Garmin Fenix 7 Nihayet CES'te duyuruluyor mu? Azz sonra!

Uzunca bir süredir Fenix 7 varyantlarını (özellikle Connect IQ developer sunumuna istinaden yazılım tarafının oldukça değişeceğini + çift bant GPS’e geçileceğini düşündüğümüz için) bekliyoruz. Spor temelli teknolojik oyuncaklar için heyecan verici atılımların gerçekleşeceğini beklerken hem pandemi, hem de yarı iletken üretiminde yaşanan darboğaz sebebiyle şirketlerin önemli modellerini ertelediği veya sunmadığı (Apple gibi) bir dönemden geçiyoruz. Garmin’de bundan nasibini alarak normal ürün döngüsünün dışına çıkarak yeni yılın başında gerçekleşecek olan CES’te yeni modellerini duyuracak gibi görünüyor.

Öncelikle FCC (ki bir ürün satış son noktaya gönderilmeden önce bu inceleme sürecinden geçmesi gerekiyor, dolayısıyla Garmin başvurularını yapmış, ancak yıl sonunda lansmandan vazgeçmiş gibi görünüyor) duyurusuna istinaden şöyle bir gönderi ortaya çıktı. İnternette dolaşan bir Fenix 7 görselini varolan modelle karşılaştırıp elindeki bilgi öngörülerini sıralamış.

Ben kendi adıma boynuzun üzerinde vida ne alaka yahu, yine sallamasyon birşeyler çıkmış derken bu sefer kervana 11 Aralık’ta the5krunner katıldı.

Benzer şekilde eldeki bilgilere dayanarak öngörüleri sıralamış. Özetle: Çıkış tarihi olarak Ocak ayı CES’i işaret etmiş. Bir internet klasiği olarak da devam eden öngörülerini ve sızan görselleri “ücretli” bölümünde okuyucularına sunmuş.

Sızan görselleri incelediğimde varolan ekran yapısının korunduğunu, ancak çözünürlüğünün biraz daha yükseltildiği izlenimine kapılıyorum. Ancak, Fenix 3 ile birlikte duyurulan EPIX’in devamı niteliğinde bir Amoled versiyonu var gibi görünüyor. Bazı görsellerin ekranlarındaki detay seviyesi varolan e-ink yapısındaki ekranlarla sağlanamayacak kalitede. Tabi bunda reklam ekibinin iyi niyetli çabaları da etkili olabilir. Bezel bölümü, boynuzların üzerine doğru uzatılmış ve bu bölüme vidalanmış, daha önce bu vidalar bezelin üzerindeydi. Garmin’in bu ikonik görünümü bozmuş olmasını biraz üzüntü ile karşılıyorum. Neredeyse tüm varyantlarda Solar özellik var gibi görünüyor. Yine saatin arka yüzündeki sensör takımı tamamen değişmiş. Solar bölümlerinde önceki modele göre daha büyük tasarlandığı görülüyor. Öte yandan görsellerin çoğunda (Garmin’in 3d ekibinin ve reklam ekibinin yapmayacağı) amatör photoshop kazaları mevcut. Bu sızıntı görsellere aşağıdaki linkten ulaşıp kendiniz inceleyebilirsiniz. (İlk link sızıntının kaynağı, ikincisi ise ondan hareketle yayın yapan başka bir sayfa)

https://news.softpedia.com/news/these-are-the-new-garmin-fenix-7-fenix-7s-and-fenix-7x-534543.shtml

Uzunca bir süredir teknoloji firmaları ürünlerinin bitmiş hallerinin fotoğraflarını çekmek yerine tasarım ve kalıplamada kullandıkları 3D modelleri foto gerçekçi ürün görsellerine çevirmek için profesyonel destek alıyorlar. Dolayısı ile bu tip photoshop hatalarının bu ölçekte bir lansmanda olmaması gerekir. Bu sebeple biraz mesafeliyim.

Şimdilik spekülasyonlardan ve tahminlerden ibaret. Garmin’in fark yarattığı yerin spor teknolojisi konusundaki deneyimini arayüzlerine yansıtabilmesi olduğunu düşünüyorum. Fotoğraflar saatin kullanımında biz sporcular için ne gibi yeni deneyimlerin sunulduğunu göstermekten uzaklar. Sırf şekli biraz daha farklı diye dolar kuru ile iyice uçacak fiyatta bir saati almak istemem doğrusu. Fenix 6x Pro versiyonu saatini şarj etmeyi sıklıkla unutan koşucular için bile ortalamanın oldukça üzerinde bir etkinlik kaydı süresi, Climb Pro, Body Battery gibi oyuncaklar sunuyor. Fenix 7’nin (veya Epix 2’nin) saatleri değiştirmek için bizlere ne gibi oyuncaklar sunacağını görmek lazım. Ancak teknoloji firmalarının “evrim/devrim” döngüsünün, yani bir ürünü çıkardıktan sonraki yıl onu değiştirmeden evrime tabi tuttuklarını düşününce alınması gerekecek olan varyantın 7 değil, onun evrilerek sorunlarından kurtulacağı/asıl fark yaratacak “eklentinin” (mecburen) yapılacağı halinin olması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki “dolar kuru buna el verirse” ki bu sabah itibariyle bunun ancak optimist bir temenni olarak kalacağı görünüyor.

Sonuç olarak daha iyi bir saat sadece daha iyi bir saattir. Bizleri daha iyi sporcular yapmazlar. Elde ettiğimiz metrikler Garmin Connect’te geçirdiğimiz birkaç saatin ardından (genellikle) bir daha bakmadığımız renkli grafikler olarak ekranda tozlanır. Fenix 2 versiyonundan sonra şu anki alıştığımız saat görseline evrildi. Dürüst olmak gerekirse Fenix 3 ile Fenix 6X Pro arasındaki fark tüm bu ara modelleri kullanmış biri olarak elbetteki mevcut, ancak bu kadar tantanayı gerektirecek ölçüde birşey hiçbir zaman olmadı. Mediatek’ten kurtulmuş olmamızı hariç tutmak isterim tabi.

Dual bant GPS olayı bu saatin (eğer taşıyorsa) önemli bir teknik üstünlüğü olacaktır. Muhtemelen eskilerine oranla daha iyi anlık pace datası gösterir. Ancak GPS meselesi haddinden çok karmaşık bir mesele. Onu iyi kullanması için algoritmaları düzenlemesi de zaman alacaktır. Ben de bunun için saat değiştirmem açıkcası (bu da kendime söylediğim bir yalan olarak kalsın burda).

Sonuç olarak yazılım konusu açığa çıktıkça benim için daha eğlenceli günler başlamış olacak, şimdiden Garmin Forum’unda kullanıcıların haykırışlarını duyar gibiyim :slight_smile:

9 Beğeni

Paylaşılan görsellerdeki görüntü kalitesine çok takılmayın. Garmin forum ve gruplarında yeni kullanıcıların şikayetlerinden biridir. Reklamda mükemmel bir ekran vardı saati aldım, ekran piksel piksel falan diyen çoktu. :slight_smile:
Amoled tarafında ekran çözünürlükleri oldukça yüksek olabiliyor. Venu 2 modellerinin biri 415x415 çözünürlükte idi. 6X serisi MIP ekranları 280 x 280. Ancak MIP ya da memory LCD tarafında o kadar yüksek çözünürlükler yok. Hâlâ üreticilerde gördüğüm en yüksek çözünürlük 320 x 300 ki o da Suunto Spartan gibi saatlerde kullanılmıştı. Garmin bir üreticiye özel bir şey yaptırarak kullanır mı bilmem.
Genel olarak Fenix’lerin hepsi temelde aynı işi yapar; aktivite takibi. Her yeni modelle ek özellikler ve geliştirmeler gelir ama bunların çoğu genelde oyuncak fonksiyonu gören şeyler olur, kritik şeyler azdır. Fenix 7 ile de ne olacağını göreceğiz.
Heyecanlıyım ama yeni model varken maddiyattan ötürü eski model kullanma hüsranı da yaşayabilirim. :smiley:
Bir de System 5 denen Connect IQ özellikleri Fenix 6 serisi saatlere de gelecek muhtemelen. CIQ SDK içinde F6 preview cihazları var.

4 Beğeni