Garmin Ultratrac Modu

Garmindeki Ultratrac modun çalışma prensibini bilen var mı acaba? Fenix modelde GPS aralıklarını manuel girebiliyorken 920xt de böyle bir opsiyon yok.

1 Beğeni

Fenix 3 saatlerde de GPS aralığı belirleme gibi bir seçenek yok. Çalışma mantığı da GPS belli aralıklarda devreye giriyor; sanırım 1 dakika falan ama hiç denemedim. Devreye girince de kısa bir süre kayıt yapıp tekrar uyuyorherhalde; bu şekilde GPS izleri vardı kullanıcılarda. GPS’i daha az çalıştırıp güç tasarrufu yapmaya çalışıyor hani.

1 Beğeni

Ultratrac modu çok uzun aktivitelerde GPS hassasiyetinin aranmadığı durumlarda kullanılabilecek bir opsiyon. Dakikada bir kayıt alıyor. Akselerometre’nin (içinde bulunduğu aletin ivmelenmesini ölçen bir sensör) de işin içinde olduğuna dair rivayetler var. Dakikada bir kayıtla mesafeyi hassas ölçmek mümkün olmayacaktır, amacınız bir yarışı kaydetmek ise 1s metodu en uygunu. Garmin eski Fenix’lerle Ultratrac ölçüm aralığını kullanacıya bırakırken (15s, 30s, 1dakika) Fenix 3’te GPS seçim ekranında tek seçenek olarak sunmuş durumda.

Garmin yeni modellerinde bizlere 3 farklı kayıt olanağı sunuyor. 1s, Smart ve Ultratrac. 1s saniyede bir kayıt alarak en yüksek doğruluğu hedeflerken smart modu saatin içindeki akselerometre’yi kullanarak hareketi tespit etmek ve buna göre mümkün olduğunca gps’i az (dinamik) kullanmak mantığı üzerine kurulu. Pil ömrünü arttırmayı hedefliyor. Bu mod parkurun çok dönüşlü olduğu durumlarda saçmalayabiliyor (tespit edilen iki gps noktası arasına düz bir çizgi çekmeye çalıştığı için).

3 Beğeni

Smart modunda GPS sürekli çalışır vaziyette oluyor ama kayıt yapılmıyor. Sadece ciddi yön değişimleri veya diğer değişimlerde kayıt yapıyor. Bu şekilde 1 saniye moduna göre çok daha az kayıt yaparak kaydedilen fit dosyasının boyutunun küçük olması sağlanıyor. Bir miktar güç tasarrufu da sağlayabilir ama çok uzun koşmadığım için karşılaştırma fırsatım olmadı. Saniyede bir hafıza çipine kayıt yapmaya enerji harcamıyor, yön değişimine göre kayıt kararı veren bir algoritmaya enerji harcatıyor ama 1 saniye moduna göre bir miktar daha az enerji harcatıyordur. Sonuçta enerjiyi tüketen GPS çipi ve hesaplama yapsa da yapmasa da uyku modunda olmadığından dolayı enerji çeken ana işlemci.

UltraTrack modu ile ilgili de bazı kullanıcıların izlerine göre dakika gibi belli aralıklarla GPS’i 10 saniye falan açık tutarak saniyelik kayıt yapıyor gibi bir durum var ama denemeden kesin bir şey söyleyemeyeceğim.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Benim yapmak istediğim şöyle bir şey; Fenix 2 de Ultratrac modu 10s veya 15s’e ayarlamak. Bu noktada yakalayabileceğim pil tasarrufunu merak ediyorum. Tabi en iyi opsiyon aslında uzun yarışlarda aktivite sırasında saati şarj etmek. Fenix serisi kayda devam ederken, 920xt kaydı sonlandırıyor :slight_smile:

selamlar, iznik’te ultratrac modunu kullanmak istiyorum.(nabız bandıyla beraber) pilin ne kadar gittiğiyle alakalı deneme yapan var mı? ultratrac modunu deneyerek kayıt alan kimse var mı? tecrübelerinizi merak ediyorum? bu arada bende idmanlarda denemelere başlayacağım ultratrac modunu…
teşekkürler

Kaan selam,

Ultratrac modu yerine mini powerbank ile koşarken şarj etmeni tavsiye ederim. Zira ultra modda kayıt ölçümü çok zayıf oluyor.

1 Beğeni

Ultratrac modunda saatin ne kadar zamanda bir GPS data ölçümü kaydettiğini bilemiyoruz. Daha önce bu bilgiye sahiptik, artık Garmin bunu söylemiyor. Saat üzerindeki ivme ölçeri kullanarak ani dönüşlerde GPS ölçümü yaptığını ve bir önceki ile arayı birleştirdiğini düşünüyorum. Bu bir koşu organizasyonu için uygun bir mesafe ölçüm metodu değil, arada aldığınız mesafeyi ivme ölçer ve adım tahmini üzerinden gösterecektir, pace ve ortalamalar şaşacaktır. Bunun yerine aktivite takibi, ekran ışığı, kalp ölçümü gibi enerji harcayan özellikleri kapatıp, ölçüm metodunu 1 saniyede birden smart metoduna alarak süreyi uzatabilirsiniz. 1saniye ve Smart ölçüm arasında çok fark yok, ancak düz gidiyorsanız ve bu veriyi ivme ölçerden alıyorsa aralıkları uzatıyor bu da pil ömrüne katkı sağlıyor.

Ultratrac özelliği daha çok doğa yürüyüşleri için uygun. Saatin pil ömrü pilin kullanım döngüsüne (yaşına), iletişim kurduğu cihazlara ve açık olan özelliklere göre değişim gösterir. Benim saatim (Garmin Fenix 5x) 14 saat civarına tüm özellikleri açıkken çıkabiliyor, ama her ihtimale karşı küçük bir powerbank ve kablo taşımak mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

3 Beğeni

ok abi, tavsiyene göre hazırlıklarımı yapacağım

teşekkürler bilgiler için