Garmin Fenix 5xPlus İncelemesi, hiç yabancı gelmiyor :)

Fenix 5x’in piyasaya çıkışının üzerinden 1.5 yıl geçmişken Garmin bir “Plus” varyantı ile popüler Fenix serisine bir güncelleme yaptı. Ben de 5x ile olan uzun süreli deneyimimi ve 5x Plus ile karşılaştırmasını yapmak istedim. Saat Haziran 2018’de piyasaya çıktı, bu kadar geç bir inceleme gelmesinin sebebi saatin incelemem için verilmiş bir ünite olmaması, birşekilde “anca” alınabilmiş ve denenebilmiş olması yani :slightly_smiling_face: Yazıda 5x ve 5x+ olarak bahsedeceğim. İncelemeyi fotoğraf kullanmadan yapıyorum, bunun sebebi saatin bezel kısmına eklenmiş ekstra bir çizgi ve öncülünün aksine daha kapayıcı ve koyu bir renkle boyanmış olması, arka yüzeyinde de ekstra bir kırmızı sensör var. Bunun haricinde 5x ile tamamen aynı.

Tasarım, Ergonomi

Hiç şüphesiz sorunsuz ve neredeyse tamamen aynı. Saatin bezel bölümü 5x’te kurşuni hafif haki yeşile çalan bir tondaydı ve üzerinde çok az detay vardı. Yeni halinde buna ek olarak bir dairesel çizgi daha eklemişler ve saatin tamamını siyaha boyamışlar. Butonlarda bundan nasibini almış. Şahsi fikrim 5x’in daha iyi göründüğü üzerindeydi. Yine aynı şekilde safir ekran kullanılmış. Arka yüzeyinde artık “Pulse Ox” sensörü mevcut, bu sebeple arka yüzeyi biraz farklı. Kayış üzerinde de bazı tasarım değişiklikleri yapmışlar o kadar. Özetle : Neredeyse hiçbir farkı yok, maalesef 5x’in renk seçimleri ve genel görünümünün daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu konu silikon kordon için de geçerli, çok daha kısa sürede çok daha fazla şekilde deforme oldu.

Ekran

5x ile aynı teknik bilgilere sahip, ancak (nasıl oluyorsa) daha iyi görünüyor (çözünürlük ve renk sayıları aynı olmasına rağmen), daha az piksel görünümü (antialising, ama her saat arayüzüde değil) mevcut ve ekran yenilenmesi daha hızlı.

Ekranın kontrastı ve doygunluğu her ortamda hala çok iyi, özellikle parlak güneş ışığında.

Arayüz

5x’te varolan arayüz, animasyonlar ve ufak geliştirmelerle sunulmuş. Artık widgetlar arasında dolaşırken hangisinde olduğunuzu yandaki küçük ikon setinden anlayabiliyorsunuz. Pulse Ox widgeti ve saat müzik çalabildiği için music kontrol widgeti eklenmiş. Spor App’leri içindeyken ki “Ready” ekranının biçimi değişmiş ve buraya bir options sekmesi eklenmiş. Eskisine oranla çok daha iyi olmuş. Arayüz çok yakın, ancak tamamında ufak tefek değişiklikler yapılmış, yapılan değişiklikler deneyimi geliştirmiş. Daha bitmiş bir ürün olarak hissettiriyor. Müzik bölümünü iyi çözmüşler, ama herhangi bir şarkıyı tarayarak ondan başlamak mümkün değil. Biraz daha geliştirilse fena olmaz. Bu arada dilerseniz arayüzü türkçe kullanabiliyorsunuz. Ancak terimleri de değiştirdiği için benim için uygun olmadı, ingilizceye çok alışınca garip geliyor. Spotify kullanımı sorunsuz, mükemmele yakın.

Topomap

5x’te bu bölüm mükemmeldi. Saatin hızlanması ile birlikte daha iyi bir deneyime dönüşmüş. Ek olarak ta artık “bana 10 kilometre parkur bul” komutunu kullandığınızda o bölgede koşuların yoğunlukla kullandığı bir rota var ise onu da hesaba katıyor, ancak bunu size (burada koşulduğuna dair bir veri) göstermiyor. Bu da güzel olmuş, kendi adıma yeni bir coğrafyaya gittiğimde burada yaşayan / koşan koşucuların hangi parkurları tercih ettiğini görmek için Strava’ya bakardım. Artık saat bunu (bir yere kadar) kendisi yapabiliyor. Ancak az kullanılan bir özellik. Ekran hızının artması haritanın içinde yön bulmayı da kolaylaştırmış, genel olarak iyiydi, daha iyi olmuş. Opentopo haritalarını yüklemek (tüm garminler için) kesinlikle mantıklı (çok daha detaylı, ara patikaları görmek olası), klasöre at, seçeneklerden ekle ve bitti. Topomap konusu Garmin’in iyi yaptığı şeylerin başında geliyor.

ClimbPro

Garmin’in bu upgrade’de yaptığı en güzel iş. Basitçe saatteki Elevation Plot ekranının daha detaylı bir versiyonu diyebilirim. Örneğin 60 kilometre uzunluğunda bir yarış koşacaksınız, koşu saatiniz bu mesafedeki çıkış ve inişleri size Elevation Plot ekranında gösterir. Yarış içesindeyken de bu grafiğin (geçmiş olduğunuz bölümün) rengini değiştirerek size bir öngörünüm sunar. ClimbPro bundan bir miktar daha ileride. Rotayı yüklediğinizde bunu analiz ederek çıkışların olduğu parçalara bölüyor. Bu parçaya geldiğinizde sadece o tırmanışın mesafesi ve tırmanış miktarını görüyorsunuz. Bu sayede Elevation Plot ile görünmesi mümkün olmayan (çünkü 60 kilometreyi 2 cm’lik bir alana sıkıştırmıştı, dolayısı ile testere görünümünün detayı kullanılabilir değildi) çıkışları görebilme, içlerindeyken neresinde olduğunuzu ve ne kadar kaldığını öğrenebilme imkanı sunuyor. Çok kullanışlı ve keyifli. Ancak çıkışları genelde birkaç ana çıkış halinde değerlendiriyor ve bazı çıkışları ise hesaba katmıyor. Yine de varolan hali ile önünüzdeki yola ilişkin oldukça düzgün bir fikir verdiğini söyleyebilirim. Güzel özellik.

Şarj ve Pil

Anlamsız şarj kablosu geleneği devam ediyor. Ancak saatin pil ömrünü 30 saatin üzerine (aktivite kaydında) çıkarmışlar. Garmin’in verdiği bilgi gerçeğe yakın, 5x’in bazen bilgisayar tarafından görülmeme garipliği mevcuttu, bu ortadan kalkmış. Her bağlantıda doğru olarak görülebiliyor. (Bu konu ara ara yeni yazılım güncellemeleri ile bozulabiliyor, şu an da bozulduğu bir aralıktayız. Yine her bağlamada saati görmemeye başladı. Bunun kullandığım bilgisayarla da alakası olabileceğinden üzerinde durmuyorum)

GPS Sinyali Doğruluğu

Üzerinde taşıdığı GPS çipseti hala MTK, ancak versiyon numarası 5x’ten ileride. Yeterince iyi ama mükemmel değil. Mesafe ve pace mükemmelliği için hala bir footpod’a ihtiyaç var. Ama ortalamanın üzerinde. Bu testi birçokları için GPS temelli mesafe ölçümünün referans noktası olan 910 XT (Sirf Star) ile karşılaştırarak yaptım. Neredeyse tam olarak üst üste çizgiler verdi. 5x kadar iyi, ama daha iyi mi çok detaylı incelemedim doğrusu. Çok fazla değişkene bağlı bir konu.

Bilekten Ölçüm (Wrist HR)

5x ile aynı sensör, aynı sonuç. Güzel yeşil bir ışık, yanında bir de kırmızı var, disko gibi yanıp sönüyorlar. Şakası bir yana mükemmellik peşindeyseniz bilekten ölçüm sizi üzecektir, 5x Plus’ta bir istisna değil. Aynen 5x’de yazdığım gibi göğüs bandınızı elden çıkarmayın, yenisini alacaksanız Polar OH1’e de bir bakın (inceledim, yakında yayınlayacağım :slight_smile:

Pulse OX

İşte 5x’te olmayan bir sensör. Yüksek irtifalara uyum gösterip göstermediğimizi anlayabileceğimiz önemli bir gösterge. Ama Garmin bu sensörü 100 liranın altında bedelle satın alınabilecek ve bu değeri oldukça doğru şekilde ölçebilecek bir PO Metre’den farklı değerde ölçüyor ve bunun içinde hareket etmeden uzun süre beklemeni zorunlu tutuyor. Dolayısı ile hareket ederken ölçmesi mümkün değil, ölçmüyorda. Ölçüm uzun sürüyor ve değer nadiren parmaktan ölçüm ile aynı değeri veriyor. Bu parayı veriyorsam biraz daha tutarlı bir ölçüm ve hız isterdim doğrusu. Bu haliyle pek işe yaramıyor, ne zaman baksam 3-4 gün öncesinde okunmuş bir veri görüyorum, bir şekilde o zaman yakalamış arada da ölçmeyi başaramamış. Geliştirilmesi gerekli, umuyorum yeni MARQ’larda ve aynı donanımı taşıyanlarda böyle değildir. Şu an bir 245’in açılmamış kutusu ile bakışıyoruz, onda bu yeni sensör var. Bakalım ölçüm işini daha hızlı gerçekleştirebilecek mi.

Müzik

Gelelim bu saatin en sevdiğim tarafına. Antrenmana çıkarken (özellikle tek başıma koşacaksam) müzik dinlemeyi çok seviyorum. Bazen podcast, bazen sesli bir kitap, bazen de radyo tiyatrosu. Bunun için telefon taşımak hep zor gelmiştir. Özellikle de yeni telefonların tepsi büyüklüğünde olduğunu düşünürsek. Bu sebeple sadece koşu saatim ve bluetooth kulaklığımla koşmak çok çekici. Garmin müzik çalarla ilgili olarak iyi iş çıkarmış. Başka hiçbir markada olmadığı kadar çok müzik stream platformu ile bağlantı kurabiliyorsunuz (Spotify, Deezer, Amazon Music) buna ek olarak bilgisayardaki ses dosyalarını da içine atma şansınız var. Spotify’da belirli çalma listelerini saat ile eşlediğinizde bunları offline olarak çalabiliyorsunuz. Ancak belirli bir süre sonra eğer saati internete bağlamamışsanız “Content Expired” uyarısı çıkıyor. Tekrar bir eşleme yaparak Spotify üyeliğinizin halen sürdüğünü ve parasını ödediğinizi saatinize ispat etmeniz gerekiyor :slightly_smiling_face: Bu bir sorun değil açıkcası. Saat neredeyse tüm modlarında müzik çalabiliyor. Koşunun ortasında sol alt tuşla müzik arayüzüne gidip istediğinizi değiştirebiliyorsunuz. Herhangi bir playlist’e tıkladığınızda saat sizden bir bluetooth kulaklıkla bağlantı izni istiyor, listedeki kulaklıklardan dilediğinizi seçip müzik dinlemeye başlıyorsunuz. Ses temiz ve yüksek. Saat ile kulaklık bağlantısı da kusursuz…… du. Yeni bir firmware update’i serüveninden sonra kesiklikler başladı. Bununla ilgili olarak bir test daha yapmak gerekiyor. O koşuda üzerimde bir göğüs bandı taşıyordum ve bağlantısının bluetooth yolu ile olmadığından emin değilim (sensör hem ANT+ hem de Bluetooth bağlantı özelliğine sahipti). Ancak böyle bir durumda bile saat / kulaklık bağlantısının kesilip durması iyi birşey değil. Bu olaydan sonra tekrar test ettiğimde Caddebostan sahil parkurunda özellikle iki noktada yer alan GSM antenleri civarına gelince bağlantı kopuyor, sonrasında da çok düzgün bir şekilde çalışmıyor.

Özet : Düzgün çalışıyorsa saatten müzik dinlemek müthiş bir deneyim, ancak yarışta mümkün değil. Bluetooth sebebi ile saatin 35 saat GPS kaydı süresini ciddi şekilde düşürüyor (6 saatin altına), ancak antrenmanda kurtarır.

Bağlantı - Wifi, Bluetooth

Tamamen aynı, hiçbir değişiklik yapmamışlar. Sorunsuzdu aynı sorunsuzluk devam ediyor. Tek seferde Wifi yoluyla etkinliği Garmin’e yollayabiliyor veya bluetooth yolu ile telefonla kusursuzca eşleşip etkinlikleri yerine yolluyor. Garmin son dönemde yeni bir mobile yazılımı kullanmaya başladı “Connect IQ”. Bu yazılımla saate atmak istediğimiz yazılımları seçip bir sonraki eşlemede otomatik olarak saate aktarılmasını sağlayabiliyoruz. Önceki hali biraz daha kullanışsızdı, yeni halini çok beğendim.

Sonuç

Patika koşuyorsanız, uzun pil ömrüne, dayanıklılığa, topo haritalara ihtiyacınız varsa Fenix serisi halen piyasayı domine eden en çok satanlar listesinin başında (ciddi farklar atarak) bir saat. 5x oldukça iyi bir saatti, 5x+ çıtayı biraz daha yükseltiyor ve yeni oyuncaklar sunuyor. Ancak bir geliştirme olduğunu unutmamalısınız. 5x’ten çok da farklı bir saat yok karşınızda, güncellenmiş ve kapasitesi arttırılmış. Eğer elinizde bir 5x var ise değiştirmeniz için çok da bir sebep yok, ama elinizde bir Garmin Fenix 5 varsa yeni neslin tümünde Topo harita olduğunu düşünürsek anlam kazanıyor. Öncülüne kıyasla daha hızlı bir işlemciye, daha fazla depolama alanına (müzik), daha büyük bir pile sahip. Bunlar da patikada işinize yarayacaktır. Şarj kablosunun değişmemesi ilginç bir durum (Fenix 6’da da değişmediğini görüyoruz). Ancak 35 saat aktivite kaydı saatin aktivite içinde şarj edilmesine gerek bırakmıyor doğrusu. 5x ile mutluydum, 5x Plus ile de mutluyum, koşmaya çıkarken telefonu evde bırakmanın keyfini yaşıyorum. Yakın zamanda Fenix 6 duyuruldu. Beklenildiği üzere Marq, 945 ve 246 ile aynı donanımı kullanıyor (Solar versiyonunu saymazsak) yazılım olarak ise güzel dokunuşlar yapmışlar. Öte yandan fiyatları yüksek ve dükkanlarda hala satılmayı bekleyen 5xPlus’lar var. Uygun bir fiyat aralığı yakalanabilirse mantıklı bir seçim olabileceğini söyleyebilirim.

6 Beğeni