Garmin Fenix 5 Plus Serisi Duyuruldu

Garmin Fenix 5 ailesinin “Plus” versiyonlarını duyurdu.

Hemen DCRainmaker incelemesi ekleyelim;

5K Runner özellik karşılaştırması da şurada dursun :

Değişen/Gelişenler özetle şöyle :

• Artık her versiyon Topo Haritaya sahip, daha önce bu Fenix 5x’te sunuluyordu.
• Pil ömrünü aktivite kaydında geliştirmişler, 32 saate yakın aktivite kaydı yapabiliyor.
• Altimetrenin kalibre edilebilmesi için lokasyon (üzerinde bulunan haritadan alarak) yükseklik bilgisini kullanabiliyor, daha önce yüksekliği bizim bilip onu kalibre etmemiz gerekliydi. Büyük sorundu düzeltilmesi yerinde olmuş. Sanıyorum bizim 5x’de yazılım olarak alacaktır.
• Tüm versiyonlar müzik çalabiliyor, bluetooth kulaklığa bağlanabiliyor ve iheard Radio ve Deezer offline olarak kullanılabiliyor.
• Kulaklık bağlantısını FR645 Music versiyonuna göre geliştirilmişler.
• NFC kullanabiliyor.
• Galileo GPS desteği eklenmiş ve chipset değiştirilmiş (nihayet).
• GPS Algoritması yeni hardware ile güncellenmiş, anten bağlantısı geliştirilmiş (yaşasın).
• Climb Pro adında yeni bir özellik eklemişler, özetle rotada kayıtlı tırmanışları ayrı bölümler halinde gösterebiliyor, yani çıkış başladığında sadece o çıkışı izleyebileceğiniz bir ekran getirilmiş.

• Bu tırmanışın uzunluğu
  • Şu anki Yükseklik
  • Ortalama eğim
  • Dikey hız
  • Tırmanış süresi
  • Tırmanış numarası bilgilerini alabileceğimiz bu bölüm kendi ait bir elevation plot ekranına da sahip.
    Daha kaç tane ayrı tırmanış kaldı, içinde bulunduğum tırmanış ne zaman bitecek gibi felsefi sorulara cevap olacaktır. Umuyorum yazılım olarak bizimkilere de eklerler.

• Yeni 5x’e PulseOx eklemişler, bunun için arkasında yeni bir sensör var.
• Fiyatları arttırmışlar :slight_smile:

5 Beğeni

GPS yonga setini değiştirdiklerine hala inanamıyorum. Garmin’de başka bir yongayı kullanabilecek programcı kalmadı sanıyordum. Belki de dışarıdan adam tutmuşlardır. :smiley:

Galileo desteği tek frekanslı. Çift frekans çalışsa muazzam olurdu. Şimdilik gök yüzümüzde fazla Galileo uydusu yok ama zamanla daha iyileşecektir performansı.

Fiyatları detayıyla hiç konuşmayalım değil mi? :smiley: :money_with_wings:

2 Beğeni

O detaydan “akıl sağlığım için” kaçınmaya çalışıyorum @spinodal :joy:

4 Beğeni

www.log.com.tr/dag-tirmanislarinda-hayatta-kalmaya-yardimci-olan-akilli-saat-garmin-fenix-5-plus-video/

Fenix 5 plus serisi duyuruldu ancak Fenix 5’ler için de ilginç yenilikler ekleyen bir beta yazılımı yayınlandı. 9.53 beta sürümünde konum uyduları desteğine Galileo da eklenmiş durumda. Ayarlardan GPS + Galileo seçmek gerekiyor. (Açıkçası konum doğruluğuna pek bir katkısı olacağını düşünmüyorum, umarım yanılırım.) Anormal nabız seviyesi uyarıları gelmiş. Sabit durumda iken nabız belli bir süre belli değerleri aşarsa uyarı veriyor saat.

Başka bisiklette kadansın pedal çevirilmese de sabit bir değerde görünmesini sağlayan bir hata giderimi gibi üç beş hata ile ilgili yamalar eklenmiş.

Hocam cihaza Türkçe menü eklemişler sanırım. Eğer yanlış anlamadıysam.

Garmin denizciliğe verdiği desteği biz koşuculara vermiyor. Garmin mi pahalı yoksa TL mi ucuz anlamadık , bu serileri almak hayal gibi .

Kesinlikle haklısınız hocam. Yeni çıkanı alan arkadaşlar var bakalım. Bir kullansınlar duruma göre biraz biriktirip almayı düşünebilirim.

Garmin’in pahalılığını biliyoruz da TL de aşırı ucuz şu zamanlarda. Fenix 3’ü maaşımın yarısından biraz fazlası ile almıştım. Fenix 5X’i maaşımın biraz fazlasına aldım. Fenix 5X plus ise neredeyse iki katı. :smiley:

Açıkçası çok ihtiyacı olmayana da Plus serisi almasını tavsiye etmem. Eski 5 serisine göre çok ekledikleri bir şey yok. Muhtemelen GPS donanımında ve diğer donanımda bir miktar değişikliğe gitmişlerdir ama temel fonksiyonlar yine aynı. Üstelik Garmin’in normal döngüsüne göre önümüzdeki kış Fenix 6’ları tanıtmaları gerekiyordu. Şimdi + serileri ile rafları doldurduklarına göre 6’larda bir gecikmeye giderler mi bilmiyorum. Gitmezlerse gelecek ilk baharda Fenix 6’lar piyasaya çıkınca + alanlar üzülür yani. Ucuz saatler değil sonuçta bunlar. Bir de ne derdimiz varsa Garmin’le, al bir Xiaomi bak rahatına geç, ille 6 bin küsür para harcayacağız ha. :smiley: