Garmin Fenix 5x incelemesi. Daha hızlı, daha güçlü, biraz daha oyuncaklı ama temelde aynı

1 - Polar H10 HR özelinde bilmesem de, eğer ki bandın bluetooth’u varsa ve telefonla eşleşebiliyorsa bu uygulamalarda kullanılabilir.
2 - Bandın ve alacağınız Garmin saatin bluetooth özelliği varsa kullanılabilir. Garmin’in nabız bandı var. Hrm band diye aratırsanız bulabilirsiniz. Fenix 5’de bluetooth var.
3 - Kullanmadığım için bu soruyu es geçiyorum.
4 - Bir ara Tchibo bluetooth’lu nabız bandı getiriyordu. F/p iyi bir cihazdı. Ayrıca Çin’den getirilenleri tavsiye etmem. Bir arkadaşımda anlık olarak 220 civarına çıkıyordu.
5 - Hiç duymadım.

wahoo nabız bandı öneririm.

Wahoo ant+ değilmi bunu her cihazla kullanabilecekmiyiz. Bluetooth uyumu olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Ant+ avantajlarıda var ama kısıtlı değilmi.

Wahoo bluetooth kullanıyor, dolayısı ile bluetooth ile bağlantı kuran saatlerle kullanabileceğiniz gibi (onlara sensor olarak ekleyerek) kendi data kaydı olduğu için bağımsız olarak iOS/android yazılımından bu veriyi Wahoo’nun yazılımında izleyebilirsiniz. Bendeki Wahoo kalp atım verisinin yanısıra Garmin’in “Running Dynamics” olarak HRM Run / HRM Tri bantlarına eklediği ekstra veri setini (dikey salınım, hangi ayak üzerinde ne kadar kalındığı, Kadans ölçümü) de kullanıyordu. Ancak bu bantı Garmin’e bağladığımda bunu kalp atış sensörü ve kadans sensörü olarak gördü, yani Garmin’in “Running Dynamics” veri alanlarına bağlamadı. Aynı şekilde VO2 Max ölçümü, Laktat eşiği uygulamaları da dolayısı ile çalışmamış oldu. Ancak fiyat (Apple Store’larda gerçekten makul fiyatlara satıldılar) aktiviteyi kendisinin kaydedebilmesi ve Garmin’in bandı ile eşdeğer kalitede olması bu bandı çok makul bir alternatif yapmıştı. Ray’in incelemesi aşağıda, bende Tickr X versiyonu var.

Eline , emeğine sağlık çok güzel inceleme olmuş markanın açıklamaları bu kadar ayrıntılı olmuyor maalesef

Bugün Garmin Express yazılımı aracılığı ile yeni bir GPS Firmware Update’i geldi. GPS Firmware versiyonu 2.50’ye yükseldi. Bu yükseltmeyi yaptıktan sonra saati sabit bir şekilde gökyüzünü görür bir konumda 20 dakika kadar uydu bilgilerini yeniden alabilmesi için (koşu aplikasyonunu açıp başlatarak, ancak saati sabit tutarak) “soaking” yapılması gerekiyor. Güncelleme hakkında Garmin pek bilgi vermemiş, sağda solda test edenlerden anladığım GALILEO performansının geliştirildiği, testere dişi efektinin azaltıldığı (düz rotayı daha iyi tutturabildiği) ve doğruluğunun yükseldiği yönünde.

Saatinizde böyle bir değişiklik yapmadıysanız koşu aplikasyonunuzun settings bölümünde GPS, GPS+GLONASS, GPS+GALILEO ve ULTRATRAC şeklindeki dört seçenekten birini seçebilirsiniz. GALILEO’nun hassasiyeti GPS uydularına göre daha yüksek.

2 Beğeni

İlgili güncellemede Japonya’nın konum uydusu sistemi QZSS desteği ya da iyileştirmesi vardı bildiğim kadarıyla. Galileo desteğini yazın biraz test etmiştim. Koştuğum top sahasının etrafında aynı noktadan geçerken tur sesleri hep daha erken öte öte sahanının karşı tarafına gelirdi 10K turda. Galileo açık olunca ise neredeyse hep aynı yerde ya da biraz ileri geri olsa da çok yakın yerde tur seslerini duyuyordum. 10K bittiğinde de hani, hala aynı tarafta hatta başlangıca çok yakın oluyordu bitiş noktası. O açıdan koşuda Galileo kullanıyorum. Bisiklette Glonass da tercih edebiliyorum.