Hamstring sakatlığı ve tedavi süreci

Herkese merhaba. Benzer konular var aslında ama net bir cevap alamadım kafamdaki sorulara. Eğer tekrar konu olduğunu düşünüyorsanız adminler silerse sevinirim.

Koşuda çok kısa süredir yer alıyorum. Koşularım sırasında ağrılar/zorlamalar hissedersem uzatmadan antrenmanı bırakıyordum. Ancak zayıflayıp, uzun mesafeler de koşmaya başlayınca gaza gelip halı saha maçı yapayım dedim. Aslında kendimi bildim bileli futbol oynarım ancak çocuklar filan olunca 3 yıldır ayağıma top değmemişti. Biraz da kendimi test etmek amacıyla bir maça çıktım.

İlk maçımda tahmin ettiğim gibi eskisine oranla çok daha fazla koştum ama maçın bitmesine 5-10 dk kala sol bacağımda bir ağrı oluştu. Sonradan bakınca hamstring kasımda zorlama/çekme/atma (artık hangisiyse) olduğunu fark ettim. O sakatlık sonucu bölgeye krem tedavisi yaptım ve antrenmanlara bir süre ara verdim. Kendimi iyi hissedince 3 hafta sonra tekrar maça çıktım, bu sefer ısınma ve açma-germe hareketlerine daha fazla özendim. Sorunsuz maçı tamamladım.

Sonraki hafta pazartesi yine maça çıktım, yine sorun olmadı. Performansımı beğenmiş olsalar gerek, salı günü de maça çağırdılar :slight_smile: Ben de yine gittim. Bu sefer ise yine maçın sonlarına doğru aynı bacağımda ve aynı yerde bir ağrı oluştu. Olay anını çok net hatırlıyorum, hani lastiğin belirli bir yeri incelir de lastiği çektikçe orası iyice gerilir ve belirli bir noktadan sonra kopar, ben de kopma kadar olmasa da pıt diye bir atma hissettim.

O maç 17’si salı idi. O zamandan beri sürekli soğuk buz kompresi ve muscoflex+voltaren uyguluyorum. Gündelik hayatta ağrı sızı kalmadı ama squat gibi bazı pozisyonlarda ufak bir ağrı var. Dün ilk kez koşuya çıktım, düz koşuda ağrı yoktu ama depara kalkar gibi deneme yapınca minik bir sızı oldu. O sızı ile 1 km koştuktan sonra (iyice ısınınca) ağrı kalmadı ve 5K’yı tamamladım. Bugün de 5K denedim, bugün daha iyiydim.

Biraz uzun ve detaylı oldu ama aklıma gelen her şeyi yazmak istedim ki atladığım bir şey olmasın. Boşun “Şeytan ayrıntıda gizlidir” dememişler :slight_smile:

Sormak istediğim ise, bu hamstring sakatlıklarında nasıl bir tedavi ve dinlenme süreci olmalı, doğru ya da yanlış yaptıklarım neler? Düz koşuda hiçbir sıkıntı olmuyorken, çok uzun süre futbol oynamama rağmen daha önce hiç bu sakatlığı yaşamamışken (ki o zamanlar çok daha ağırdım) şimdi neden böyle bir problemle karşılaşıyorum? Özellikle depar gibi o kası zorlayıcı hareketleri engellemem çok zor ama en azından tekrar etmemesi için nasıl önlemler alabilirim? Bacağımdaki bu kasın bu kadar zayıflamamış olması gerek, acaba bu sakatlığın oluşma sebebi ne (sebebi bulursam engelleme ihtimalim de oluşur).

Bu konularda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Selamlar.

1 Beğeni

Öncelikle çok geçmiş olsun… Hamstring sakatlığı konusunda birşey yazamayacağım, zira vücudumda sakatlanmadan kalan belki de tek kas hamstring :smiley: . Buna karşılık futbol, basketbol gibi dur-kalk / patlayıcı kuvvet sporları hakkında birşeyler ekleyebilirim:

Koşu antremanlarım arttıkça -aerobik kapasitemin artmasına güvenerek- basketbola ilgi duymaya başlamıştım. Fakat bunun bedelini ayak kemerlerimdeki ağrılar ile ödemiştim…

Belli mesafeler sabit hızda yada yürü-koş karışımı ile katedilirken temel olarak dayanıklılık (dayanıklı kuvvet) gelişiyor. Futbol-basketbol gibi sporlarda ise hem güç (maksimal kuvvet) hem de hız (hızlı kuvvet) aynı anda gerekli olabiliyor. Bu yüzden koşu (dayanıklılık) antremanlarına güvenerek, yeterli uyum süresini tanımadan patlayıcı kuvvet odaklı bu tip sporlara ani yönelişler koşucularda sakatlık ile sonuçlanabiliyor. Durumunuza benzer bir örnek olarak; benden çok daha hızlı&uzun koşabilen bir arkadaşımın halı sahada maç öncesi ısınırken (şut çektiğinde) kasığından sakatlandığını biliyorum…

Yanılma hakkımı da saklı tutarak durumu özetlersek;

Futbol oynadığınız süre boyunca muhtemelen kasınızda yeterli güç (maksimal kuvvet) ve hız (hızlı kuvvet) özellikleri mevcuttu…

Futbolu bırakıp koşu antremanlarına başladığınızda muhtemelen kasınız daha dayanıklı hale geldi fakat güç ve hız özelliklerinin büyük bir kısmını da kaybetti.

Koşu antremanlarınızda kasınızdan dayanıklı olmasını talep ediyorsunuz, o da yeterli dayanıklılığa sahip olduğu için isteklerinize sorun çıkarmıyor :slight_smile: .

Futbol oynarken kasınızdan aynı anda hem daha güçlü hem de daha hızlı olmasını talep ediyorsunuz, o da bu tür patlayıcı kuvvet isteklerine alışık olmadığı için arıza çıkartıyor :slight_smile:

Hangi tür bedensel çabaların (futbol, vücut geliştirme, vb) hangi tür kuvvetleri (patlayıcı kuvvet, maksimal kuvvet vb.) kullandığı konusu, daha da belirleyici olmak gerekirse hangi tür koşuların (uzun koşu, tempo koşusu, interval) hangi tür kuvvetleri (dayanıklılık, güç, hız) kullandığı/geliştirdiği konusu incelenirse, daha isabetli bilgilere ulaşılabilir sanırım…

İyi antremanlar

4 Beğeni

Merhaba, harika yazmışsınız, çok teşekkür ederim.

Aslında ben kendimi bildim bileli hem futbol hem de basketbol oynuyordum. Çocuklar sebebiyle dediğim gibi 3 yıl gibi bir ara verdim. Aradan sonra da koşu ve kilo kaybıyla birlikte kondisyonum da yükselince, eskiden bir maçta gösterdiğim eforun tamamını yarım devrede gösterir oldum. Böylece vücudumdaki yük en az 2 katı fazlalaştı. Sanırım koşudaki dayanıklılık verilerime güvendiğim için futbolda sorun yaşadım çünkü patlayıcı güç kısmında çok hamlamıştım.

Ayın 7sinde spor hekiminde randevum var zira pazartesi günü kasıklarımdan da sakatlandım. Osteitis Pubis olduğundan şüpheleniyorum, çok uzun süredir yaşıyorum bu problemi. Birkaç arkadaşım da benzer ağrılar sebebiyle doktora gitmiş ve onlar da Pubis tedavisi görmüş (çok pis bir sakatlık).

Bakalım doktor ne diyecek :slight_smile:

Tekrar teşekkürler ilginiz ve vakit ayırdığınız için.

2 Beğeni

Tabi eklemekte yarar var futbola yetenekli insan problemleri bunlar. Çok geçmiş olsun.

Ben kendimi bildim bileli defansta sağ kanatta geleni gideni durduğum yerde indirir pozisyonda oynadığım(!) için bugüne kadar herhangi bir problem yaşamadım.:grinning:

Hamstring ile ilgili sakatlığı tırmanış sebebiyle yaşadım ben. Yaklaşık 1,5 ay koşuya ara vermek zorunda kaldım. Ağrım tamamen geçti ve şimdi özellikle bacak için kuvvet antremanlarını arttırmaya çalışıyorum.

Tekrar geçmiş olsun.

1 Beğeni

Gençken (20 sene önce :slight_smile:) ben de orta sahada oynardım, yaş ve göbek büyüdükçe ben de sağ beke geçtim ki fazla koşmak zorunda kalmayayım. İşte koşu sebebiyle gaza gelince, futbolun kendisine ısınmadan orta sahaya geçip, bir de üstüne deli gibi koşunca sanırım vücut bi dakka orda dur dedi :slight_smile:

Bu arada yanıt gelmedi, ben de kendimi test etmek amacıyla 2 hafta sonra (geçen pzt) maça çıktım. Hamstring’i kurtardık ama kasıkları kaybettik maalesef. Sanırım hamlama süreciyle de alakalı olabilir zira bekleme sürelerim görece kısa. Kasığın kötü kısmı, 15-20 yıldır devam etmesi, hangi maçta başıma geleceğini bilememem. Mesela son maçta oldu ama belki bundan sonra 10 maç hiçbir şey olmayacak. O yüzden çok sinsi bir sakatlık.

Ama yine de bir süre futbola ara vermeyi düşünüyorum, doktor muayenesi ve tavsiyeleri de önemli olacak. 2-3 hafta spor yapamayınca moralim bozuluyor :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar, ben de iki hafta once futbol oynarken hamstring oldugunu tahmin ettigim sakatligi gecirdim. Biz kosuculara bu top isleri iyi gelmiyor galiba.
Neyse, sakatliginiz suan ne durumda acaba? Yaklasik 9ay gecmis uzerinden, eski sagliginiza tekrar kavusabildiniz mi?
Yapmam veya mutlaka yapmamam gereken tavsiyeleriniz var mi?

1 Beğeni

Kusura bakmayın geç yanıt için. Hamstring ağrılarım geçti ama birkaç hafta sürdü. Aslında koşucular için esneme çok önemli, ben bunları ihmal etmiştim. Koşu öncesi ısınma ve esneme, koşu sonrası da soğuma ve esneme hareketleri yaparsanız iyi olur.

Bir de belki benim gibi futbolu bırakmak da alternatif bir çözüm olabilir :slight_smile:

2 Beğeni