Hardrock 100 ve Thevenard'ın Diskalifiye Edilmesi

Geçtiğimiz hafta sonu 25. kez yapılan Hardrock 100 yarışının tarihinde ilk kez bir koşucu diskalifiye edildi. Tabii daha önemlisi diskalifiye edilen koşucunun tanınmış bir isim olup bitişe 15 km kala yarışı açık ara önde götürürken böyle bir karar çıkması idi. Bu karar sonrası sosyal medyada doğruluğu ve yanlışlığı üzerine büyük bir tartışma başladı. Koşucular, destek ekipleri ve organizatörler açısından büyük dersler içeren bu olaya dair görüşlerimi özetlemeye çalıştım.

10 Beğeni

Abi yazını henüz okumadım ama en sonda söyleyeceğimi en başta söyliyim: Bence kesinlikle çok abartılı bir karar. En fazla zaman cezası verilmeliydi. Pacer adı altında yanındaki arkadaşına eşyalarını taşıtabildiğin, üzerindeki malzemeleri (çanta, baton, suluk, vs. vs.) bir Cp’de bırakıp başka bir Cp’de yenilerini alabildiğin bir yarış için çok abartı bir karar diye düşünüyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Okuma fırsatı bulduktan sonra konuşalım :slight_smile: Zaman cezasını hangi dayanakla, nasıl ve ne uzunlukta vereceğini söylemen gerek yalnız ona göre!

2 Beğeni

Kesinlikle doğru bir karar alındığını düşünüyorum.
(eğer doğru ise) Özellikle yardım aldığını önce kabul etmemesi, sonra fotoğrafların ortaya çıkması…
Tabii ki o kadar uzun mesafe sonunda böyle bir sebepten dolayı diskalifiye kararı almak hem yarışan kişi hem de yarışmayı düzenleyenler için de zor olmuştur.
Şahsi görüşüm koşucunun böyle bir kuralı çok önemsememesinden kaynaklanan bir durum.
Kurallar uygulanmak için var:))

Bence asıl tartışmamız gereken kuralların layıkıyla uygulanmadığı yarışlar.
Hele birde bizim gibi birşey olmaz, olsa ne olur olmasa ne olur, ne önemi var ki, kafalarını yaşayan ülkelerde.

Yarış kuralları gereği, kendi açıklaması ile tutarlı bir karar ama adil olup olmadığı tartışılır. Diskalifiye edilebilir ile edilir arasına bile sonsuz yorum sığar. Ne zaman edilir ne zaman edilebilir…felanci edilir ama diğeri edilebilir mi :roll_eyes:

Nihayetinde bir spor müsabakası, yüksek mahkeme değil ama sınırları baştan net çizilmemiş bir konu üzerine yorum yapmak havanda su dövmeye eşdeğer.

Yarış açıklamasında böyle yazıyor, böyle uygulandı, böyle uygulama hakkı var… Netice de değişmiyor…

Ileriye dönük ise, bence, bu ihlalin cezası ne olmalı, nasıl uygulanmalı etik açıdan konuşulabilir…

1 Beğeni

En prestijli organizasyonlarda dahi kuralların yetersiz ve eksik olduğunu görmek gerçekten üzücü.

Ceza konusunu bilmiyorum yorum yapamayacağım fakat Trail Run organizasyonlarının dünyada federasyonu bulunuyor mu? Bulunuyor yada bulunmuyorsa yarışları kuralları nasıl belirliyor? Eğer federasyon yada kurumsallaşma yoksa bu cezalar böyle karışıklığa devam eder.

Bence önce kabul etmemesi, fotoğraflardan sonra kabul etmesi iyiniyetli olmadığını gösterir. Bu açıdan kesinlikle doğru bir karar. Fotoğraflanan yardım dışında başka yardımlar, kural ihlalleri, kestirmeleri de olabilir.
Edilebilir kısmında da @aykutc abiye katılıyorum. Üzüm ve bira örneği çok yerinde. Bu sene Efes Ultra 50.km civarında prefabrik evleri önünde iki abla semaverle çay demlemiş ve geçen her koşucuya kendilerince destek olmuşlardı, benim de aklıma onlar geldi. Belki buz ve su takviyesi ile çay arasında sonuca etki açısından fark olmasa da kast açısından ciddi fark var.
Organizasyon kurallarını beğenmiyorsan katılmazsın olur biter bence.
Benim düşüncelerim bu şekilde…

Yazıyı yayınladıktan sonra yarış direktörü, Thenevard ve fotoğrafı çeken kişi ile kısa röportajlar yapıldı. Konunun özünde değişen bir şey yok ama yeni ortaya çıkan ilginç bazı detaylar var. Konu bütünlüğü için bunlari ekleyerek güncelleme yaptım, merak edenler yazının sonunda bu güncellemeyi bulabilir.

2 Beğeni

Doğru karar. Fakat kararın bildirilmesinde olası dil sorunu düşünülerek tercümanla ile gidilip konuşulması hemen orada karara bağlanması gerekliydi. Öğleydi böyleydi derken adam 20 km kadar koşmuş. Kanaatimce alınan doğru karar nedeniyle yarışma seneye her yönden daha çok ilgi görecektir.

Selam,

Yazını okudum. Eline sağlık, çok güzel özetlemişsin :grinning:

Olaya sadece yazılı kurallar açısından bakınca evet yarış direktörünün başka bir şansı yokmuş diyebiliriz rahatlıkla. Evet zaman cezası ile ilgili net bir ifade, açıklama yok. Dolayısı ile neye göre nasıl bir zaman cezası verilebilir belli değil. Organizasyonun bu anlamda kuralları daha net hale getirmesi gerekir.

Öte yandan ben hala kararın adil olmadığını düşünüyorum. Thevenard Facebook hesabında “şakalaşıyorduk, bir kaç yudum su içtim, bir parça buz aldım” diyor.

Şimdi ben bu amerikan yarışlarındaki pacer olayını pek anlamıyorum. Bizim gibi amatörler için moral destek anlamında çok faydası olduğuna inanıyorum. Lakin Elit atletin nesine pacer? HardRock koşucu manueline göre 4 farklı noktadan 4 farklı pacer alabiliyor koşucular. Bir çoğu da bu haklarını kullanıyor. Parkur zorluymuş, vahşi doğaymış güvenlik kaygısı yüzünden izin veriyorlarmış. E tamam izin verdin diyelim ama gene koşucu manueline göre “muling” tamamen gri bölgede. “Yasak, yapmayın, size güveniyoruz” demiş o kadar. Thevanard kötü niyetli olsa orada arabadan su içmez yanındaki pacer ekstra suyu, buzu alır gider 1K ötede Thevenarda verirdi. Kimse de bir şey diyemezdi. Ya da hep bahsi geçen o dik yokuşta çantasını pacer’ına verir daha fazla avantaj sağlardı. Bu şekilde pacerını kullananlar eminimki vardır. Hakkaniyetli yarış düzenlemek istiyorlarsa önce işe buradan başlamaları lazım. Elit atletlerin takımları var ve rahat rahat pacer kullanabiliyorlar. Hatta pacer’ları da elit atlet oluyor :slight_smile: Ee diğer amatörler ne yapsın?

Bu arada ben pacerlık olayına karşı değilim. Geçen seneki Kapadokya Ultra’da ben de iki farklı noktada arkadaşlarıma pacer’lık yaptım. Onların yorumuna göre çok işe yarayan faydalı bir destek. Kuralları özellikle “muling” kısmı net belirlendikten sonra bizim yarışlarda da izin verilmesi gereken bir uygulama olduğunu söyliyeyim.

Sonuç itibarı ile Thevenarda yazık oldu :slight_smile: Yarış organizasyonunun kuralları sıkı sıkıya uygulaması güzel. Darısı bizim yarışlara diyelim.

Bu olayda ne karar verirsen ver bence kazanan taraf olmayacaktı. Browning bile kazanmasına rağmen haliyle fazla sevinemedi. Burada önemli olan destek sırasında ne aldığından çok, destek ekibinin gitmemesi gereken bir yere giderek destek vermesi. Evet, orta sıradaki adam göze batmayabilirdi ama yarışı lider götürüyorsan bunlara dikkat etmen gerek, herkesin gözü üstünde olacak. Bu önemli bir kural ihlali. İki ihtimal var. Ya destek ekibi kuralları iyice incelemedi. Ya da kimse görmez, görülse bile fazla bir şey çıkmaz diye önemsemedi.

“Avrupa’da olsa buna 1 saat ceza verilir” açıklamasından da bu kuralı yeterince önemsemediği hissiyatı oluşuyor. Yarışı bırak, her gittiğin yerin kuralı, adetleri, değerleri farklı, Türkiye’de yaptığın şeyi başka ülkede yapamıyorsun, orada yaptığını da burada yapamıyorsun. Kazanmak icin buna ihtiyacı olmadığı açıktı, yazık oldu. Daha önce bu yarışı koşmuş biri olarak kendini bu pozisyona sokmamalıydı.

Her yarışta standart kurallar olmalı görüşüne katılmıyorum. Her yarışın şartları değişik, Aladağlar’da uyguladığın kural Belgrad’da, Çekmeköy’de koşarken anlamsız olabilir. 100 mil yarışındaki kuralı 50k’da yaparsan gereksiz olabilir vs. vs. En basitinden UTMB’de katır yüküyle zorunlu malzeme var, Hardrock’ta ne taşıdığına kimse bakmıyor. Daha temelden birçok fark varken, bunlara dikkat etmemek hata.

Fotoğrafı çeken kişinin sosyal medya hesabına baktım, 6-7 tane fotoğraf çekip herkese açık olarak koymuş. Fotoğraf olmasa, Thevenard ilk sorguda almadım dediği anda pek bir şey yapılamazdı. Fotoğraf varken ve sosyal medyada paylaşılmışsa yarış direktörü artık bunu görmezden gelemez. Gelseydi bu kural nasılsa uygulanmıyor diye önümüzdeki sene başkaları da yapmaya başlardı. Bu kuralı uygulayamıyorsan başka bir kuralı uyguladığında da sıkıntı yaşarsın. Niye onu uygulamıyorsun da bunu uyguluyorsun derler. Zaten önümüzdeki senelerde bunlar mutlaka gündeme gelecek. Bu yüzden de işleri zor olacak. Ama tersi bir karar alsalar yine işleri zor olacaktı.

Pacer konusu farklı bir konu. Bu konudaki görüşüm şöyle. Ben yarış direktörü olsam pacer’ı serbest yapabilirim, gerçekten sosyalleşme, yardımlaşma açısından güzel bir şey. İnsanın oğlu, kızı, annesi babası, kardeşi, arkadaşı ile yarışın bir bölümünü koşup o heyecana ortak olması harika bir duygu. Ama kayıt sırasında pacer kullanıp kullanmayacağını sorarım. Pacer kullanmasında sıkıntı yok ama ilk üç ve yaş grubu derecelerini pacer kullanmayanlar arasından belirlerim. Çünkü pacer zihinsel olarak çok büyük bir avantaj ve özellikle böyle uzun yarışlarda işin zihinsel yönündeki en büyük zorluğu ortadan kaldırıyor. Bence dereceye girme hedefi olan biri yarışı pacer kullanmadan bitirebilmeli.

Bir de son olarak bu olay acele ve konuyu net anlamadan tepki vermenin olumsuz sonuçlarını bir kez daha gösterdi. Olay net olarak anlaşılmamışken özellikle Fransızlar sosyal medyada Thevenard’a karşı bir komplo kurulduğunu, parkurda fotoğrafçıların onun hatasını aradığını, ırkçılık, milliyetçilik yapıldığı yönünde çok fazla mesaj attılar. Bazıları öyle iddialıydılar ki bir ara ben de herhalde gerçekten bildikleri büyük şeyler var diye düşündüm. Olay netleşince bunların çoğu ya mesajını sildi, ya da yumuşadı ama verdikleri görüntü hiç iyi olmadı, zaten aklı başında Fransızlar bunu söylediler. Bu da bize ders olmalı. Yarın öbür gün yurt dışındaki yarışta bizlerden birinin de başına gelebilir. Olayın detayını anlamadan aceleyle yapılan sert yorumlar sonradan sadece atanı değil bütün bir grubu veya ülkeyi zor durumda bırakabiliyor.

8 Beğeni

Her müsabaka, etkinlik, oyun kendi kuralları çerçevesinde yapılıyor ve her katılımcı da bunları kabul etmiş oluyor. Bu yönden baktığınızda karar ve uygulama doğru; koşucu ve ekibi net bir şekilde kusurlu. Bilinçli veya bilinçsiz yapmaları da mühim değil, bilmeleri ve uymaları gerekiyordu. Sonuç kusurlu tarafın lehine de gelişebilirdi aleyhine de, her durumda da şaibeli bir sonuç olacaktı.

Evet, dünyada mutlak adalet diye bir kavram yok ama sorun/soru karar adil mi? (Ya da belki tarafsız mı demek lazım) Zira doğru ile adil her zaman aynı çizgide buluşmuyor.

Herkeste aynı merak: muhtemelen Hardrock tarihindeki ilk destek ihlali değil, aynı karar rekora koşan Amerikalı bir sporcu için de çıkar mıydı?

Kurala uygun olması adil olduğu anlamına gelmiyor, çünkü ceza kusura eş değilse beraberinde etik soru işaretlerini de getiriyor, kafa karışıklığı yaratıyor. Zira baklava çalan çocukların dokuz yıl hapse tıkılması kurala/kağıda uygundu ama kamuoyunda adaletsizlik hissi uyandırdı, bir baklava için 9 yıl çok değil mi? Katı kuralcılık örnekleri türetilebilir ama gereksiz olur…

Thevenard ve destekçileri açsısından baktığınızda da durum aynı, iyi güzel kusurluyuz ama nasıl yani süre cezası değil de yarıştan men mi? Hem de açık ara önde giderken… Kararı duyan, okuyan kişide adilmiş hissi uyandırmıyor.

3 Beğeni

Pacer’lık konusundaki yorumlarına ve önerine %100 katılıyorum. Elit atletlerin pacer kullanması ekstra bir adaletsizlik yaratıyor. Pacer kullananları klansman dışı bırakmak süper bir öneri :slight_smile: