Ida ultra 2018 yarışı

Merhabalar,

15K köy koşusu için kısa bir video ile karşınızdayız.

Sevgilerimizle,

Team Run.BO’lar adına
Bike

15 Beğeni

Merhaba ilk defa bir maraton yarışı seyrettim. Baya baya sörvayvır gibi bişey olmuş dereler tarlalar falan yarışlar hep bu gibi parkurlardan mı oluyor acaba?

Her yarışın zorluğu ve tadı farklı oluyor… Bu sebeple yarış raporları ve videolar gibi kaynaklar önemli. Biz takım olarak bu anlamda kaynak yaratmaya katkıda bulunmak amacıyla içerik sağlamaya çalışıyoruz… Patika yarışlarına gitmeden önce mutlaka kaynakları önceden incelemenizi ve ona göre hazırlık yapmanızı öneririm…

1 Beğeni

Ida Ultra 35K için konuk yazar olarak Mümin Güneş, Run.BO’lar adına yarış raporunu kaleme aldı…

Keyifli okumalar…

4 Beğeni

Merhaba,

15 k parkurunu koşanlar deneyimlerini yazılı olarak paylaşabilir mi? ilk 2 km %16 eğim ile başlıyor. sonrasında iniş ve tırmanışı olan zorlayıcı bir parkura benziyor.

Yukarda hem yarış rapor linki (ilk 15K’yı da kapsayan) hem de videomuz var. Bunlara bakabilirsiniz.
Tecrübenizi bilmediğim için zorlayıcı kavramı kişiden kişiye göre değişir. Kendiniz karar verin.

Grafik gözünüzü korkutmasın, eğer arazi koşularına ve eğimli arazide koşmaya alışıksanız burayı da koşarsınız. Birçoğumuz kısa yokuşlar ile idman yapıyoruz, haliyle bu şekilde dik ve uzun bir yokuşa gelince tempo/nabız dengesini tutturmakta güçlük çekiyoruz. Örnek vermek gerekirse bir gaz 5 pace başlayıp sonra 12 pace yürüyüşe geçince, iki kilometre ortalama 17 dakikada kat edilmiş oluyor. Daha koşunun başında nabız aşırı dalgalandığı için de koşunun geri kalanında optimum performans sergilemek mümkün olmuyor. Oysa 6 veya 7 pace başlayıp 7:30-8’e kadar düşseniz bile ilk iki kilometreyi ortalama 15 dakikanın altında ve daha tutarlı bir nabız aralığında geçmiş olursunuz. Bu da vücudunuzu yıpratmaz. İkinci bir nokta da herkesin bilip uygulamadığı koşu öncesi ısınma hareketleri. Diyelim ki dinlenme halindeki nabzınız 60, start verildi , önünüzde yokuş koşmaya başladınız nabız oldu 170-180. Oysa kısa süreli ısınma ile nabız 90 civarına getirilebilir. Yine dalgalanma az olacağı için vücut daha az strese girer.

Başlangıç kısmı arnavut kaldırım klasik köy yolu, sonra toprak yola dönüşüyor. Eğer kürsü hedefiniz yoksa burada önünüzdekini geçmeye odaklanmayın derim, çünkü inişe geçtiğiniz kısımda fazlasıyla fırsatınız olacaktır, geniş toprak yol ve son kısım asfalt.

Parkur genel olarak çok süratli koşmaya elverişli.

İnişin bittiği yerde gevşek toprak bir zemin var, o alana dikkat. Sonra küçük bir dere yatağından geçip patikaya geçiliyor. Hızınızın gerçek manada yavaşlayacağı tek yer burası. Zemin yumuşak, tarıma elverişli toprak, haliyle yağmur yediyse gevşek olacaktır. Hafif tırmanış ve zig zaglar ile ağaçların arasından geçip yine toprak yola çıkacaksınız, tırmanışı tamamladıktan sonra da köyün girişinde 15K bitiyor. İkinci eğimin son kısımları da tempolu koşulabilir nitelikte.

İşaretlerle ilgili de iki noktada dikkatli olmanızda fayda var: ilki, asfaltta tempolu giderken dönüşü kaçırabilirsiniz; ikincisi de dere yatağı geçişinden sonra ağaçlar arasında işaretler gözden kaçabilir.

15K ve 35K parkurları çok fazla etüt gerektiren, zemin veya çevre koşullar ile boğuşacağınız parkurlar değil. Hızlı koşmayı sevenler için ideal. Başarılar :v:

3 Beğeni

Çok bilgilendirici cevabınız için teşekkürler. Tam istediğim detayları belirtmişsiniz.