Giyimdeki kalite farkı

Merhaba!

Merak ettiğim bir şey var. Bir çok marka koşucular için tişört-şort vs yapıyor. Mesela ben çoğu zaman dekatlondan ürün alıyorum. Ya da sportive mağazasından kendi ürünlerini. Sebebi ise benim bütçemi geçiyor olması diğer markaların… diğer marka derken büyüklerden bahsediyorum. Salomon,northface,nike,adidas vs…
Termal özellikli diyor,hava aldırır diyor iyi güzel ama benim aldığım diğer markalarda da aynı şeyi diyor.

Bu şekilde her iki ürünü de kullanan birileri var ise beni aydınlatabilir mi lütfen?

Forumdaki ilk mesajım,2 gündür üye olmaya çalışıyordum ancak oldu sevinçliyim :slight_smile:

1 Beğeni

Forumumuza hoşgeldiniz.Malzeme konusu çok derin mevzu :smile: Her markanın iyi ve kötü ürünleri olabiliyor yada fiyatını hakeden yada haketmeyen diyelim.Diğer marka dediklerinizin sezon ürünü olmayan yani makyajlanmamış ürünlerini takip edip alırsanız çok fiyat farkı olmayacaktır.Mesela çok basit olarak ter atma ve hava aldırma özelliğine sahip tişörtlerden biri aynı zamanda hiç ter kokusu barındırmaması ile diğerinden ayrılacaktır.Bunu zamanla tecrübe ederek anlayabilirsiniz.Ama dediğim gibi malzeme konusu her zaman biraz can yakacaktır :smile:

Merhaba ve hoşgeldiniz,

Bu işe gönül verince, her spor mağazasını, her indirimi zamanla takip etmeye başlıyorsunuz. zamanla, denedikçe edineceğiniz bir tecrübe konusu bu iş.

2 Beğeni

Evet bende onun farkındayım,sadece sizin görüşleriniz,deneyimleriniz nedir diye merak ediyordum.

Bu arada koku olayı kulağa hoş geliyor. Teşekkür ederim.

Bu soru benim de kafamdaydı birkaç gündür. Ben de Kalenji kullanıyorum her daim ucuz olması açısından.
Diğer markaların indirimli halleri bile Kalenjinin normak fiyatına yaklaşamıyor.
Özellikle soğukta teri emsin diye iç kat olarak Kalenjinin teknik t-shirt’ünü giyiyorum bu aralar (aşağıdaki foto).
Performas açısından Nike’ın Dri-fit’i ya da Adidas’ın Climacool t-shirt’leri ile Kalenji’nin Equarea teknolojisi arasında ne fark vardır ben de merak ediyorum.
@emremoll fikir verebilr mi acaba? sanıyorum her ikisini de kullanmıştı.

Normalde özelden yazacaktım ama bilgi paylaşımı olsun diyerekten

http://www.moroutlet.com/ burayı da öneririm. Kadıköyde bir dükkan. Bazı ürünlerde küçük deformasyonlar var indirimi büyük oluyor. Konuya dönmek gerekir ise

Bende gerçekten merak ediyorum aradaki işlev farkını.

Cerkes’in dediklerine tamamen katılıyorum. Uzmanlık alanım değil ama bir organizasyona teknik tshirt yaptırırken kumaştan kumaşa (kuru kalma, havalanma, koku, ağırlık, vs) ne kadar büyük farklar olduğunu görme şansım olmuştu. Buna bir de yeni teknoloji dikiş, kesim, tasarım ve marka faktörünü ekleyince aradaki fiyat farkının önemli bir bölümü anlaşılıyor. Salomon, northface veya nike gibi markaların sezon sonu kalmış ama iddialı bir ürününü satın alıp kullanarak en iyi kıyaslamayı kendiniz yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Fatih, aradaki fark kabaca şöyledir :smile: https://www.youtube.com/watch?v=PIKNz6cPZCs (2:30’a dikkat)

Kendi kullandığım ürünlerden bir örnek vermek gerekirse; sağolsun Üstad Caner Odabaşoğlu’nun incelemesini yaptığı şu http://uzunpatika.com/the-men%E2%80%99s-light-long-sleeve-crew-neck-baselayer/ ürünün diğer teknik içliklerimle ciddi fark yarattığını söyleyebilirim.Bu ürünün yeni sezon olanı yaklaşık 300 tl iken bir önceki sezon ürün olanını yaklaşık 70 tl 'ye alabilirsin.

Goretex ile waterproof karşılaştırması güzelmiş.
Ben Nike’ın Dri-fit’i ile Kalenji’nin Equera’sının karşılaştırmasını bulamadım hiçbir yerde.
Örneğin Equera’nın pamuk ve polyester ile kaşılaştırması var burada https://www.youtube.com/watch?v=lf1vRMGcR7E ; gayet tatmin edici bence :smile:
Bu da Equera için ayrı bir video https://www.youtube.com/watch?v=U_8r836kG5k

Her ikisini de kullanıyorum.Kalenji Equera Eliofeel serisi tişörtlerden son derece memnunum.9-19tl’ye aldığım bu ürünler bence inanılmaz bir f/p gösteriyor.Sadece ilk aldığımda göğüs uçlarımda hafif hassasiyete yol açtığı için Mert Derman’ın çözüm önerisiyle vücuda yağışan Nike dri-fit tişörtler aldım.Gerçekten irritasyon olmadı.Ama bence her iki teknoloji arasında nem transferi konusunda belirgin bir fark yok.En azından fiyat farkını mazur gösterecek bir fark yok.Bu aralar gore tex ile novadry ürünleri karşılaştırıyorum.Bakalım aradaki 1100 tl farkı kapatacak bir üstünlük var mı göreceğiz!?

1 Beğeni

goretex incelemesi güzelmiş. Evet istediğim tam anlamı ile deneyim ve bu şekilde karşılaştırmalar.

Şimdi düşünüyorum da sportive ve dekatlon ürününü,dekatlonun ki bir kaç gömlek daha üstün. Yıllardır kullanıyorum bu iki tişörtü çünkü.
Önerilerinizi dikkate alıp deneyeceğim sezon sonu bir ürünü.

Bende decatlonun ürünlerini ekonomik olduğu için tercih ediyorum.Memnunum . Öeneğin Nike şortunda içindeki astar kısmı çok kaliteli asla tahriş acıtma yapmıyor.Decatlonunki biraz tahriş yaptı.Uzun koşularda ucuz malzemeler sorun yaratıabiliyor.Satın alınan malzemeyi denemeden yarış kulvarına sokmamak gerek.

1 Beğeni

Decatlondan aldığım çok memnun olduğum ekonomik kalenji ürünleri de var bunuda belirtmek isterim.

1 Beğeni