HelpSteps & Sweatcoin

Herkese selamlar,

Geçenlerde teknoloji haberlerini okurken, 2 uygulama dikkatimi çekti.
1.si HelpSteps: Android ve IOS platformlarında yer alan uygulama gün içinde attığınız adımı, gün sonunda HS adımına dönüştürmenizi, bu adımları da dilerseniz bir yardım kuruluşuna bağışlamayı dilerseniz de (şu an çok kısıtlı olan) telefon operatörlerinden internet satın almak için kullanabilmenize yarıyor. Uygulamanın açıklamasında net olarak yazılmamış ama bazı yorumlarda telefonunuzu kullanarak mining yapıp bitcoin (ya da benzeri bir kripto para) üretiyormuş. Bu nasıl olur çok aklıma yatmadı, bilen birileri varsa yeşillendirebilir. Diğer yandan da bu adımları HS adımlarına dönüştürürken reklam izlemek zorundasınız, buradan bir gelir elde ediyorlar.
Not: Bu uygulamayı Haluk Levent de paylaşmış, Ahbap platformuna bu adımları gönderebiliyormuşsunuz.

2.si Sweatcoin: Burada da mantık temelde aynı, ancak burada nakte dönüştürüp, farklı alışverişlere dönüştürmek de mümkün.

Bu tarz uygulamalara biraz önyargıyla yaklaşıyorum, teknik detaylara hakim olan varsa dezavantajlarını paylaşabilirse çok sevinirim. Hiçbir dezavantajı yoksa, en azından halihazırda attığımız adımların faydalı işlere kullanılması fikri hoşuma gitti açıkçası

Helpsteps
IOS : https://apps.apple.com/tr/app/help-steps/id1484554657?l=tr
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.helpsteps.app&hl=en_US

Sweatcoin

IOS : https://apps.apple.com/us/app/sweatcoin-it-pays-to-walk/id971023427
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=in.sweatco.app&hl=tr

Kripto paraları ve ilişkili platformları; illegal mevzular için kullanım kolaylığı sağladığı iddiasından dolayı, aksi ispatlanana kadar desteklemekten kaçınmayı düşünüyorum.

Bahsettiğiniz uygulamalar ve/veya madencilik işi de bu paralar üzerindeki trafiği artırıp takibini güçleştirmek için düşünülmüş olabilir.

1 Beğeni

Bu uygulamaları yüklerken hiç okunmayan ve her seferinde kabul edilen sözleşmeler var ya, işte onlarda şu yazıyor olabilir:

“Telefonumun CPU’sunun x işi için kullanılmasına onay veriyorum”

Bu durumda telefonunuz açık olduğu sürece mining için kullanılabilir hale geliyor. Aynı şey bilgisayarlar için de geçerli. Trojan yazmak onlardan, elektrik ve CPU sizden :slight_smile:

Tabi ben uygulamayı incelemedim, sadece “bu nasıl mümkün” sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Zira Trojan göndermek için çok akıllıca bir yöntem olarak görünüyor :slight_smile:

3 Beğeni

Adımla ne ilgisi var onu anlayamadım açıkçası
Telefonun CPU gibi kullanılabilmesi riski diğer uygulamalarda da yok mu?

Risk hepsinde var elbette. Ya okuyup kabul etmek lazım ya da yorumlara bakmak lazım. Bu uygulama özelinde değil de genel bir yorum yapmaya çalıştım. HS uygulaması sadece reklamdan para kazanıyor da olabilir.

Not: Apple bu konuda biraz daha güvenli diyebiliriz.