Hangi kafa feneri?

Gece yağış varmıydı bilmiyorum eğer fener ıslanıp su aldıysa pili erken bitirii buna karşı ben streçe sarıyorum fenerimi 2. alternatif pil bayat olabilir .

Benim aldigim yer burasi. 1 yil kadar oldu ama benim pillerde sorun yoktu.

Peki hangi kafa feneri sorusuna geri dönelim o zaman :slight_smile:

Alternatif kafa fenerlerine bakıyorum. Dediğim gibi gece körü olduğum için güçlü bir fenere ihtiyacım var. Aklım iki fenerde takıldı kaldı:Mammut X-Sun ve Petzl Nao

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=83969;menu=1400,1410,1412;mid=0;pgc=0

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=93805;menu=1400,1410,1412

Petzl Nao’yu peşin para 400TL civarına Türkiye’den bulmak mümkün. Mammut’un çok acaip güçlü olduğunu söylüyorlar. Petzl’i kalem pille kullanabilmek de bir avantaj. Hangisi koşu için daha uygun olabilir bilemedim. Ne dersiniz?

Geçen sene kapadokya da karşıdan traktor geliyor zannettik Murat Akkaya çıktı, sonra da yolda beraber giderken utandık kendi fenerlerimizi kapattık😀. Zannederim Led lenser 7 demişti.

1 Beğeni

Bende Led Lenser H14.2 var.
Işığı çok iyi. Çekmeköy gece koşusunda kısık ayarda dahi işimi fazlasıyla gördü.
Tavsiye ederim.

Ve ayrıca ışık gücünün yanında bir artısı daha var.
Led Lenser H14.2 nin batarya bloğu ve lamba kısımları bunları tutan kafa kemerinden ayrılabiliyor.
Bu sayede de lambayı herhangi bir kemer veya bel çantası üzerine takabiliyoruz.
Videonun 1:55-2:02 arası anına bakınız

lambanın tam hali;

lambanın kafa kemerinden çıkarılmış hali;

Ben Çekmeköy’de bel çantası ile koştum.
Bunun lamba kısmınıda bel çantasının öndeki kemer kısmına tutturdum.
Böylelikle hem kafamda ağırlıktan kurtuldum.
Hemde bel hizasından bir aydınlatma elde etmiş oldum.
Arkadaşınızla konuşurken onun suratına ışık da tumamış oluyorsunuz böylelikle :slight_smile:
Yokuş çıkarken bazen aydınlatma yaptığı alan dar kalabiliyor ama düzde ve özellikle inişlerde çok iyi iş gördü.

"Gene sıfır energizer litihum pil taktım fakat 3. saatin sonunda ışık zayıflamaya başladı. 40K’dan sonra iyice gücü düştü. Benim için koşabileceğim sınırların altına indi. Nasılsa yarış bitecek diye biraz zorladım kendimi ama sürekli ayağımı burkunca durup yedek pilleri taktım. Yedek piller de marketten aldığim GP pillerdi. Çok da kötü değil yani. O pillerle ise tam güç olarak yarım saat falan dayandı. Sonra onların da feri söndü "
Ben bu tanımlamadan 2 olasılık çıkartıyorum:
a) 2 ayrı pil seti de bayat idi
b) Fener daha fazla enerji çekti

B olasığı altında; modunun karışması veya kontrol kartının karışması (belki arıza) olasılıkları geliyor aklıma. LED fenerlerin elektronik kontrol kartları çok kritik. Belki bir düşme sonucu içinde bir hasar var, normalden çok güç çekiyor? nasıl kontrol ettirilir bilemedim. Ama bir pil bitirme testi deneyebilirsiniz sanki?

Petzl Nao (birinci nesil) kullanıyorum. Performansından oldukça memnunum. http://uzunpatika.com/peztl-nao/ sayfasında inceleme yazmıştım.
Nao2 biraz daha güçlü.
PC yazılımı ile 2 mod ayarladım. Trail running ve Around Home. Eğer çok ışığa ihtiyacım yoksa (çok bozuk arazide çok hızlı gitmek) Around Home ile rahatım. Ayrıca, sisli havalarda da az ışık vererek görüşü uzatıyor.
Kendi pili dışında bir kere beklemiş IKEA (alkalin olmayan…) AAA pillerle denedim, sonuç felaketti. O zamandan beri yedek AAA pillerimi alkalin ve sıfır taşıyorum ama daha hiç takmadım. Geceyi geçirebiliyorum.

Nao inceleme yazısını okumuştum daha önce. Nao2 içinde bir çok inceleme yazısı okudum. Genelde değerlendirmelerde ilk sırayı alamıyor. Bunun sebebi olarak da hep yüksek fiyatı gösteriliyor :slight_smile: Yoksa ışık gücü ve diğer özelliklerinden herkes memnun. Kafama takıp bir denedim. Tam olarak oturuyor ve kafayı sarıyor. Fenix böyle değil. 4 AA pil alan dikdörtgen pil haznesi rahatsız edici açıkcası. Sonuçta Nao2 siparişi verdim. Gelmesini bekliyorum. Şu an Türkiye fiyatları yurtdışından çok daha uygun. Bilginize.

Fenix’e pil bitirme tesi yapıcam ama nasıl yapayım bilemedim :slight_smile: Gece açık bırakmak en mantıklısı gibi ama açık arazide olmayınca ışık gücü ne kadar düştü pek anlaşılmıyor.

Benim Nao2 geldi. Ben de iki profil yükledim. Birincisi default Trail Running diğeri ise benim custom profil. Expert settinglere girmeden 6.5 saatten 14 saate değişen 4 seviye belirledim. Default olarak bu custom profili set ettim. Profiller arasındaki geçişi bir türlü yapamadım sanırım. Profiller arasındaki geçişte bir uyarı sesi, ledin bir iki yanıp sönmesi gibi bir şey olsaydı keşke. Kendi profilimde 4 farklı seviye var ve bunlar arasındaki döngü sorunsuz çalışıyor. En azından 4 farklı seviye görüyorum sonra fener kapanıyor. Profili değiştirip Trail Running’e geçtiğimde ise 3 farklı seviye olmalı ama 2 seviye sonrası kapanıyor fener. Ya ben profili değiştiremiyorum ya da default Trail Running profilinde 3 seviye yok :slight_smile: Bilemedim

Buradaki yazılanları okudum ve Fenix Hp 11 ile Led Lenser SEO 5 arasında kaldım. Fenix 11’i Türkiye’deki sitelerden bulamadığımdan Led Lenser SEO 5 almaya karar verdim. Daha önce hiç kafa feneri ile koşu yapmadım, gece yapılan bir koşuya da katılmadım. Beni uzun süre idare edeceğini düşünüyorum, çok daha kapsamlı uzun yarışlara katılabilecek alt yapıya sahip olursam ve bu yetmezse daha iyisini o zaman alırım düşüncesindeyim. Ayırdığım bütçeye uygun, Geyik Koşusu indirimi ile 200 TL gibi bir rakama iniyor. Alırsam ilk olarak da haftaya Geyik Koşusu’nda deneyeceğim.
Bir sorun yaşadınız mı? Tavsiyeleriniz hala geçerli mi?

@HalilAksoy hiçbir sorun yaşamadım. Gece koşuları dışında ev içinde ve kamplarda çok işimi görüyor. Sorunsuz.

1 Beğeni

Çekmeköy Gece yarışında 50k birincisi arkadaş AliExpress’ten sipariş vermiş Boruit marka fener ile koşmuştu. 10$ fiyatı olduğu söyleniyordu.

Ledlenser Seo 5’i aldım ve antremanda deneyemeden Geyik Koşusu’nda ilk kez kullandım. Başka bir fener tecrübem olmasa da Seo 5’i çok beğendim. Işık olarak, kafamdaki rahatlık olarak gayet güzeldi. Bozulmadığı takdirde uzun süre işimi göreceğini, yeteceğini düşünüyorum.

Ben de Geyik Koşusu Gece Yarışı için 75 TL’ye Decathlon’da satılan Onnight 410’u almıştım. Yarışta en kuvvetli fenerlerden birisi idi. Ya da çoğu kişi eko modda da koşuyor olabilir. Tek sıkıntısı, eliniz fenere çarparsa yuvasından çıkabiliyor. 2 kere elimle vurarak ben çıkarmayı becerdim. Ancak benim tecrübesizliğim ve alışık olmamamdan kaynaklı idi. Bir sonraki yarışta böyle bir şey yaşamam sanırım. Şarj edilebilir olması benim hoşuma gitti. Ama ultra v.s koşmadığım için uzun mesafe koşularda ihtiyacı ne kadar karşılar bilemem. Çok hafif ve dengeli. Başında iken hiç rahatsız etmiyor.

Sorumu mazur görün lütfen ; eliniz fenere nasıl çarptı?
:slight_smile:

:slight_smile: estağfurullah. Dediğim gibi tamamen benim tecrübesizliğim. İlk defa gece koşuyordum. Koşu başladığında hava aydınlıktı. Hava kararınca feneri açtım ve bir anda bir sürü küçük sineğin içindeymişim gibi hissettim. Refleks olarak kovalamak istedim. O sırada elim çarptı. Ama meğerse o sinek zannettiğim, önden gidenlerin kaldırdıkları tozmuş. İyi tecrübe oldu :slight_smile:
İkinci defa nasıl çıkardım ben de tam emin değilim. Yüzümü silmek için elimi alnıma götürdüm ve yine fenere çarptım sanırım.

3 Beğeni

Ben de sizin gibi kafa feneri ile ilk defa yarışta koşmuştum. Hatta bende de aynı fener var.
Zaten başka da koşmadım gece :slight_smile:

1 Beğeni