İda Ultra 2-3 Aralık 2017

Merhaba
Bildiğiniz üzere Kaz Dağları Ultra Maraton ismi güncellenerek İda Ultra oldu.
Yarışla ilgili herhangi bir değişiklik yok isimden başka.
14 K Köy Koşusu
35 K Run Zeus parkurları değiştirilmedi. Asfalt ile ilgili değişiklik olursa duyurulacaktır.
83 K 2700 metre irtifa kazanımı olan İda Ultra parkuru 91 K ve 3350 metre irtifa kazanımı olacak şekilde değiştirildi. En sonda yer alan asfalt parkur çıkartıldı.
2017 Senesinde bütün yarışlar aynı gün koşulacak. 2 Aralık Cumartesi günü.
Ayrıntılı Bilgileri www.idaultra.com sitesinde bulabilirsiniz.
Unutmadan 1. erken kayıtlar 1 Ağustosta sona eriyor.

6 Beğeni

Bu yıl 2. defa düzenlenen yarışın 35 km . etabına katıldım.Yarış anıları tazeyken buraya aktarayım. Hem katılamamış arkadaşlar fikir sahibi olabilir hem ileride katılacaklar için bazı bilgiler aktarılabilir.

Organizasyon:

Web sayfası yeteri kadar bilgilendirici ve anlaşılırdı.
Kayıt işlemleri hızlı ve sorunsuzdu.
Yarışta çipli ölçüm sistemi vardı ve canlı takip vardı (Ancak nasıl ve nereden takip edilebileceği daha açık olarak teknik toplantıda duyurulmalı ve web sayfasında paylaşılmalı. )
İstasyonlar yeterliydi.Gönüllüler harikaydı.
İşaretleme çok çok iyiydi (ilk 35 km için ).Özellikle karanlıkta başlayan yarış için reflektörler çok başarılıydı.Teknik toplantıda 35 km ve 90 km etabının ayrım noktasında bulunacağı açıklanan görevli yoktu ve bu noktada epey yanlış yola giden oldu bu büyük hataydı.
Zorunlu malzeme biraz fazla tutulmuştu. Bu mesafe de bir yarış için bence çok fazla.
Transferler zamanında ve sorunsuzdu.

Ben organizasyonu genel olarak başarılı buldum. Samimi, gerçekten bu işe gönül vermiş kişilerden oluşuyor ve şu an ülkemizde ki diğer trail yarışları gibi çok zor koşullarda yarış organizasyonu yapıyorlar.Yarışın henüz ana sponsoru yok ama kısa süre olur umarım.Yerel yönetimlerin desteğini almışlar ki bu kritiktir. Yerel yönetim desteği olmadan birçok yarış hayatına devam edemedi.

Parkur

Gerçekten görülmeye değer bir doğada geçen yarış hem zor hem oldukça hızlı koşmaya müsaitti.Tüm etaplar uzun parkurun belli kısımları şeklinde koşuluyor. 35 ve 94 km etapları aynı anda sabah 7’de karanlıkta başladı. 15 km yarışı saat 10 'da aynı noktadan başlıyor.Her etap yarışın sonunda servisle başlangıç noktasına geri dönebiliyorsunuz.
Asfalt kısımlar oldukça az düzeydeydi.Sadece zorunlu yerlerde asfalt geçişleri vardı .Yarışta beklenin aksine yağış yoktu ancak yağış olursa az bir kısım balçık kıvamda çamur olacaktır. Bolca iniş bulunmakta ve bazı inişler epey teknik.Parkur genel olarak iniş çıkışların eşit olarak dağıldığı büyük dalgalardan oluşan sert toprak ve taşlık yollardan oluşmakta.Bitiş noktasında ki merdiven hoş bir sürpriz olarak düşünülmüş sanırım ama fazla yüksekti.Oraya bitik halde gelen koşuları aşırı zorlama dışında sürprizi olmadı bence .

Pacer

Bu yarışta ülkemizde ilk defa ‘Pacer’ uygulaması denendi ama pek başarılı olamadı . Bu uygulamanın adının değiştirilerek ısrarla uygulanması taraftarıyım. Bunu ayrı bir başlıkta değerlendirmeyi düşünüyorum.

Ulaşım

İstanbul / Pendik’ten 4 saat civarı bir araba yolculuğuyla ulaştık. Yolun tamamı gidiş dönüş ve oldukça konforlu.

Konaklama

Bölge’de çok sayıda termal tesis bulunmakta .Seçenek çok fazla rahatlıkla yer bulmak mümkün.Zaten başlangıç noktasına servisle ulaşılıyor dolasıyla yakında ki bir otelde kalıp servis hareket yerine ulaşım mümkün.

Tekrar katılır mıyım ?

Kesinlikle evet. Parkur gerçekten etkileyici.Organizasyon çok içten ve samimi.Amatör ruhlarını koruyup profesyonel işler yapmaya gayret ediyorlar.

9 Beğeni

Merhaba,
@Serdar harika özetlemiş. Benim için de oldukça zorlu bir yarış oldu. Polat Dede kesinlikle her uzunlukta,
sınırları zorlayıcı yarışları, başarıyla organize ediyor. Umarım seneye katılımı daha yüksek bir yarış olur.
Benim de 2 eleştirim var, bahsedildiği üzere 35k ve 90k ayrım noktasındaki zaafiyet bazı kişilerin 7 km civarı
fazladan koşmasına sebep verdi, bir yarıştaki en kritik yer olan ayrım noktası eksra ilgi gerektiriyor. Son olarak
yarışı nispeten başlarda bitirmeme rağmen finişte tek bir alkış veya insan sesi dahi duyamadım, çok ıssızdı. Madalyamı bile masadan gidip kendim aldım. Bu da onca emeğin coşkuya karışması gereken anı, silikleştiriyor.

8 Beğeni

üsteki 2 yorum için teşekkürler, katılıyorum. pacer konusuyla ilgili yorum yapamam çünkü kullanmadım :slight_smile:

ben de 35K/94K sapağında, 94K’daki çaycı teyzeyi görmeyi tercih edip düz devam edenlerdenim :slight_smile: o nokta oldukça kritik olduğu için orada bir gönüllü veya çok daha görünür bir tabela bulunabilirdi belki, tabelayı hiç fark etmedim, işaretler aynı şekilde dümdüz devam ettiği için, kaybolduğumdan anca 38Kya geldiğimde emin oldum. benim için bir ilk olduğu için baya bir moral bozukluğu oldu o an ve geriye dönmeyi istemedim, 40Kya geldiğimde halen Altınoluk’un çevresinde dolaşıyordum :slight_smile: şayet 50/60K yarış parkuru olsaydi aynen devam edecektim antrenman niyetine. Ama suçu kendimde buluyorum, gerekirse telefondan bakıp geri dönebilirdim, birçok kişi gibi orayı kacirmayabilirdim, güzel bir ders olarak kendime not ettim bunu.

ek olarak otelle ilgili, cadir kullanıcıları ve orda kalmayanlarin bazı sıkıntıları olmuş, sonraki yarışta yaşanmaması için çözüm üretmek faydalı olacaktır.

son olarak, yarışa 50/60K civarı bir parkur eklenebilir veya 35K parkuru 42K lik bir dağ maratonuna rahatlıkla evrilebilir tercih edilirse, bölge gayet uygun görünüyor.

polat’a ve tüm ekibine içten gayretleri için gönülden teşekkürler. umarım seneye daha da iyisini yaparlar.

5 Beğeni

Polat Dede ve Rossist ekibine teşekkürler. Böylesine güzel coğrafyada, keyifli bir yarış organize etmek için iyi emek harcamışlar. Geçen sene de güzeldi, bu sene de bazı aksaklıklar dışında çok iyiydi. İstasyonlardaki gönüllülerin enerjisi, ilgisi dört dörtlüktü. Yiyecek-içecekler son derece kafi ve uygundu.

35/94 sapağı konusu kritik. Ben de 35’e sapıp, 200 metre kadar sonra, karşı yönden yokuş yukarı hışımla bastıran Derya Duman sayesinde hatadan dönebildim. Parkurda normalde giderken insan kaybolduğunu anlayabiliyor işaret görmeyince. Ama böyle bir durumda, her türlü işaret görünce, ruhunuz duymayabiliyor. Neyse, bu kadar yazdık, seneye düzelir.

Bir de website konusu var. Bazı bilgiler (ödüller ve koşuculara sağlanan imkanlar) geçen seneye aitti. Güncel tutmak elzem. Hevesle gidip hamamın kapısından dönmek üzüyor :frowning:

50/60K parkuru güzel olabilir. (94 gibi, ama Beyoba’ya çıkmadan, doğrudan Ramada’ya giden bir parkur mesela?)

Parkurdan birkaç enstantene:
(35km civarları)

• Dizimden kalçama komple kramp girdi. Bir sonraki istasyonda bırakıyorum.
    (94K’yı tamamlar.)

(48km civarları)

• Ben bırakmaya karar verdim. Altınoluk’a ulaşmaya çalışıyorum. (telefondan haritalara bakıyor)
  • 1 km sonra istasyon var, orada bırakırsın, alırlar seni.
  • Oraya yokuş gösteriyor. Çıkamayacağım. Altınoluk’a ineceğim.
  • ???
4 Beğeni

Bunu çok kişiden duydum .Organizasyona yazlı olarak iletilirse çözüm üretebilirler sanırım. Biz takım olarak ilettik Ancak hem 35 km. hem 50/60 km aynı anda olsa şahane olur zira 50/60 km bir çok kişi için korkutucu olacaktır.[quote=“ersavas, post:4, topic:2770”]
pacer konusuyla ilgili yorum yapamam çünkü kullanmadım
[/quote]

Pacer bendim ben bile faydalanamadım :smile:

5 Beğeni

Merhaba, özellikle patika yarışlarından önce eğer ilk kez gidiyorsam, coğrafyayı, hava durumunu, yarışçıların tercih ettikleri giyim alternatiflerini, zemin durumunu, zorluk derecesini vb. anlayabilmek adına internette daha önce koşmuş olanların çektikleri videoları arattırıyorum ve bazen defalarca kere izliyorum. ( Tahtalı Run to Sky öncesi Mert Derman’ın çektiği videoyu en az 10 kez izlemiştim, aynı şekilde IDA öncesi de tek kayıt olan Haldun Abi’nin videosunu aynı şekilde defalarca izledim ) Bu görüntüler benim için çok faydalı oluyor, o yüzden ben de artık gittiğim koşularda mümkün olduğu kadar görüntü kaydetmeye çalışıyorum, hem kendime ilerki yıllarda anı olarak kalsın, hem de önümüzdeki senelerde koşacaklara fikir versin diye. Burada IDA ULTRA 2017 ( Run Zeus 36k ) yarışının videosunu paylaşmak istiyorum.

5 Beğeni

Run Zeus yarış raporum. Umarım gelecek senelerde koşacaklara faydalı olur. http://www.yarisbul.com/kosu/makaleler/runonur-ida-ultramaratonu-35k-2017/

1 Beğeni

Yarış hakkında geç de olsa bir kaç not eklemek istiyorum:
(30k parkurundaydım)

-30-35k mesafeleri her ultra yarisinda olmalı diye düşünüyorum. Hem kendinizi cok yıpratmayacagınız hem de kondisyonlu olanlari memnun edebilecek bir mesafe. Ayrıca yeni giris yapmak isteyenler için de koşulabilecek bir mertebe.

-yarışın karanlikta başlayıp 1 saat sonra havanin aydınlanması çok güzel bir deneyim. Bu sayede hem gece/gündüz geçişi tattırılmış oluyor hem de koşu bittiginde daha öğlen vakti oluyor, gün size kalıyor.

-aralık ayında olması cok guzel. Hava şansımıza çok güzeldi. Yağmurda olsaydı kar da olsaydı da zamanlama çok ideal.

-organizasyon iyi niyetli, ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Kontrol noktalari olsun teknik toplanti olsun herşey yerindeydi.

-30k bitişi çok sönüktü. Bundan kasıt halkın ilgisinin olmamasından da kaynaklı hiç bitiş havası yaşanmıyordu. Bu yarışmacılara gösterilecek ilgi hem onları motive eder hem de farkındalığı arttırarak bu spor kültürünün daha da yaygınlaşmasını sağlar düşüncesindeyim. Böylece hem koşan kişilerin motivasyonu artarak daha sürdürülür bir aktivite olur hem de koşu dışındakilerin ilgisini çekerek onları da kazanma adına önemlidir.

-30k/90k ayrımı teknik toplantıda üzerine basa basa belirtildi. Hatta kendi kendime unutmayayım diye 30. Km de ayrım var diye surekli tekrarladım. Ancak yarış psikolojisinde durumun çok daha farkli olduğunu gördüm. Ayrıma geldiğimizde burasımıydı diye emin olmak için her iki tarafı da kontrol ettim :slight_smile: her iki tarafta da işaret olduğu için hiç farkında olmadan yanliş yoldan gidilebilir. Konulan tabela 50x70 cm olabilir ancak uzakta kalıyor. O tabelayı yolun üstüne falan koymak lazim, insanlar üzerinden geçerken uyansınlar diye. Yada bir kişinin durması gerekiyor orada…

Sonuç olarak eşimle beraber katılıp fazlazıyla keyif aldığımız bir organizasyon oldu. Hatta seneye de tekrar katılmayı düşüneceğimiz bir yarış oldu.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

4 Beğeni