Gününde olmak veya olmamak :)

Merhaba, Değerli Arkadaşlar.

Yine tuhaf bulacağınız bir konu paylaşımımla karşınızdayım. :slight_smile:

Koşu antrenmanlarımı yaptığım günlerin genelinde kendimi her açıdan çok iyi hissettiğim, (uyku, beslenme, recovery, güç, hava şartları vs.) bir koşumda hedeflediğim zaman dilimini çoğu zaman yakalayamazken daha vasat hatta vasatın altındaki şartlardaki bir koşu gününde performansımda kişisel en iyi derecemi yaptığım bile oluyor. Bu durum sizlerde de yaşanıyor mu? Sizce sebepleri neler olabilir.
Teşekkür ederim şimdiden. Sağlıkla kalın!

2 Beğeni

over-thinking olabilir mi, idmanı veya performansınızı fazla düşünerek kendinize stres yaratıyorsunuzdur ve stres altıda vücudunuz istediği performansı sergileyemiyordur ?

4 Beğeni

Ben de yaşıyorum aynı durumu. İnsan psikolojisi ile ilgili olduğunu sanıyorum. Kendimizi bugün havamda değilim ve koşu zor olacak diye koşullandırıyoruz. Bir süre sonra hormonlar devreye girerek, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor, daha iyi hissettikçe de koşmak daha keyifli hale geliyor sanki. Beklentilerle ilgili bir durum sanki.

2 Beğeni

Bioritim diye bir olgu duymuşluğum var,
Ne kadar doğru ne kadar doğru değil bilemem…
Bilimsel olarak öyle bir şey yok yazıları bulunuyor internette…

2 Beğeni

Bende bu durumu çok yaşıyorum ve hayretle kendime şaşıyorum, çok iyi olduğumu düşündüğüm zaman veya tersi, durumun gerçeğini koşuya başlayıp 3 ila 5 km koşunca anlıyorum .

2 Beğeni

Antrenmanda pek zaman ile mücadele etmem ama genelde bendeki sorun aksam yaptığım koşuları vücudun kabul etmemesi. İlk yarim saat adeta kendimle kavga ediyorum. Sabah ise cok farklı nedense…

5 Beğeni

Kendi düşüncem beklenti düşüklüğü ve ne kadar koşarsam kardır düşüncesi ile çok istatistik düşünmeden koşulduğu için böyle bir sonuç ortaya çıkıyor olabilir ben de süre bazlı koştuğumda daha rahat bitiriyorum mesafe olduğu zaman hep aynı yerde koştuğum için ne zaman biteceğini bildiğim için ayrı stres oluyor

4 Beğeni

Teşekkür ederim, Arkadaşlar! Evet belki de aşırı motivasyon sebebiyle ‘Over Thinking’ denilen durum oluşabiliyor. Konuyu açınca son İzmir Maratonu’nda Ankara’dan İzmir’e karayolu ile seyahet etmemin ardından Pazar sabahından önce iki gece evvel konaklama koşullarımı oluşturmuştum. Üst üste iki gece boyunca gözüme bir damla uyku girmemişti. Maratonun yapılacağı sabaha sıfır uykuyla çıkmış ve haliyle katılamamıştım.
Sağlıklar, sevgiler.

1 Beğeni

@Solak11 şu da olabilir :
%80 hava şartları, güç, moral vs yerindedir ve 100 koşuda bu 80 koşunun 8 tanesi çok iyidir. Bir kısmında hedef yoktur, bir kısmında hedef yüksek ulasilamaz, bir kisminda hedeften hızlı ama dikkatini çekmemiştir.
Kalan 20 yorgun, moralsiz, uykusuz günde 2 çok iyi derece yapmış ama bu dikkatini daha çok çekmiştir.Bu durumda “hedeften uzak koşu yaptım” demezsin, hedef bile olmadan koşmak başarıdır ve koşmak iyi gelir,iyi hissettirir.
1.Belki de yorgun, moral olarak gününde değilken koşu ruhuna dokunur ve bu iyi geldiğinden performans artar.
2.Vücut kendini kapamış ve korumaya almışken, koşu ile tehlikeden kaçtığını genlerde hissetmiştir.

Koşu iyidir, bunu yattığım yerden miskinlikle söylesem de :raising_hand_man:

3 Beğeni

:)) Harika yorum!
Naçizane küçük bir hediye vermek isterim; bugün keşfettim bu parçayı.
Koşu playlistinize eklemeniz için. Özellikle bu mevsimde! (Nabıza dikkat!)

2 Beğeni

@Solak11 teşekkürler, bunu dinlerken yürüyemem veya koşamam​:grin:
Yavaş şarkılar, eğer yürüyorsam " you want it darker"daki ritimden çok daha hız his veriyor.Tekrar teşekkürler :pray::raising_hand_man:

1 Beğeni

@fatihboyaci koşarken bunu dinlersem 2 duble rakının en yakın olduğu noktaya doğru koşmaya başlarım ben. Günümde olup olmamanın fark edeceğini sanmıyorum.

2 Beğeni

@Eren, bu ve benzeri şarkılar büyük bir coşku yaratıyor, insanı koşu veya yürüyüşten alıp başka yere (meyhane de olabilir ama olmadı) götürüyor.Forum spoty listesinde Türkçe şarkı 1-2 kişi görmüştüm.Tek bir şarkıyla, kafama denk gelirse 1 saat kadar pistte dönerim.
@Solak11’in açtığı konuya dönersek, en iyi koşullarımı birilerinin temposunu pistte takip ederken müzikle buldum, sakatlık olmayıp 2 haftada 5-7 kez koştuysam sonraki koşuda takip ile limiti yakalıyorum.

1 Beğeni