Gps yansıma sorunu

Mrb,garmin fenix 5x sahibiyim,aktif olarak özellikle uzun mesafe koşularda kullanıyorum,fakat çoğu zaman yansıma olarak tabir edilen hatalarla karşı karşıya kalıyorum,sonuç olarak koşu dinamikleri açısından doğru sonuçlar vermiyor,gps yansıma sorununu en aza indirmek için ne yapabilirim,yardımcı olursanız sevinirim…

Koşunuza başlamadan önce Run App’sini çalıştırdığınızda ekranda “Ready” yazana kadar bekleyin. Eski Garmin’lerden daha hızlı görünmek için uyduları çabucak buluyormuş gibi davranıyor ama aslında kilitlenmesi vakit alıyor. Bir de ölçüm metodunu “Smart” değil “One Second” olacak şekilde ayarlayın. Bu şekilde olası en doğru ölçümü elde edebilirsiniz.

1 Beğeni

Tşk ederim,ready olayını bilmiyordum,ölçüm metodu “one second” modunda zaten…Gps seçeneğini sadece Gps mı yoksa Gps+Glonass mı yapmak doğru olur?Bu konuda farklı görüşler var…

Garmin Forerunner 235’i Gps+Glonass olarak kullanıyorum ben. Glonass +özellik ve yeni bir teknoloji diye lanse edildiğinden ve daha hızlı şarj tüketimi olduğundan dolayı teknik olarak bilmesem de bana daha doğru ölçüm yapıyor izlenimi veriyor.

Daha önceleri “smart” modunda kullandığımı farkedip “every second” moduna aldığımdan beri ben kendi adıma hiç sorun yaşamadım.

1 Beğeni

Kaba bir tabirle gps Amerikalıların , glonass Rusların sistemi.

1 Beğeni

Evet GPS Amerikan uydularından oluşan bir sistem. Fenix 5 bunların yanısıra Rus uydularından oluşan “Glonass” sistemini de kullanabiliyor. Ancak GPS doğruluğu olarak baktığımızda Glonass sistemi GPS’ten çok da farklı değil. Ancak dikkat ederseniz sadece Glonass ağını kullanmanıza izin vermiyor, GPS+Glonass şeklinde bir seçenek sözkonusu. Bu da aynı anda görebileceğiniz daha fazla uydu (iki sistemin tüm uydularına baktığı için) dolayısı ile daha sağlam bir kilitleme demek. Pratikte böyle oluyormu doğrusu şüpheliyim. Bunlar kağıt üzerinde ve v.s. karşılaştırmalarında güzel duran ama iş pratiğe gelince biraz yaya kalan özellikler. Fenix serilerinin gps hassasiyeti meselesi bunun en güzel örneği.

@HalilAksoy Glonass sisteminin açık olması pil ömrünü bir miktar etkiliyor ancak belirgin bir fark yaratacak kadar değil. Smart mod saat üzerindeki sensörlerden gelen yön değiştirilip değiştirilmediği verisini izleyip düz bir hatta gidiyorsan gps noktacığını daha büyük aralıklarla atma mantığına dayanıyor. Ancak ani yön değiştirmelerde anında uyanmadığı için mesafe sorunlarına yani kestirme dönüşlere sebep oluyor. Asfaltta ok, ancak patikada saçmalıyor. Saatin pil ömrü düşünüldüğünde kullanmanın bir mantığı yok bence de.

1 Beğeni

Merhabalar Garmin Fenix 6 X yeni aldım ve yüzme sırasında ciddi hatalar yaptığını gördüm 3 km yüzmeyi 4 km gösteriyor, iki koy arasında karadan gidişler yapıyor

araların GPS + glonass ama birde GPS + Galileo var hangisi efektif olacak bilemedim . Ayrıca ölçüm metodu anlık yapma varmı F6 da bulamadım.

2 Beğeni

• Yüzerken saatiniz su yüzeyine çıkıp gökyüzünü görebildiği aralıkta sinyali alır, bir önceki sinyal ile arasında düz bir hat varmış gibi davranır. Yeni saatler kolun hareketini de hesaba katarak bir akış sağlamaya çalışıyor ancak tecrübem ve bu yönde okuduklarım saatin suda düzgün bir iz sağlamasının mümkün olmadığını gösteriyor. Çoğu yüzücü saati bonesinin arka tarafına (yüzerken sürekli gökyüzüne bakacak şekilde) bone altına koyuyor veya swim buoy’un tutamaçlarına takıyor. Denizde rota kaydı sizin için önemliyse bu metodu öneririm. Bonenin altına koymanın bana güvenli gelmediğini ifade etmek isterim tabi :slight_smile:

• Şöyleki, ben üç metodu da deniyorum, aralarında bariz bir fark olduğunu düşünmüyorum. GPS+Glonass daha iyi gibi ama neye göre karşılaştırabilirsiniz ki?. Bilebilmenin bir yolu yok ne yazıkki. Ne kadar çok uydu görürse düzgün bir üçgen çizebilmesi ve hesaplayabilmesi o kadar kolay, dolayısı ile +Glonass ile kullanmak mantıklı diye düşünüp orda tutuyorum. Öte yandan aynı saat, aynı rota, aynı gün ancak farklı sonuç. Kolunuzda iki saat varsa bile birşeyler etkileniyor. İçinden çıkılabilecek bir durum değil, dolayısı ile günün sonunda ben bunları takmamayı ruhsal sağlığım için daha uygun buldum açıkcası. Şu an kendi saatim hangi modda ölçüm yapıyor bilmiyorum açıkcası :slight_smile:

• Mutlaka saniyede bir ölçüm metodu saatinizde mevcuttur, internetten aratarak bulabilirsiniz. O model bende olmadığından (ve arayüz oldukça değiştiğinden) buna bir cevap veremiyorum, kusuruma bakmayın.

5 Beğeni

Şunlar da genel anlamıyla resmi tavsiyeler(belki işe yarar yeni birşey çıkar):

(Kol sudan en çok 3-5 sn de bir çıkacak, yüzme stili belirti türler olacak vs)

1 Beğeni

Şuradan da stroke tipi belirleniyor(genel linki verdim, belki başka şeylere de gözatılabilir).
https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/fenix66s6xpro/EN-US/GUID-AC68D94C-821E-4567-8705-F433CDEA5525.html