Garmin Vivoactive mi Garmin Fenix 3 mü?

Herkese merhabalar. Bu ilk konum :). KoşuForum’da yeniyim. Birkaç gündür bakıyorum ve çok beğendim, çok güzel paylaşımlar var. Koşuya yeni başlayanlardan sayılırım. Akıllı saat almak istiyorum ama karar veremedim. İki cihaz da benzer özelliklerde ama fiyat farkı baya var. Ben uzun ömürlü olsun ve ayrıca yüzme ve bisiklette de kullanabileyim istiyorum. Sizin önerileriniz nelerdir bu konuda? Ayrıca nabız ölçen bant ilave almalı mıyım? Kullanışlı olur mu benim için? Şimdiden teşekkürler herkese.

Mayıs ayında Vivoactive HR çıkacak. Onu beklemenizi tavsiye ederim. Koşuya yeni başlayan birisiyseniz Fenix 3’ün birçok özelliğini kullanmıyor olacaksınız. Kullanmadığınız ve kullanmayacağınız özelliklere para yatırmanıza gerek yok bence.

2 Beğeni

peki önerdiğiniz ürünün yüzme performansı nasıl?su geçirmezliği falan?ayrıca çok hafif ve plastik kasa sanırım acaba dayanıklılığında sıkıntı olabilirmi

Garmin’nin birçok modeli (220,230,310,910 vb) hep plastik kasa.
Dayanıklılık sıkıntısı olmaz.
Fenix ilk olarak (Fenix 1) çoğunlukla dağcılara hitap eden bir ürün olarak ortaya çıkmıştı. Bu tür abartı dayanıklılık gerektiren durumlarda kullanacaklar için metal kasa ürünler çıkarılıyor.
Böyle bir planınız yoksa plastik kasa ürünler hayli hayli işinizi görür.
Bu ürün yüzme kaydı da yapıyor. Su geçirmezlik sorunu çıkartacak bir ürünü yüzme kaydı yapıyor diye piyasaya sürmezler. Bu yüzden içiniz rahat olsun ki; herhangi bir su geçirme sorunu yaşamassınız.

Katılıyorum, eğer uzun ultralara katılmayacaksanız Fenix 3’ün size bir artısı olmayacaktır. Fenix 3’ün harita takibi, aktivite esnasında şarj olabilmesi, yükseklik kazanımı (ve kaybını) grafik üzerinde gösterebilmesi, fırtına alarmı (barometre ile), manyetik kumpas ve altimetresi var. Bunun haricinde 20 saat gps kaydedebilme (gerçek hayatta çok öyle olmuyor tabi), aktivite esnasında internette arkadaşlarınıza aktivitedeki durumuzu göstermesi, koşu dinamiklerini gösteren HRM RUN bant (Fenix HR’da bant gelmiyor, ayrı almak lazım ekstra para) gibi oyuncakları var.

Ben koşuya başladığımda Nike’ın basit bir gps saatini kullanıyordum ve işimi fazlası ile görüyordu. Ta ki Geyik Koşularında ağaçların altında Nike’ın GPS’e ulaşamadığını keşfedene kadar. Öte yandan Fenix’te sık ağaç örtüsü altında bir miktar kısa ölçüyor, Suunto ise yine kısa ancak Garmin kadar değil. Bazı günler ise coşuyorlar, bu gps çiplerini anlamak mümkün değil kısaca. Merakım sebebi ile karşılaştırıyorum ancak önemsemiyorum. GPS hassasiyetinin Garmin’in son dönemde kullandığı çipsetler sebebiyle çok iyi olmayacağını öngörebiliyorum, tabi denemek lazım.

Günlük aktivite seviyesini sürekli kaydetmesi, HR’ın saat üzerinde olması, pil ömrü (10 saat üzeri), Connect iq yazılımlarını kullanabilmesi, çoklu spor özelliklerinin bulunması Vivoactive HR’ı her seviyeden koşucu için iyi bir seçim yapıyor, öte yandan Garmin varolan high-end saat setine (Forerunner 630, Fenix 3 HR vs.) alternatif bir saat çıkarmış olması garip gelmiyor değil, özellikle de (rakip olabilecek) yol saatlerini daha yeni güncellemişken.

Sonuç olarak Vivoactive HR, Ultra Maratonlar da gerekebilecek (tartışılır) özellikleri ve bazı oyuncak sever koşucuları tatmin edecek oyuncakları (onları seviyorum) sebebi ile Fenix 3’e tam bir alternatif değil. Ancak Vivoactive HR’dan çok daha basit saatlerle koşan ve hiçbir şekilde eksikliğini hissetmeyen arkadaşlarım da mevcut. Benim tercihim biraz inceledikten sonra Vivoactive HR’ı satın almak şeklinde olurdu. Çıktığında mutlaka deneyeceğim saatlerden biri kendisi.

DC Rainmaker’ın Vivoactive HR incelemesi okumanızı tavsiye ederim.

5 Beğeni

teiekkür ederim önerileriniz için.gayet güzel detaylı açıklamalar olmuş

@erol Bu konu banada garip gelmişti. Bunun üzerine düşündüm ve kendimce şöyle bir sonuca vardım;
GPS saatleri oldukça uzun süredir piyasada var. Garmin gerek high-end gerekse orta halli modellerle piyasadaki yerini korumaya çalışıyor.
Ama,
Piyasada son günlerde bir akıllı saat furyası başladı ve bu trend içerisine bir çok marka girdi. (Samsung, Asus, Motorola, apple watch, pebble, fitbit, LG vs).
Ve ciddi ciddi “apple watch varken niye GPS saati alayım?” diyenler dahi var.
Bence Garmin bu Vivoactive HR ile akıllı saat piyasasında lider olmaya çalışıyor.

İnsanlar akıllı saatlere GPS saatlere oranla çok daha fazla meylettiği için bu akıllı saat piyasası kızaşacağa benzer.
Mesela şimdi de TOMTOM yeni bir model çıkardı “Spark Cardio + Music” isminde.
Vivoactive HR’ın bilekten nabız okuma dahil yaptığı her işi yaptığını ve üzerinede 3gb dahili hafızası ile bluetooth kulaklıklar ile kullanıcısına müzik dinleme imkanıda sunuyor.
Yani Vivoactive HR’a ciddi rakip olacak gibi.

Yakın gelecekte benim tahminim akıllı saatler ile GPS saatler birbirine karışacak

2 Beğeni

@ismaileren Şirketlerin şöyle baktığını düşünüyorum, giyilebilir teknolojiler sözkonusu olduğunda telefon ile iletişime geçebilen bir saat (Örn. Apple Watch) kullanıcının ne işine yarar? Telefon elimizin altındayken onunla aramıza başka bir cihaz sokmak ne kadar mantıklı? Nasıl bu cihazı kullanıcının işine yarar hale getirebilir, varolduğunu bile bilmediği ihtiyaçlarını karşılayabiliriz?

Bu sorunun doğal bir cevabı olarak (Garmin ve Suunto’nun da bu tehlikeyi görerek Fenix 3 ve Ambit 3’ten itibaren spor saatlerine akıllı telefonla “sınırlı” iletişim imkanı koymaları gibi) Spor saat üreticilerinin alanına göz kırpıyorlar. Kalp atım monitörleri, spor aplikasyonları ile uyum tamamen bu yaklaşımın bir ürünü. Saatin kullanıcının işine yaramasını istiyorlar ki satın almaya devam edelim. Bunun içinde işin içine bizim spor saatlerimizde nicedir kullandığımız teknolojileri ekliyorlar. Bunu da spor değil (öyle olsaydı Garmin, Suunto etc.'nin hitap ettiği kesimle sınırlı kalırdı.) “sağlık” kavramını ön plana çıkararak yapıyorlar. Örneğin Apple’ın saatten gelen veriyi analiz ederek kişi bir spazm geçiriyorsa, veya kalbi durmuşsa belirli telefonları arama v.s. gibi özellikler sunmayı hedefliyor. Bu amaçla bir tanıtım düzenlediler ve bu konuda yazılım üretmek isteyenler için özel bir API sundular. Donanımın önemli olduğunu ancak yazılımın herşey olduğunu biliyorlar.

Garmin ve Suunto’da pazar paylarını korumak istiyorlarsa buna cevap vermek (eskisi gibi sadece donanıma abanarak değil yazılımda da) zorunda. Vivoactive HR bence bu düşüncenin ürünü. Garmin pil ömründen feragat etmeden yazılım işini Connect IQ ile çözerek, bazı özelleşmiş Spor App’leri sunarak yapmaya çalışıyor. Ekran yapıları ve şarj sistemleri sebebiyle Apple, Samsung ve LG’nin saatleri kısa süreli kullanım imkanı veriyor. Casio örneğin her iki tipte de ekranı aynı saat içinde sunabilen bir outdoor saati duyurdu. İçine henüz GPS koymamışlar, ancak android kullanabildiğine göre (incelemedim ama) Apple Watch gibi telefondan bu veriyi alacak bir yazılım çalıştırması sürpriz olmayacaktır. Apple’da, Garmin’de aynı noktanın “pil ömrü-ekran gösterim kalitesi” denkleminin etrafında dönüyor. Apple en kaliteli noktada, Garmin ise en az enerji tüketen. Şimdi Casio ikisinin de olabileceğini gösteriyor.

Bu rekabet biz kullanıcıların işine yarayacaktır. Hatta yaramaya başladı bile. Düne kadar Vivoactive HR’ın sunduğu özelliklerin çok azını o fiyata sunarken bugün Fenix 3 HR’ın yarı fiyatına bir dünya özellik sunan, hatta kendi ürünlerinin (Forerunner serisi) satışını etkileyecek bir saat çıkarabiliyor. Ben kendi adıma bunun Garmin’in sonraki neslinin çok daha yenilikçi özelliklerle kendini gösterecek olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum, rekabet kızışıyor.

Her ne olursa olsun oyuncak sever koşucular için oyuncakların bu kadar çeşitlenmiş olması son derece sevindirici, bir de Türkiye’de ki fiyatlar bu rekabetten payını alsa fena olmayacak :smile:

3 Beğeni