Huawei Watch GT4 - Deneyimler ve Alternatif Saat Önerileri

Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda koşu performansımı takip etmek için bir akıllı saat almayı düşünüyorum ve Huawei Watch GT 4 dikkatimi çekti. Bu saat hakkında deneyimi olan var mı? Özellikle koşu ve diğer spor aktiviteleri için ne kadar kullanışlı olduğuna dair görüşlerinizi merak ediyorum.

Ayrıca, bu fiyat bandında başka hangi akıllı saatleri önerirsiniz? Özellikle aşağıdaki özellikleri barındıran saatlerle ilgili önerilerinizi bekliyorum:

  • GPS hassasiyeti ve doğruluğu
  • Kalp ritmi izleme performansı
  • Pil ömrü Sağlamlık ve suya dayanıklılık
  • Kullanıcı dostu arayüz ve uygulama desteği

Şimdiden tüm önerileriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler!

2 Beğeni

Merhaba, GT 4 kullanıcısıyım. Daha önceki saatim GT2’ydi ondan önce de Amazfit Verge kullandım. Özellikle öğrenmek istediğiniz bir şey varsa onu da yanıtlamaya çalışırım fakat genel anlamda benim yorumum olumlu yönde.

Kabaca marka konusuna gelecek olursak benim için Apple (ultra modeli hariç) ve Samsung şarjı çok kısa gittiği için baştan elenmişlerdi. Araç kullanırken saat üzerinden telefonla konuşmak istediğimden de Garmin, Suunto ve Polar elenmişti. Gerçi Garmin’in Venu modeli var telefon görüşmesi yapabildiğimiz diye biliyorum. Araştırmak lazım, güncel modelleri hakkında pek bilgi sahibi değilim. Yoksa aktivite takibi noktasında en iyi marka Garmin diye biliyorum. Fakat fiyat/performans açısından düşündüğümüzde ben Huawei’den memnunum. Hatta bu fiyat bandında Amazfitten başka alternatifi yok diye biliyorum.

Belirtmiş olduğunuz sorulara da kabaca cevap vereyim. Uzun süredir koşmadığımdan sadece saati aldığımda test maksatlı bir koşu yapmıştım. Ben GPS hassasiyetinden memnunum, zaten GT2’den de memnundum, GT4’te bunun geliştirildiği söyleniyor. Nabız ölçümü konusunda da herhangi bir sorunla karşılaşmadım fakat optik nabız ölçümü kesin sonuçlar vermediğinden gögüs bandı kullanmak faydalı olacaktır. GT4 ile de gögüs bandı kullanmak mümkün diye biliyorum. Saatin karma kullanımda şarjı en az 4-5 gün gider diye tahmin ediyorum. Ben tüm özellikler açık bir şekilde kullanıyorum, fakat duşa girerken saati şarja bıraktığımdan cihazın şarjının sınırlarını zorlayamadım. Haftada 2 kere yüzme antrenmanı yapıyorum, suya dayanıklılık konusunda bir sorun yaşamadım. Fakat forumda sıvı teması problemi yaşayan bir Huawei kullanıcısı vardı, yanlış hatırlamıyorsam garanti sorumluluk almıştı. Ama bu kısım biraz şans işi olabilir. Çünkü geçenlerde Garmin’de bile su içerisinde tuşa basılmaması gerektiği konusu konuşuldu. Uygulama desteği de iyi, gerçi Çin firması olmanın getirdiği ilginçlikler de oluyor arada. Örneğin GT2’de olan akıllı alarm özelliği GT4’ten tamamen kaldırılmış. Neden, niye, nasıl kimsenin bir fikri yok.

Unutmadan saati satın alacaksanız biraz daha pahalı gözükse de Huawei’nin resmi sitesinden satın almanızı öneririm. Satın alma sayfasında aşağı doğru bir yerlerde indirim kuponu oluyor ve ücretsiz +1 yıl garanti, bedava ekstra kayış veriyorlar. Hatta bana ekstra bir şarj aleti bile gönderdiler.

Umarım sevdiğiniz bir model bulur ve keyifle kullanırsınız.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

2 Beğeni

Merhaba,

Öncelikle detaylı ve bilgilendirici yanıtınız için çok teşekkür ederim. GT4 hakkındaki yorumlarınız ve karşılaştırmalarınız benim için çok değerli oldu.

Özellikle GPS hassasiyeti ve nabız ölçümü konusundaki deneyimlerinizi paylaşmanız çok faydalı oldu. Göğüs bandı kullanımı konusundaki önerinizi de dikkate alacağım. Şarj ömrü ve suya dayanıklılık konusundaki bilgiler de karar sürecimde bana yardımcı olacak.

Ayrıca, Huawei’nin resmi sitesinden satın alma ve indirim kuponu kullanma konusundaki tavsiyeniz de çok değerli. Bu tür küçük ipuçları bazen büyük fark yaratabiliyor.

Son olarak, birkaç ek sorum daha olacak:

1.Saatin günlük kullanımında, özellikle bildirimler ve uygulama entegrasyonları konusundaki deneyimleriniz nasıl?

2.Daha önceki saatlerinizle karşılaştırdığınızda, GT4’te en çok beğendiğiniz özellikler hangileri oldu?

3.Bir de saatin kayış kalitesi ve konforu hakkında ne düşünüyorsunuz? Uzun süreli kullanımda rahatsızlık veriyor mu?

4.Koşu antrenmanlarında, özellikle tempo antrenmanları sırasında saat kapsamlı ve kullanışlı veriler sunuyor mu? Tempo antrenmanları için GT4’ü tavsiye eder misiniz?

Tekrar teşekkür ederim ve iyi günler dilerim.

Sağlıcakla kalın.

1 Beğeni

Rica ederim. Faydam dokunuyorsa elimden geldiğince tecrübelerimi paylaşabilmekten memnunum.

Gögüs bandı meselesi ile alakalı Mert Bey’in aşağıdaki videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Huawei ölçüm konusunda iyi bir noktada olsa da videodaki eleştirilen yönteme sahip. Gerçi bütün markalarda durum böyle.

Böyle sorunca insan hep olumsuzluklardan bahsetmek istiyor :slight_smile: Gerçi olumlu tarafları da defalarca anlatmaya gerek yok. Dediğim gibi saatimden memnunum ki GT2’den GT4’e geçtim. Memnun olmasaydım Amazfit’ten Huawei’ye geçtiğim gibi marka değiştirirdim.

  1. Genel olarak deneyimim iyi. Örneğin Amazfitte saat ve telefon bağlantısı stabil değildi, sürekli kopuyordu. Huawei buna çabalamiş. Gerçi aynı mesafeler üzerinden bağlantıyı değerlendirdiğimde GT2’nin telefon ile bağlantısı daha uzak mesafelere kadar kopmuyordu. 4’te bu mesafe kısalmış. Neyse bugün GT2’yi sıfır olarak bulamazsınız bulsanız da çok pahalı o yüzden 2 ile kıyaslamayı geçiyorum. Bildirim konusu sıkıntısız, uygulama entegrasyonunda da ufak tefek çözülmesi gereken şeyler var. Örneğin kamera için uzaktan deklanşör Huawei harici android telefonlarda çalışmıyor. iPhone’larda da ücretsiz kadranlar menüsü mü ne açılmıyormuş sanırım. Ama var olan şeyler ufak tefek problemler.

  2. Amazfit’le kıyasladığımda müşteri hizmetleri olması :slight_smile: komik gelebilir ama Amazfit’i kullandığım dönemde Evafone’un ulaşabileceğim bir müşteri hizmetleri numarası bile yoktu. O kadar para verip Türkiye garantili ürün alıyorsunuz, bir sorun olduğunda adam gibi muhatabınız yok. Apple bu konuda çok iyiydi mesela, Huawei de Apple kadar iyi olmasa da kurumsal bir firma sonuçta. Muhatap var, arada cihaza güncelleme gönderiyorlar falan. Amazfit’i bir hırsla satmamın sebebi firmanın basit bir güncellemeyle halledebileceği bir şeyi yapmamasıydı mesela. Ekran dokunmatiğini kilitleme özelliği olmadığından çok terlediğim koşu antrenmanlarında saat ekranına kendi kendine dokunup antrenmanı kapatıyordu. Bir antrenmanı 3 farklı parça olarak kaydettiğim gün saati satma kararı almıştım.

  3. Bu biraz kişisel bir mevzu. Ben saatin kahverengi deri kayışlı modelini aldım. Yan sanayi, basit bir silikon kayışla kullanıyorum, memnunum. Zaten saatin spor esnasında deri ya da metal kayışlarla kullanılmaması öneriliyor. Sadece duşa girerken şarj etme maksatlı çıkarıyorum. Onun dışında hep kolumda, ben bir rahatsızlık hissetmedim.

  4. Bu soru da biraz göreceli. Yani bence yeterli ama hem ben çok iddialı bir koşucu değilim hem de Garmin, Polar, Suunto gibi markaları tecrübe etmedim. Belki o markaları kullananlar bu ne, çocuk oyuncağı diyecektir. Tabi bu saydığım markalarda 6500lira civarına 3 taksitle alabileceğiniz saat var mı onu da konuşmak gerekir. Saatte yapay zeka koşu koçu var. Ama GT2’de şöyle bir problem vardı. Yapay zeka koşu koçu ile oluşturduğunuz antrenmanları saatten yönetemediğiniz için antrenmanı telefondan başlatmak zorundaydınız ve bu senaryoda saatin GPS’i devreye girmeyip süreç telefonun GPS’i ile yönetiliyordu. Fakat burada da sapmalar olunca koşu koçu bir çok hızlısın yavaşla, bir çok yavaşsın hızlan diyordu. Ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama bir önceki mesajda da belirttiğim gibi Çinlinin işine akıl ermez, ilginç aksaklıklar olabiliyor. GT4’te bu çözüldü diye biliyorum fakat test etmedim. Dolayısıyla firma sürekli olarak kendini geliştiriyor. Ama bir profesyoneli pek de tatmin etmeyebilir belki. Gerçi bu verilerin ne kadarına ihtiyacınız var, ya da en iyi ihtimalle 3-5 sene sonra batarya performansı sıkıntı çıkarmaya başlayacak bir saate fazlaca para yatırmak ne kadar mantıklı bunlar hep kişisel ve tartışılabilir sorular. Fakat sizin sorunuzun daha net cevabını hem Huawei hem de Garmin, Suunto, Polar gibi markalar kişiler verebilir. Örneğin GT4’e 2de olmayan pist koşusu modu eklenmiş. Tur zamanı ve süresi sayıyor sanırım. Benim için neredeyse hiçbir anlamı yok, çünkü pistte koşmuyorum. Ama pistte koşan ya da böyle bir antrenman düzeni olan biri için olmazsa olmaz bir özellik. Özetle uygun fiyatlı, gelişmeye açık bir marka model. Benim gibi basit bir adamı da mutlu ediyor. Ama yetersiz görecek kişiler de kendi senaryolarında haklı olabilirler.

Başka sorularınız varsa da elimden geldiğince cevaplayabilirim.

Sağlıcakla kalın.

1 Beğeni