GPX ve KML dosyaları hakkında

Merhaba,
Bu dosya formatları hakkında biraz okudum ama birde deneyimli arkadaşlardan birebir öğrenmek isterim. Tam olarak nedir? ne işe yarar ve saatlerle ilgisi nedir? Yarışlara pek ender katılım gösteren biriyim fakat organizasyonların sitelerinde hep görüyorum. Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba
Genellikler uzun parkur, doğadaki ultra yarışlarda denk geldim. Rota takibi sağlıyor. Daha detaylı bilen dostlar olacaktır. Ben geçen yıl İda Ultra parkurunu saatime yükledim, rotamı takip ettim oradan. YouTube da birkaç video bulabilirsin, sağlıkla ve sporla kal… :wave:

3 Beğeni

KML dosyaları Google’ın Google Earth programının kullandığı dosyalardır. Açılımı sanırım Keyhole Markup Language diye tahmin ediyorum. İçinde hangi tür verileri saklayabilir bilmiyorum tam ama genel rota çizgilerini de barındırabiliyor, daha karışık verileri de.
GPX de GPS Xchange Format, XML biçiminde veri depolayan navigasyon ve aktivite takibi cihazlarında kullanılan bir dosya biçimi. Örneğin saatinizde kaydettiğiniz bir aktivite GPX formatında kaydedilirdi. Ya da telefondaki bir yazılımdan ya da el tipi GPS cihazıyla bir rota kaydettiniz, GPX formatında kaydediliyor genelde. Tabi son yılların Garmin cihazları XML biçimini bırakıp ikili biçimde veri depolayan FIT formatında kayıt yapıyor artık. Ancak GPX rotalarını saate attığınızıda bunu açılışta FIT formatına dönüştürerek depolayabiliyor, yani yine GPX dosyasını kullanabiliyorsunuz.

Yarışlarda vs. de koşulacak rotanın tanınmasını veya takibini sağlamak amacıyla KML ve GPX dosyaları paylaşılabiliyor.
KML dosyası Google Earth programında açıp rotayı görmek, incelemek için. Rotayı inceleyebilir, yükselti ve inişleri belirleyip planınızı yapabilirsiniz.
GPX dosyası ise farklı bir çok programda açılabiliyor. GPX dosyasını saatinize kopyalayıp rota takibi için kullanabiliyorsunuz. Garmin saatlerde bu işlem için GPX dosyasını Newfiles klasörü içine kopyalamak gerekiyor. Sonra saat açılırken bunu kendi iç formatına dönüştürüyor. Tabi bozuk dosyalar nadir de olsa sorun çıkarabiliyor ki, sonraki iki yöntem biraz daha modern kalabiliyor. Ayrıca telefonunuzdaki bir GPX dosyasını Garmin Connect uygulaması ile açıp bunu saate göndermek de mümkün. Bilgisayarda ise Garmin Connect web sitesinde rotalar kısmına bunu yükleyip oradan da saatinize göndermek mümkün. Bu mesela bu şekilde bir yarış rotası: https://connect.garmin.com/modern/course/16722121

Bu şekilde Garmin Fenix ya da diğer markaların uyumlu seriden saatleri ile rotalarınızı saatinizde takip edebiliyorsunuz. Tabi organizasyonlar arada ufak tefek değişiklikler yapabiliyorlar son anda. Bundan dolayı da hem rotayı takip edip, hem de çevredeki işaretlerden de emin olmakta fayda var.
Bu da mesela üstteki rotayı takip ettiğim yarışta, uzun parkura sapıp durumu fark edip geri döndüğüm bir yarış kaydı. :smiley: https://connect.garmin.com/modern/activity/2292519221

Tabi her saat rota takibini yapamayabiliyor. Saati alırken bu özelliğin olduğundan emin olmanızda fayda var. Garmin Fenix serisi ve bu temel üstüne üretilen Chronos, Marq, Di2, MK2 vs. rota takibi yapıyor. Harita desteği olmayan Fenix 3 vs. eski modellerde bile bir rota çizgisi üstünden takip mümkün. Ama orman içinde karışık yollarda yanlış yola girip deneme yanılma ile de olsa gerçek yolu buluyorsunuz. Harita desteklilerde daha da kolay zaten. Forerunner 9xx serilerinde de var diye biliyorum. Ama Vivoactive ve diğer modellerde yok. Bunlarda ise mağazasından dwMap vs. ekstra uygulamalardan yardım almanız gerekiyor.

7 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Birçok kişiye yararlı olacak bilgiler paylaşılmış. O vakit bende bu bilgiler dahilinde biraz uygulama yapayım. Herkese keyifli koşular :running_woman:t2: :running_man:t2: