Garmin Vivoactive HR - işte aradığım cihaz

Uzun zamandan beni meraklandıran ilk Garmin ürünü oldu.

Garmin Vivoactive HR.
Ürünün çıkışı duyuruldu ama henüz piyasaya çıkmadı.

Beni niye meraklandırdı ve hatta heyacanlandırdı kısmına açıklık getireyim.

Bu ürün bilekten nabız okuyor ama bunu sürekli yapabiliyor.
Sizi sürekli takip ediyor. Gün içerisinde kaç adım attınız, kaç basamak merdiven çıktınız, bunları hep kaydediyor.
Uykudayken ve uyanıkken nabız durumunuzu ayrı ayrı 7/24 takip ediyor.
Gün içerisinde ne kadar süreyle fiziksel yoğunluklu zaman (İngilizce olarak “intensity time” diye bir ifade var. Türkçe’ye tam karşılığını çeviremedim) geçirdiğinizi kaydediyor.
Uyurken ne kadar süreyle hareketsiz dinlenik uyku yaptınız, ne kadar süreyle dönüp durarak hareketli bir uyku geçirdiğinizi dahi ölçebiliyor.
Ve tüm bunları yaparak sizi 7/24 takip ederken tek şarjla 8 gün gidebiliyormuş.

Bilekten nabız ölçerek koşu yaparken 13 saat GPS bazlı kayıt şarj ömrü sunabiliyor.

Ayrıca benim hiçbir işime yaramayan ve koşucularının %99’unun da bir işine yaramadığını düşündüğüm “koşu dinamikleri” ile uğraşmıyor.
Ama bunun yanında bir Fenix 3 ile ölçebildiğiniz tüm faaliyetleri (koşu, iç ortam koşu bandı üzerinde koşu, yüzme, iç ortam yüzme, trekking, snowboard, kayak, bisiklet, golf vs ) kaydedebiliyor.

Bu yeteneklerine rağmen Fenix 3’ün sadece yarısı ağırlığında (Fenix 3 : 86gr, Vivoactive HR :46 gr).
Yani bileğinizde çok daha az yük yapacak.

Ve tüm bunları yaparken,
ABD’de Fenix 3 HR, Fenix 3 Sapphire 600$, Fenix 3 500$, 920XT 450$ fiyatla satılırken Vivoactive HR sadece 250$.
Yani Fenix 3 modellerinin yarısından dahi daha az bir fiyatla geliyor.

Benim tek endişem, aslında beklentim;
Fenix 3’de olduğu aktivite kaydı esnasında şarja imkan vermesi olayını Vivoactive HR’ın da sağlayabilmesi
Bunun hakkında bilgi bulamadım.
Eğer bu imkanıda verirse tadından yenmez olur benim için.

Garmin Vivoactive HR resmi internet web sitesi sayfası

Vivoactive Hr ve Fenix 3 yanyana

Ve beni aktivite esnasında şarj konusunda umutlandıran fotoğraf;

Dipnot: Aslında bu ürünün ortaya çıkışı bir başka açıdan da benim için iyi oldu. Forum ahalisi beni hiçbir şeyi beğenmeyen ukala birisi gibi görmeye başlamıştı. Bakınız, gördüğünüz gibi kafama uygun birşey bulduğumda bende sevebiliyorum :wink:

Sevgiler, saygılar efendim :slight_smile:

11 Beğeni

Bilekten nabiz olayi 7/24 denilince insanlarin aklina devamli nabizi kontrol ettigi geliyor. Ne yazikki oyle bir durum yok. Kendi belirledigi araliklarda ve cihazin ivme olcerini kullanarak hareket haline gectiginizde nabizinizi olcuyor. (Fenix 3 HR ve Forerunner serisinde de durum ayni). Ama fiyatina gore sundugu ozelliler bence gayet guzel. Tebrikler.

1 Beğeni

Merhaba ,
Ürün hakkında detaylı bilgilendirmeniz akıllık telefon ile koşmaktan artık GPS özellikli bir saat ile koşmak için arayışta olan beni heyecanlandırdı. Ürünün Türkiye pazarına Mayıs ayı içinde satışa sunulacağını öğrendim. Benim gibi 6 aydır koşan biri için fazla detaylı bir ürün olup olmadığına emin olamadım. Garmin , Suunto modellerini inceledikce insanın aklı karışıyor açıkcası. Gps özellikli bir saat almak çok zormuş :slight_smile:

1 Beğeni

Garmin’in Fenix serisi olsun, Forerunner serisi olsun, Suunto’nun Ambit serisi olsun, tüm bu saatler giriş seviyesi bir kullanıcının hiçbir işine yaramayacak bir özellik sunuyor.
Ve bu saatler sadece spora ve antremana yönelik üretiliyorlar.
Ve oldukça pahalılar.

Bu Vivoactive HR ise bir sporcunun temel ihtiyaçlarını gereksiz detaylarla uğraşmadan karşılarken,
aynı zamanda adım sayar, merdiven adımı sayar, nabız takibi, uyku takibi, bağlı olduğu akıllı telefondan bildirim gösterme gibi özellikleri sizi günlük hayatta da takip ediyor.
Ve diğerlerinin yarı fiyatına satılacak.

Bu da fena sayılmaz. Nabız ölçer birimi ile takip etmese dahi belli zaman aralıkları ve ivme ölçer ile 7/24 bir takip yapmış oluyor.

Ayrıca koşu haricinde hiçbir başka faaliyet kaydı yapmayan ve antreman harici sizi izlemeyen Forerunner 235 telefonunuzdan bildirim dahi gösteremezken ABD’de 100$ daha pahalı bir fiyatla satılıyor.

Eğer ki GPS hassasiyeti kötü çıkmassa, 10 numara ürün olur bu benim için

Görüntü olarak çok dayanıklı bir saat izlenimi vermedi.

O biraz kasası ile alakalı. Forerunner serileri ile bunun kasa yapıları aynı.
Bu sayede Fenix 3’ün yarı ağırlığına inebiliyor.
Garmin’in hep kulladığı bu kasa yapısında dayanıklık üzerine spesifik bir sorun çıkacağını pek sanmıyorum

Sırf bilekten nabız ölçen saatlerin pek doğru çalışmadığı düşüncesiyle ben de Vivoactive siparişi verdim. Vivoactive HR ile aralarında küçük bi fiyat farkı var. Gerçi o fark da strap ile birlikte kapanıyor. Nabız verileri başarılı mı acaba?

Ayrıca bir tasarımcı olarak belirtmeden geçemeyeceğim Vivoactive ve Vivoactive HR’in tasarımı bu sınıftaki diğer cihazlara bakarak çok daha başarılı bence. Özellikle kadın kullanıcılar için tercih sebebi olabilir.

1 Beğeni

Ben, şeklen bu saate çok benzer Tomtom Spark kullanıyorum. O da bilekten kalp atış hızını ölçüyor. Koşarken aynı anda hem strap hem de saatin verileri neredeyse aynı. Bu saat çıkınca, bunu da alıp denemeyi düşünüyorum. Çok fazla veriye boğulmadan, sizi bilgilendirecek temel veriler için gayet yeterli ve fiyat/performans olarak iyi duruyor. Tomtom her 10 dakikada bir kalp hızınızı ölçerek grafiğe döküyor. Beta versiyonunu test eden yabancı sitelerden gördüğüm kadarı ile, bu cihaz devamlı ölçüyor.

1 Beğeni

Bilekten nabız ölçümü konusunda sıkıntı yaşamaz ise bu model satış rekorları kırar bence. sayılan özelliklere bakılırsa fenix3 ten eksik yanı harita kaydetme , başlangıç noktasına geri dönüş vs gibi özellikle de trail koşularda işe yarayacak özellikler, hızlıca ürün detaylarına baktığımda gözüme bunlar çarptı belkide ben yanlış yorumluyorumdur bu özelliklerde vardır. Ama fiyat performansı bence çok ama çok başarılı olacak gibi duruyor.

1 Beğeni

Saatin ilk görüntüleri düşmeye başladı.

Garmin Vivoactive HR closeup

2 aya yakındır kullandığım Apple Sports Watch’da benzer özelliklere sahip. iPhone la eşlenik olması ve devamlı takip yapıp aktivite durumunuzu sade bir şekilde göstermesi güzel. Nabız ölçümü için aynı teknolojiyi mi kullanıyorlar bilmiyorum ama saatin fotoğraflarındaki yeşil ışıklar bende apple watch ile aynı olabilir düşüncesi yarattı

“Apple Watch’taki kalp atış hızı algılayıcısı, fotopletismografi denilen teknolojiyi kullanır. Bu teknoloji, telaffuzu zor olsa da, çok basit bir gerçeğe dayanır: Kan kırmızıdır çünkü kırmızı ışığı yansıtır ve yeşil ışığı emer. Apple Watch, ışığa duyarlı fotodiyotlarla eşlenmiş yeşil LED ışıklarını kullanarak belli bir anda bileğinizden akan kan miktarını tespit eder. Kalbiniz attığında bileğinizdeki kan akışı ve yeşil ışık emilimi daha fazladır. Kalp atışları arasında ise daha azdır. Apple Watch, LED ışıklarını saniyede yüzlerce kez yakıp söndürerek kalbin dakikada kaç kez attığını, yani kalp atış hızınızı hesaplayabilir. Ayrıca, kalp atış hızı algılayıcısı hem LED parlaklığını hem de örnekleme hızını artırarak düşük sinyal düzeylerini telafi edecek şekilde tasarlanmıştır.”

Bugün acaba koşu esnasında sağlıklı nabız ölçümü yapıyor mu diye bir test yaptım. 20 dakikalık hafif tempo koşuda (Koşu tempomu Garmin’den 119-128 nabız aralığına göre ayarlamıştım), hem Apple Watch hem de Garmin 310XT kullandım. Garmin de nabız ölçümünü göğüs bandı ile yaptım. Koşu sonunda ölçülen mesafe açısından fark olmasa da Garmin ortalama nabzımı 128 ölçerken, Apple Watch 174 ölçtü. Tabi ki bir koşu bilekten ölçümün güvenilirliği konusunda anlamlı sonuca ulaşmak için kafi değil ama açıkçası böyle absürt bir fark beklemiyordum. Bir kaç koşuda daha deneyip sonucu paylaşırım.

1 Beğeni

Bu saatten bir adet edindim. İlk izlenimlerim, fonksiyonellik açısından Garmin güzel bir saat yapmış. GPS oldukça sağlıklı. Bilekten kalp atış hızı ölçümünü de beğendim. Göğüs kemeri ile neredeyse aynı verileri veriyor. Diğer özellikleri klasik Garmin saatleri özellikleri. Connect IQ v.s.
Güneş altında ekran gayet iyi gözüküyor.

Beğenmediğim yönü, Garmin’den daha iyi bir malzeme kalitesi ve ekran ışıklandırması beklerdim.Ekran karanlıkta ve ışıksız ortamda biraz sönük kalıyor.

Sorusu olan olursa cevaplamaya çalışırım.

Eğlenceli, basit ve kullanışlı bir saat. GPS hassasiyeti açık havada iyi görünüyor. Daha birkaç koşuda deneme fırsatım oldu, ilk fırsatta ağaç altındaki durumunu da test etmek istiyorum. Kalp atış verisi göğüs bandına göre gecikmeli, özellikle koşu başlangıcında (ekranda gösteriyor olmasına rağmen) 1 kilometreye kadar kalp atışı verisinin sabit (ki bu mümkün değil) olduğunu görüyorum. Sonradan toparlıyor. Toplamda üç koşu ekranı mevcut, bunlarda 3’er bilgi ekranı sunuyor (toplam 9 bilgi ekranı). İçerikleri değiştirilebiliyor ancak alan sayısı 2 ila 3 olacak şekilde ayarlanabiliyor. Garmin’in diğer saatlerindeki çeşitlilik hedeflenmemiş. Pilinin 10 saat gideceği söylenmiş ancak benim ortalama 1 saatlik koşularımın sonucunda ekranda görünen rakamlar pek de öyle olmayacağı kanısı uyandırdı.

Genel olarak diğer saatim (Fenix 3) için bulabildiğim yazılım ve arayüz çeşitliliği yok gibi. Sanıyorum donanım kısıtlamaları ile ilgili birşey. Telefonla iletişimi Fenix 3’ten daha iyi, sorunsuz ve hızlı bir şekilde sync edilebiliyor. Wi-fi olmaması herhangi bir eksikliğe sebep olmuyor, bluetooth açık ve telefona bağlı ise size hissettirmeden datayı gönderiyor. Ekran ışığı daha iyi olabilirdi, en yüksek ayarda bile çok birşey beklememek lazım.

Sonuç olarak hafif, rahat, günlük antremanlarda kalp verisini de görebilmek için iyi ve uygun fiyatlı bir seçenek. Ancak kalp verisini güvenilir bir şekilde aktarabildiğini söyleyemem. VO2 Max tahmini, toparlanma zamanı tahmini gibi verileri gösteremiyor. Veri madenciliği hobisi bulunmayan, uygun fiyata gps, ant+ bağlantı ve bilekten kalp sensörü ihtiyacı olanlar için uygun bir saat. Elbette bilekten kalp sensöründen mucizeler beklememek kaydı ile.

Ben genelde Belgrad Ormanı’nında ağaç altında koşuyorum. GPS ile ilgili bir problem yaşamadım. Kalp atışı ile ilgili, koşu başlamadan önce aynı GPS’in sabitlenmesini beklediğin gibi, kalp atış hızının da sabitlenmesini (yanan sönen kalp işaretinin sabitlenmesi) beklemek gerekiyor. Ben kalp ritmi ile ilgili bir problem yaşamadım. Örnek bir koşum GPS kaydı ve kalp ritmi aşağıdaki linkte:

Ekran ışığı ile de ilgili son güncellemeden sonra bende bir sıkıntı kalmadı.

Saat ilk çıktığında VO2 Max ve Training Effect v.s vardı ancak Garmin kusura bakmayın, yanlışlıkla koymuşuz deyip, yeni güncelleme ile kaldırdı.

Ancak geçende Fenix 3’ün running dynamicslerine denk geldim. Her an bunu satıp bir Fenix 3 HR edinebilirim :slight_smile:

Onun dışında saat fiyat ve performans olarak bence çok iyi yerde.

1 Beğeni

Yazılım çeşitliliği ile ilgili sıkıntı pek donanım kısıtlaması değil aslında, örneğin Fenix3 için 65KB kadar RAM kullanabiliyorken bu cihazda 130KB kullanabiliyoruz, hani daha gelişim bile var diyebiliriz.
Yazılım çeşitliliği ile ilgili bir sıkıntı Fenix3 daha moda bir cihaz olduğu geliştiriciler bu modele daha fazla zaman harcıyor. Elinde VivoactiveHR olmayan uygulamasını ya da saat yüzünü bu modele uyarlamıyor diyebiliriz.
Donanım ile ilgili mesele ise aslında ekran meselesi. Önceki modellerde ekran tipleri farklı olsa da genel olarak yatay bir kullanıma sahipti. Bu şekilde geliştirilen arayüzleri dik bir arayüze uyarlamak sıkıntı oldu biraz. Mesela kullanıcılar Back to the Future ya da Colourful saatyüzünü istiyor VivoactiveHR için. Ancak onlarda kullanılan fontları kullanmaya kalktığımda ekranın dışına taşabiliyor. Bundan dolayı özel ilgi gerektiriyor geliştirici tarafında.

1 Beğeni