Göğüs ucunda kanama

Koşarken nabzım yüksek biriyim ve oldukça da fazla terlerim. Bu terleme esnasında da sürtünmeden göğüs uçlarımda tahriş olurdu yazın. Arada hep yara bandı yapıştırıp koşmayı düşünüp koşmamıştım. Havalar serinleyince bir daha pek bundan şikayet etmez oldum. Dün akşam ise ısınmadan koşmaya başladım ve nabzım biraz hızlı yükseldi. 15 derece havaya rağmen 2.5KM kadar koşunca sıcak geldiği için içimden atletimı çıkartıp tshirt ile koştum. Nabzım yüksek olmayı sürdürdüğü için biraz yavaş koşmaya çalıştım. Terden yine göğüs uçlarımda yanma hissettim. Tabi bu yanmayı yazdan bildiğim için pek önemsemedim. Ama 10.5K sonrası eve döndüğümde tshirt iki göğüs ucumda da kanlanmıştı bir miktar. Hani çok akmıyordu ama kan tshirte yayılmıştı.
Ben önemsemezdim ama annem görünce beni, başladı 50 senedir görmedim göğsü kanayan, delimisin, manyakmısın, ne anormallik varsa sende, varmı başka senin gibi koşan manyak, para mı veriyorlar, vs. diye söylenmeye. :smiley: Ben de düşününce bir göğüs ucumda olsa neyse ama ikisinde birden kanama olunca işkillendim. Hani zaten yazın da ikisinde birden yanma oluyordu da, kanama ile hiç karşılaşmamıştım. B vitamini eksikliği için iğne ve ilaç kullanıyorum. Geçen gün küçük bir yaramdaki kanamanın durmamaya ısrar etmesi K vitamini eksikliğinden şüphelendirmişti.

Acaba başka oldu mu böyle bir olayla karşılaşan, göğüs ucu kanayan, tavsiyesi olan. Şimdilik yara bandı yapıştırıp sürtünmeyi ortadan kaldırmayı düşünüyorum koşarken. Bir ful çekap niyetim de var ama nabzı görünce koşmayı bırak diyecek bir doktordan da tırsıyorum.

1 Beğeni

Yaşadığınız şey bütün koşucularda görülebilen çok normal bir durum. “Nipple chafing” şeklinde google görsellerde aratırsanız örnek koşucu fotoğrafları görebilirsiniz. Bu bir sorundan kaynaklanmıyor, sürekli tekrarlanan ufak sürtünme ve tuzlu ter böyle bir etkiye yol açabilir.

Çözüm? Yara bandı, yuvarlak enjeksiyon bandı, vazelin, body glide gibi ürünler.

İnternette gördüğüm örnek bir fotoğraf:

Teşekkürler. Yaz sıcağında olmamıştı, şimdi olması ilginç gelmişti biraz.

Selam,
Bana da ilk defa olduğunda çok endişe etmiştim ama sonradan öğrendim ki çok normal bir durummuş. Yaz, kış, vitamin, hastalık vs. ile hiç ilgisi yok konunun. Tamamen cildinizin hassas olması ve giydiğiniz kıyafetin sürtünmesi ile ilgili. Daha yumuşak kıyafetlerde sorun yaşama ihtimaliniz daha az. En etkili yöntemler bant yapıştırmak ya da vazelin sürmek.
Endişe etmeyin, iyi koşular :slight_smile:

VAzelin sürmek şart .Bazı kumaşlar tahriş edip kanatabiliyor bazı kumaş cinsleri nedense hiçbir sorun yaratmıyor ama emniyet esastır.

1 Beğeni

Benim çözümüm, fit tişörtler. Onlar vücudu sarıp, yapıştıkları için sürtünmüyorlar. Başka malzemeye gerek kalmıyor.

2 Beğeni

Ben aşağıdaki ürünü kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim, terden etkilenmiyor ve çıkarmak istediğiniz zaman da kolayca çıkıyor:

Sıkıntı normalde olmuyordu, tek işte bir sefer yazın da giydiğim bir tshirtte oldu. Normalde zaten koşu için giydiğim tshirtte bir sıkıntı olmuyor.
Olacak olursa vazelin ya da bant, bakacağız bakalım.

Çözümü çok basit;
Bu sorunu yaşamamak için, antrenmanlarda sürtünmeyi engellemek için dar T-Shirt giyin.
Hassaslık başladıysa, vazelin ya da Krem sürün.
Acıma yapıyorsa, yara bandı ile bir süre korumaya alın.

Hiç onunla bununla uğraşmayın, paşa paşa şu flasteri alıp 2-3 cm uzunluğunda kesip her iki göğüs ucuna yapıştırın. Söylenen her çözüm doğru ama en basit ve etkili olanı bu.

http://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/rollfix-tibbi-flaster-2-5cm-x-10m-234808876

Ya normalde haftada üç ya da dört akşam koşarım. Kendi evimde iken giydiğim tshirt hiç sıkıntı çıkarmadı böyle. Ancak memlekete gelince bir koşu için bir tshirt giydim, onda bu sıkıntı oldu. Yaz sıcağında koşarken giyerdim aynı tshirtü ama sıkıntı olmazdı bu kadar, biraz acırdı ama kanamazdı.
Artık bu tekrar söz konusu olacak olursa flaster kullanacağım.

Elektrik bandı şu siyah olanlardan :slight_smile:

Bende de bir ara aşırı sürtünmeden göğüs ucum tahriş oldu ve sonrasındaki bir iki gün kabuk bağladı. O anki koşumda sürekli giydiğim koşu t-shirt’ü yerine evde bulduğum 3, 5 TL diye ifade ettiğimiz bit t-shirt ile koşmuştum. O andan sonra kıyafetlerin ne kadar önemli olduğunu anladım.

Sürtünmenin az olduğu, hafif, teri dışarı atan bir t-shirt giymek faydalı olabilir.

1 Beğeni

Banada çok fazla olan bir durum . Ucuz kalitesiz bir naylondan tişört giyiyorsanız ben lcw tişörtleri ile koşmuştum fena şekilde kan dökmüştüm.

Şimdiler de ise öğrendikçe geliştik giyimimi de ona göre şekillendirdim sorunsuz .

Pamuk içerikli ürünler daha sıkıntılı (kış ayları dahil) ama gerçek problem terin hızlı kuruduğu zamanlarda. Ter vücuttan uzaklaşırken geride tuz bırakır, terleme arttıkça geride kalan tuz artar ve zımpara etkisi başlar. Doğrudan güneş altında, uzun koşu yapacaksanız, bant kullanmayı değerlendirmelisiniz.

Çok basit, ucuz ve pratik bir çözümü var:

2Toms, Assos vs de kullanıyorum. Decathlon’un ürünü onların dörtte biri fiyatına ve en az onlar kadar iyi.

Uzun koşularda koltuk altına, bacak arasına, ayak parmaklarınıza da sürebilirsiniz, konforu çok arttırıyor.

:v:

3 Beğeni