Garmin Forerunner 630 İnceleme

Polar marka 2013 model saatimden iyice bıkkınlık geldikten sonra, yeni bir saat arayışına girdim. Herkesin aklında ki sorular hangi marka, akıllı saat mi yoksa, spor saat mi, hangi model diye bir çok araştırma yaptıktan sonra,bütçeden dolayı Forerunner 235 de karar kılmıştım fakat, ikinci el ve çok az kullanılmış bir 630 görünce hemen saati aldım ve ikinci el 235 lerden bile daha uyguna geldi.
Saat dokunmatik 1,23 inç renkli ekran , silikon kayış ve kimyasal olarak güçlendirilmiş cam mevcut.
Forerunner 235 ve 630 un çok fazla farkı yok, fakat 630 modelinde Running Dynamics ve Virtual Pace özellikleri mevcut. Bilenler vardır bilmeyenler için söylüyorum, running dynamics koşu kadansı, sağ sol ayak dengesi, yere basış süresi, yerden yükselme miktarı ve adım uzunluğu gibi dinamikleri ölçüyor, Virtual Pace ise belirlediğiniz hedef süreye göre size bir süre belirliyor ve o süreye göre temponuzu ayarlamaya çalışıyorsunuz.

Malzemeye gelirsek yumuşak plastik bir kordon, nabız bandı sıkmıyor,acıtmıyor, saat 44 Gr ağırlığında.
Samsung mu Apple mı yoksa bir gerçek koşu saati mi diyenler için ise yakın zamanda eşime aldığımız Gear Sport ile karşılaştırma yaparak konuya devam etmek istiyorum.

Şarj ve Pil
Gear Sport, koşu ,yüzme, bisiklet gibi sporları içeren bilekten nabız ölçen bir saat, ekran parlaklığı ve renk miktarı olarak çok kaliteli fakat şarjı 2 gün gitmiyor, Garmin 630 ise 1 ay sonunda 6 saatlik koşu verisi , Activity Tracker özelliği ve Bluetooth açık olarak 18 gün tam şarj olarak kullandım. Ekranı gündüz ışığında bile okunabiliyor, geceleri ise kol hareketi ile ışığı otomatikyanıyor, düğme arama sorunu yaşamıyoruz.

Bağlantılar
Wifi özelliği var fakat çok kullanışlı değil, ağlara yalnızca bilgisayardan Garmin Express yoluyla bağlanıyor ben hiç açmıyorum gerek de durmuyorum, bluetooth özelliği her işimi görüyorum, telefondan her veriye , mesaj , arama bildirimlerine ulaşabiliyorum, bu yönde bir akıllı saat kadar güzel işliyor, whatsapp, instagram vs bildirimleri anında geliyor.
GPS konusunda Polar saatimden daha tutarlı ve hızlı buluyor, koşudan önce 3-5 dk bekleyip koşuyu başlatıyorum, ormanlık alanlarda daha kullanmadım. GPS+ Glonass, GPS ve Normal modları mevcut ve farklı sporlara göre bunları değiştirebiliyoruz, ben sürekli GPS modunda kullanıyorum şarjın uzun gitmesini de sağlıyor. Glonass açık olması %20 daha çok şarj götürmesine sebep oluyor, yarış yada ormanlık değilse açmaya gerek yok.
Cihaz hafızası yok müzik atma ,dinleme yapamıyoruz, sadece telefonda ki müzikleri yönlendirebiliyoruz.
Yine Garmin Express yöntemi bile bazı belli başlı program değil de özellikler saate eklenip çıartılabiliyor, hava durumu, müzik çalar, takvim vs gibi ufak özellikler ekleyebiliyoruz.
Nabız bandı bence hala bilekten ölçümlere göre daha sağlıklı, sapma delirme yok, Polar RC3 saatim bile göğüsten ölçümlerde sapıtma yapmıyordu, nabzım ne ise doğruyu veriyordu.

Runing Dynamics özelliklerini bize saat değil nabız bandı veriyor, bir koşumda aceleden ters takmıştım,nabız hariç hiç bir veri alamadım sebebi de nabız bandının ters takılmaması gerekiyormuş.
Su geçirmezlik olarak 50 M suya dayanıklı bir saat, fakat yüzme kulaç ölçümü yapmıyor, Gear Sport ise bu özelliği mevcut resimlerde de görebiliyoruz.
Ant+ cihazları destekliyor fakat genelde koşu ile ilgili olanlar , Stres score, VO2Max Ölçümü, Lactate threshold(Laktat Eşiği), Back to Start, Auto Puase, Race Predictor: Temponuza göre sizin yarış sürelerinizi tahmin etme özelliği gibi hoş özelliklerde mevcut.
Saf sporcu saati arıyorsanız Samsung Apple tavsiye etmiyorum, Garmin Polar ,Suunto, Xiaomi terciz size kalmış fakat koşucular için Forerunner mükemmel bir saat. Üstüne footpod alarak kullanırsanız tadından yenmez olacaktır, fakat bir koşucunun tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır.
Power bank dan şarj olayını deneyip ekleyeceğim.

Bunun dışında koşu ekranı gibi bilindik özelliklere değinmiyorum, çünkü genel olarak bir çok bilinen özelliği mevcut.
İnceleme devam edecektir, kullandıkça Polar RC3 ile nabız ve GPS konularını paylaşacağım.

5 Beğeni

teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş. diğer incelemelerinizi de paylaşabilirseniz sevinirim :slight_smile:

1 Beğeni

(Forerunner® 230, 235, 630, 735xt, 920xt, 935—fēnix® 3, quatix® 3, tactix® Bravo—fēnix® 3 HR—fēnix®5 ,quatix® 5—fēnix® 5S—fēnix® 5X, tactix® Charlie—fēnix® Chronos—vívoactive®–vívoactive® HR)

Bu modeller için Garmin Connects sayfasında nefes egzersiz uygulaması var. (https://apps.garmin.com/en-US/apps/ddc5823b-1ba5-4d09-9a0c-b54e5e716bfc)

1. Dün @sabonis’in yorumu sonrası keşfettim, tek eksik telefona uygulama yüklemek için garmin saatimin/hesabımın olmaması (polar ignite saat ile de saat üzerinden yapılabilmekte)
  2. Google playda nefes egzersizleri adıyla aratınca 100.000 üzerinde indirilen uygulama da benzer mantık var.Şu kadar süre nefes al, şu kadar süre tut, şu kadar süre nefes ver vs.
    3.İnceleme yazısı gayet güzel :+1: Teşekkürler
3 Beğeni