İçecek Seçimlerimiz

İçtiklerimiz konusundaki ilk aydınlanmamı bir gazetenin haftasonu ekinde bir demiradamın röportajını okuyunca yaşamıştım. Sudan başka hiçbir içeceği tüketmediğini söylemişti.

Kola ve ice tea gibi ambalajlı endüstriyel üretim içecekler zaten şeker bombası, bunlardan uzak durmamız gerekiyor. Çay ve kahvenin de demir alımını azalttığını öğrendim. Yeşil çay dahi demir alımını etkiliyormuş. Derinlemesine araştırsak kim bilir başka hangi minerallerin alımına etkisi vardır. Ben şahsen vejetaryen olduğum için ekstra dikkat etmek zorundayım bu konulara.

An itibariyle sadece çay, kahve ve ayda bir iki gazoz o da canım çok çekerse içiyorum. Acaba diyorum Çayı kahveyi de mi kessem… Büfe tipi bir portakal sıkacağı alıp kahvaltılarda hızlıca portakal suyu sıkayım, çayı kahveyi de kahvaltıdan 2 saat sonraya bırakayım diyorum. (Bu arada aletle nar suyu da sıkılıyormuş, hatta nar ekşisi yapmak için en etkili metod onunla sıkmakmış)

Sizin içecek tercihleriniz nasıl? İletmek istediğiniz önemli noktalar nelerdir?

İçki konusunu gözardı edelim dilerseniz, konu çok dallanıp budaklanmasın.

4 Beğeni

Kararında ve şekersiz katkısız olduğu sürece bence çay ve kahve içilebilir kahve özellikle spordan bir kaç saat önce pre-workout olarak faydalı diye düşünüyorum sabah koşusu öncesi aç karnına tüketiyorum çay gibi açken mide bulantısı da yapmıyor çay konusinda malesef kendimi frenleyemiyorum
yeşil çay papatya çayı vs gibi bitki çayları özel durumlarda gerektiği kadar içilmeli diye düşünüyorum misal kas agrilarinda sarı kantaron çayı iyi geliyor

gazlı içeceklerden sadece zero veya Pepsi Max diyet döneminde tatsız yemekler yanında bir nebze olsun tad almak için kullanıyorum ancak içilmemesi gerekiyor bence kimyasal deposu sonuçta bu içecekler

Sadece su ile de bir kez geldiğimiz bu hayatta zevksiz bir yaşam olur kanımca atalarımız bile yoğurdu sulandirmis ayran olarak içmeyi tercih etmişler daha sonraları türlü şerbetler doğal kurutulmuş meyve ile tatlandırılarak icilmis sonraları malumunuz kahve en sonda fakirlesince çay içmeye başlamışiz iceceksiz olmaz bence

Disiplinli bir sporcu ve kendisine dikkat eden bireyler zaten sağlığına ve sporuna yarayacak şeyler içmeye çalışacaklardır tabi arada makul seviyede zararlı seylerde yaşamda olabilecek durumlar

4 Beğeni

5-7 öncesine kadar kola gazoz bağımlısıydım.Bir bardak içsem 2lt içmemi engelleyecek birşey yoktu.Bıraktım, sigara alkol internet bvb bağımlılıklardan farkı yoktu . Ancak;
Soda + meyveli soda
Soda + meyve suyu
Soda + ice tea
Soda + kızılcık şerbeti
Soda
Ayran
Soğuk su
Buzlu su
Çay + bandırılan bisküviler ile yerini doldurdum.
Sonuç sağlıksız bir yaşam, obezite .

Günde 1lt bile sadece su içtiğinizi anımsamıyorsanız içecek alışkanlıklarını gözden geçirmeli.Su hayattır (Slogan).Doğruyu bilmekle uygulamak ayrı konu.

4 Beğeni

Çoğu yazımda belirttiğim gibi sağlıklı olmak iyi bir vücut,iyi adelelere sahip olmakla bitmez Sağlıklı insan Fiziken,ruhen ve bedenen kendini iyi hisseden insandır
Yaptığımız spor kadar,çalışmalar kadar uyku,gıda ve stresten uzak kalmak önemlidir (Bence)Ben spordan sonra yaklaşık 50-100 ml arası süt,200 ml kadar su zencefil,zerdeçal katarım soğuk günlerde ısıtır güzel bir çay yapar içerim sıcak günlerde de soğuk soğuk içerim Sağlıcakla

3 Beğeni

Genel olarak her şeyi içiyorum. Aralıklı oruçtayken kalorisiz içecekleri tüketirken, yemek serbest saatlerde o gün harcadığım enerjiyi düşünerek tüketim yapıyorum. Kolada örneğin zero içmektense, yağ oranım o dönemde düşükse normal kola içiyorum. Bitki çayı, kahve soda vs de tabi ki tercihlerim arasında. Süt hiçbir zaman ilgimi çekmedi.
Beni spor yapan bir kişi olarak değil de, yeryüzünde yaşayan bir canlı olarak içecek konusu büyük hayal kırıklığına uğratıyor. Seçenek çok az. Keşke yemekteki opsiyon içecekte de olsaymış. Kendimi hep bir şeyler içmek için seçeneklerimi değerlendirirken buluyorum. İstemeye istemeye bir içecek seçip içiyorum. Konusu açılmışken derdimi paylaşmak istedim :slight_smile:

5 Beğeni

Konu buralara gelmişken Taze kavrulmuş kahveyi öğütüp moka pot yahut V 60 yönetemiyle harika aroması ile içmek:d:d :d

3 Beğeni

Örneklenen ironman su içmeyi tercih diyor olabiliir ama bir çok profesyonel sporcu beyaz şeker, kola, enerji içecekleri, tatlı gibi basit şekerleri bol miktarda tüketiyorlar. Kalori açıklarını kapatma açısından çok pratik ve etkili bir çözüm olduğunu tahmin ediyorum. Ben de eskiden düz mantıkla “sağlıklı olan performans için de iyi olandır” varsayımındaydım ve nedense hiç sorgulama ihtiyacı da duymamıştım ama Kipchoge ve takımının günde ortalama 10-15 çay kaşığı şeker içeren sütlü çay tükettiğini öğrenince, instagramda milli atletlerimizin tükettikleri baklavaları ve karbonhidrat yüklemesi için paket paket haribo yediklerini görünce fikrim değişti. Hala genel olarak uzak durmakla birlikte artık uzun ve sert bir antrenmandan sonra içtiğim bir koladan ya da nadiren tükettiğim tatlılardan dolayı performans açısından hiç bir pişmanlık duymuyorum.

3 Beğeni

yukarda bir arkadas da yazmis, saglik sadece bedenen degil ruhen de onemli…yaris doneminde (ozellikle son 1 ayda) oldukca dikkat ediyorum alkol tuketmemeye ve son on gun kahve de tuketmiyorum yaris sirasindaki kafeinli enerji jeli tuketimim sebebi ile…yoksunluk yaratip etkisini arttirmak adina…ama onun disinda ozellikle yurtdisina tasinip, bizim gibi siradan insanlarin hayatina dahil olan spor miktarini ve bunu ne kadar casual yaptiklarini gorunce, ruhumu cok daha fazla ozgur biraktim bira, sarap ve cin konusunda…genelde seker ilaveli gida tuketceksem guzel bir tatliyi tercih ediyorum o sebeple pek kola vb. tuketmem ama elim buzdolabindan cok daha fazla gidiyor bira sisesine, eskiye nazaran…

2 Beğeni