Garmin Forerunner 945 satın alma hakkında yardim

Uzun süre kullanılmadıktan sonra saatin GNSS uydu önbelleğindeki veriler geçerliliğini yitirdiği için bu veriler uydulara bağlanmayı değil hızlandırmak bazı telefonlarda yavaşlatabiliyordu bile eskiden. Bu veri olmadığında cihaz kör frekans taraması yaparak uydu bulup yaklaşık 30 saniyede bir yayınlanan konum ve saat bilgilerini toplayıp yaklaşık 12 buçuk dakikada toplanan almanak verilerini topladığından TTFF (Time To First Fix) uzun zaman alabiliyor. Barometresi olmayan cihazlarda yükseklik verisi de GPS’ten elde edildiğinden bunun için daha fazla uyduya ihtiyaç olabiliyor. 12 sene önceki telefonumda hatırlıyorum, koordinat olarak konumumu bulsa bile bulunduğum 800 metre kadar yüksekliğe beni 0 metreden yavaş yavaş çıkarıyordu. :slight_smile:
Böyle durumlarda koşuya çıkmadan önce saati telefonla eşleştirip bir süre senkronizasyona izin vermek ya da varsa WiFi üstünden senkronize etmekte fayda var. Bu imkan yoksa da ayarlarda Glonass’ın etkinleştirilmesi GPS’ten farklı olarak 10 saniyede bir toplanan efemeris verilerinden dolayı biraz daha hızlandırabilir ilk sabitlemeyi.
Kendim hiçbir Fenix saatimde 2 dakikadan uzun bir sabitleme süresi hatırlamıyorum, Forerunner cihazlar da aynı altyapıyı kullanıyor. O kadar da zaten bağlansa bile beklemekte fayda var.

2 Beğeni

Aynen öyle. Daha önce saatimi yaklaşık 10 gün kadar telefona bağlamadan, hiç GPS açmadan normal saat modunda kullandım. Daha sonra GPS’e bağlanma konusunda sorun yaşadım. Bu gibi durumlarda saati telefona eşleyerek en az 1 saat eşli durumda açık bırakmak gerekiyor.

1 Beğeni