Garmin Forerunner 630 hakkında

Merhaba, yeni Forerunner 630 saat aldım, evime yakın sayılabilecek sürekli koştuğum parkur var 450 metrelik, parkur ağaçlarla çevrili. Ağaçlarla çevrili olduğu için her cihazda olabileceği gibi bu saatte de gps ölçüm sapması olabileceği normal karşılanabilir ama kafamı karıştıran bir durum var. kaç tur attığım aklımda değil ama tempolu bir antrenman yaptım 35 dakika boyunca. 6.5 - 7 km arası mesafe koşmuş olmam gerekirken saat 5 km ölçmüş. Çok moralimi bozdu bu durum. Tempom en az 5:30 dk/km olması gerekirdi. Aynı parkurda sürekli antrenman yapan Polar marka saate sahip arkadaşın dediği de kendi saatinde 10 metrelik bir sapma yaptığı her turda. 10 metre tabiki de normal karşılanabilir ama benim sonuçta büyük bir sıkıntı var. Forerunner 235ten gps hassasiyeti daha iyi diye 630 modelini almıştım, almadan önce de açıkçası bir çok yabancı forum ve karşılaştırmalar okudum izledim, cihaz hakkında tek bir kötü yorum yoktu. Benim cihazda mı sıkıntı var acaba? Son olarak da birinden duyduğum yorum şu şekildeydi; cihaz yeni olduğu için bu şekilde abartı sapmalar yapması normal, zamanla daha doğru ölçer şeklinde. Bu yoruma katılır mısınız?

Bahsettiğim koşunun değerleri ve uydu görüntüsü burada; https://connect.garmin.com/modern/activity/1114381841

Merhaba hayırlı olsun güle güle kullanın.Parkurunuza bakttım keskin köşeli dönüş mevcut tüm saatler keskin köşeli dönüşlü parkurlarda eksik ölçüyor.Parkuru ccw yönünde koşmuşsunuz saatiniz sol kolda ve dolayısıyla parkurun orta kısmından ölçüm alınmış bu durumda eksik ölçmesi kaçınılmaz.Birde gps ayarından kayıt tazeleme hızını düşük tuttuysanız dçnüşlü parkuru kısa ölçer.Tabiiki diğer saatlere göre ne kadar farkeder bilemem ama genel olarak benim gps ölçümlerinden edindiğim izlenim bu şekilde.

Merhaba muhtemelen yapıyorsunuzdur ama belki gözden kaçırmışsınızdır diye bir sormak istedim. koşuya başlamadan evvel saatin uydu ile bağlantı kurmasını beklediniz mi? alanda ilk defa kullanılırken birkaç dakika uydu bulması için beklenmesi gerekmektedir iye düşünüyorum, bunu yapmadan parkura gelip koşmaya başladınız ise bayağı saçma değerler çıkmış olabilir.

Öncelikle kaç tur attığınızı bilmediğiniz için rasyonel bir çıkarım yapamayız. Tempolu antreman demişsiniz ama belki o günün yorgunluğu/stresi vs. gibi sebeplerle 5:30 koştuğunuzu zannettiniz ama aslına daha yavaş koştunuz.
Cihaz hakkında karar vermeden bir kere daha aynı parkurda deneyin. Kaç tur attığınızdan emin olun.Sürenize emin olun. Ondan sonra hesaplarsınız. Hatta içiniz rahat etmiyorsa telefon ya da başka bir saatle cross-checking yapabilirsiniz.
Benzer şekilde ben de vakti zamanında bir parkurda aynı duruma düşmüş ve üzülmüştüm.

@erhan beyin de dile getirdiği gibi bende saatin gps kaydını tekrarladığı süre ile ilgili olduğunu düşünüyorum, mümkünse ayarlardan saniyede bir kayıt yapacak şekilde ayarlayıp tekrar aynı parkurda tekrar denemenizi tavsiye ederim. Smart modunda keskin dönüşleri kısa yol olarak kaydediyor. Dönüşe gelmeden aldığı veriyi, dönüş gerçekleştikten sonra aldığı ikinci bir veri ile direk bir çizgi olarak birleştiriyor. Smart modunun performansının her zaman aynı olmadığını belirtmeliyim, bazen çok iyiyken bazen kötü iş çıkarıyor. Garmin’de 1 saniye, Smart (Akıllı olduğu iddiasında :slight_smile: ve Ultratrac modu mevcut. Bunlardan saniyede bir alınan kayıt en iyi sonucu veriyor (elbette pili en çok o tüketiyor).

Aynı şekilde çizginin tek bir hat üzerinde olmaması gps sinyalinin tam olarak kilitlenmemiş olduğunu düşündürdü. Bunun için benim metodum koşuya başlamadan saati hazır moduna alarak bir süre beklemek (saat uydu sinyalini aldığını belirtmesine rağmen), Fenix 3 için ekran kenarları yeşile döndükten yaklaşık 1 dakika sonra ayrı bir uyarı çıkarak antrenmana başlayabileceğimi bildiriyor. Bu ekrana kadar bekleyerek başlarsam daha iyi sonuçlar alıyorum. Ancak ağaç altında hiçbirinin pek şansı olmuyor, mutlaka (az veya çok) kısa ölçüyorlar. Yine ara ara saati wi-fi veya bluetooth bağlantısı yerine bilgisayara USB ile bağlamak güncel uydu konumlarını data olarak indirmesine ve saatin daha iyi ölçüm yapmasını sağlıyor. Bu data internetten alınmadığında saat bunları uydulardan tek tek alıyor, Forerunner 620’de bu süreç 2-3 dakikaları bulabiliyordu.

Garmin forum’dan 630’un bölümünü incelemenizi, firmware updatelerini düzenli yapmanızı tavsiye ederim. Fenix için GPS verisinin yanlış olduğu çok yazıldı çizildi, ancak 630 için böyle bir durum gözüme çarpmadı.

https://forums.garmin.com/forumdisplay.php?555-Forerunner-630

1 Beğeni

@erhan @aybiou @erhancetin @erol Açıkçası bu işin bu kadar püf ve ince noktaları olduğunu bilmiyordum, ilk saatim ve saatimle ilk antrenmanımdı. Böyle cahilliğimle hemen kuruntu yapmışım. :slight_smile: İyi ki de buraya yazmışım. Değerli yorumlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Haftaya bahsettiğiniz tüm noktaları göz önüne alıp tekrar aynı parkurda koşup, detayları yine buradan paylaşacağım. Teşekkürler.

2 Beğeni

Satın alırken 235 ile kıyaslama yaptınız mı ?