GPS ölçümü hakkında

GPS ölçümlerini etkileyen çok fazla faktör var. Bu tarz uygulamalar telefondan GPS sinyalini ham olarak aliyor ve isliyor. Bazı sinyalleri kötü olarak değerlendiriyor ve hiç hesaba katmıyor. Bazen pili fazla harcamamak için sinyal alma sıklığını az tutuyor. Bazen GPS sinyali alamadığı zamanlarda diğer sensörler ve kaynaklardan yararlanarak çıkarım yapıyor vs. Kısacası birbirlerinden farkli cikmalari normal.

 • Kosarken telefonu nereye koydugunuz onemli bir etken. En basitinden ornek vermek gerekirse asagidaki fotoda GPS anteni saatin kayışında (alttaki beyaz cikinti)


  Buradaki fotoda da saatin kasasinda.

  Ilk saatteki anten GPS sinyallerini direkt alacagi icin daha avantajli.

 • Telefonlarda farkli GPS çipleri olabilir ve bunlar farkli performanslar gosterebilir. GPS çipleri belirli sıklıkta GPS uydularının bilgilerini internetten elde ederek günceller ve optimizasyon sağlar. Bazı günlerde uydularda sorun olabilir. Farklı çipler farklı optimizasyon yapar. GPS verilerini analiz ederken o antrenman sırasındaki kullanılan uydu bilgileri göz önüne alınır.

 • GPS sinyalleri sudan etkilenir. Koşarken telefon şu şişesine yakın olmamalı.

 • Bulutların kalınlığı, havadaki nem de GPS sinyal kalitesini etkiler.

 • GPS Amerika merkezli küresel pozisyon sistemi. Telefonlar genel olarak GPS kullanır. Bunun dışında bazı saatlerin çipleri antrenman sırasında Rusya merkezli GLONASS ve Avrupa Birliği merkezli Galileo uydu sistemlerinden yardım alıp en iyi veriyi elde etmeye çalışır. Bu da mesafeyi ve rotayı en iyi şekilde elde etmeye yarar. Bu yüzden saatler ile antrenman takibi telefona göre daha kapsamlıdır ve birçok insan telefon yerine saat kullanmayı tercih eder.

 • Konuyla alakalı değil ama açık deniz yüzme antrenmanlarında GPS almak çok daha zor çünkü su GPS sinyali alımını baya kötü etkiliyor. Yüzücüler bu yüzden saatlerini bonelere takar.

 • Cep telefonlarıyla ilgili en önemli sorun ise işletim sistemlerinin uygulamalar arka planda çalışırken onları sınırlaması. Örneğin uygulama siz koşarken arka planda saniyede bir GPS sinyali almak ister ama işletim sistemş buna izin vermeyebilir. Bunun için telefonunuzdan uygulamaya gerekli izinleri verdiğinizden emin olun. Sadece Android için bile her versiyonun farklı şekilde izin verme yolları var. Araştırmak lazım.

 • Son olarak da antrenmana başlamadan telefonun GPS sinyalini bulduğundan emin olun. Siz uygulamayı açar açmaz telefon GPS sinyaline sahip olacak diye bir garanti yok.

8 Beğeni