kullanıyorum ve oldukça memnunum.

Teşekkür ediyorum, herhalde havlu çorapları kullanmaya devam edeceğim.

Merhabalar. Bende koşularda dri-fit çorap kullanıyordum. Hafta başı koşu çorabının farkını merak edip bir tane Kalenji kiprun koşu çorabı edindim. Normal çorapla arasında çok fark var. Hem burun koruması hem ön ayak ve topuk koruması oldukça iyi. Koşarken ve koşu sonrası ayaklarımı daha konforlu daha kuru hissediyorum.Tavsiye ederim.

Merhabalar… Ayakkabıdan daha fazla önem verdiğim ve bence net cevabı olmayan bir sorun çünkü ayak yapısı ayak numarası patika mi yol koşusu mu çok etkileyen faktor var. Deneyerek çözmek lazım Columbia salomon compressport parmaklı parmaksız bir çok model denedim…Tek emin olduğum patika için yazıyorum yastiklamasi iyi olmalı ve parmak tarafı dikişsiz olmalı böyle olunca da malesef fiyatlar uçuyor

1 Beğeni