Garmin Fenix 3 Sapphire

Fenix 3 Sapphire ile geçirdiğim 1 ayın sonunda tecrübelerimi paylaşmak istedim. Benim zaaf olarak nitelendirdiğim şeylere bazı arkadaşların çözümü olabilir.

1.Saatin hemen tüm verilerinde kesinlikle bir LAG problemi var. Hızda var, GPS kayıtlarında var, mesafeyi hiç söylemiyorum bile, en az %10-15 arasında bir fark var(Daha az gösteriyor). Özellikle hıza takıldım. Koşu hızınızı yarıya indirin saat birinci dakika sonunda bile aynı hızı veriyor(Ortalama değil, anlık). Mesafeyi çok farklı ortamlarda denedim. Berrak havada, ağaçsız ortamda ve arazide, sonuç aynı.
2.Konu başlığında özellikle “Sapphire” modelini belirttim çünkü bazı yabancı forumlarda Sapphire farkının salt bir cam farkı olmadığı donanım farkını’da içerdiği yazılı. Karşılaştırabileceğim başka bir Fenix 3 saatim olmadığı için aradaki farkı bilmiyorum. Ancak yukarıda yazdığım sorunların Fenix 3 modelinde de olduğunu biliyorum.
3.Kalori hesabı bana oldukça gerçekci geldi.
4.Mesela row indoor uygulaması gibi anlamsız uygulamalar mevcut. Hiç bir data alamıyorsunuz.
5.Bant ile saatin mesafe ve hız ölçümleri birbirinden son derece farklı. Hangisi doğru bilmiyorum.
6.Titanyum modelini kesinlikle almayın, çizilmeye karşı son derece hassas, Titanyum üzerindeki çizikleri yok etme konusunda FİKRİ olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler, çünkü biraz sinir oldum.

1 Beğeni

Merhaba,
diğer markanın temsilcisi ve kullanıcısı olarak veriler veya ölçümler hakkında yorum yapmam yakışık almaz.kullanım detaylarında eksikleriniz olabilir.

  1. madde, sapphire kristal modelleri sadece camıyla alakalıdır model farkı yoksa donanım farkı olmaz.saphire elmas sertliğinde çizilmez camdır arazide koşu şartlarını düşünürsek berraklığı ve çizilmez olması artı özelliktir.

6.madde,kesinllikle titanyum alın derim, çünkü titanyum hafiflik sağlar ve çelik kadarda dayanıklıdır. darbelerden korur .çizilmeler normaldir metal olan her kasa tipi çizilecektir.polisaj denen işlem yapılarak çizilmeler giderilir.saatinizi kullanın iyice çizin sonra bu işlemle ilk günkü gibi olacktır.

2 Beğeni

Merhaba @KadriN , sorularınızın bazılarının detaylı cevapları Fenix 3 ile ilgili açılmış konu başlığı altında yer alıyor.

  1. Kalp atışı, anlık pace verilerinde bir miktar gecikme olması normal. Ancak bu gecikme birkaç saniyeyi geçmiyor. Mesafeyi eksik gösterme durumu mevcuttu. Garmin birçok güncelleme sonucu bu durumu mümkün olan en aza indirdi. Yinede tüm saatler GPS sinyalini alma koşullarına bağlı olarak eksik ölçebilir. Ancak hız bilgisinin bir dakika boyunca aynı veriyi göstermesi anlık değilde ortalama hızı görüntülüyor olması sebebi ile olabilir. 1 yılı aşkın süredir bu modeli kullanıyorum, 1 dakika süren veri gecikmeleri ile karşılaşmadım. Bunu bir kontrol etmenizde fayda var.

  2. Sapphire modeli ile normal model arasında kasanın materyali ve camın niteliği dışında herhangi bir fark mevcut değil. Seri numaraları farklı bir sıra izliyor ancak içerikleri ve yazılımları aynı.

  3. Banttan kastınız ikinci bir gps’li ünite ile karşılaştırıyorsanız ben bu karşılaştırmayı 3 farklı saat ve iki telefon ile yaptım, elimde birbirinden farklı 5 data seti oldu, hala hangisinin gerçek sonuca daha yakın olduğunu bilemiyorum. (Saatin hangi bileğinizde takılı olduğu bile sonucu değiştirecektir.) Ancak yeni nesil saatlerin doğruluğunun eskilerine oranla düşmüş olduğu bir gerçek. Garmin’in chipset değiştirmesi ile alakalı.

  4. Titanyum bence koşu için üretilmiş bir saat için doğru materyal değil. Bunu Sapphire modelinin metal bileziği için de söyleyebilirim. Titanium çok dayanıklı, hafif ama bir o kadarda çizilebilen bir materyal ve çizildiğinde kontrast bir renk farkı oluşturuyor. Kendi saatimi 1 yıldan bugüne çok hor kullanıyor olmama rağmen bezeli hariç bir noktasını çizmeyi başaramadım, Bunda bezelin saat ekranından daha yüksekte konumlanması sebebiyle ekranı biryere çarpma/sürtme ihtimalinin düşüyor olmasına bağlıyorum. Saat gövdesinde kullanılan materyal ise çizilebilecek, çizilse de bunu gösterecek yapıda değil. Dolayısı ile camın safir cam olması veya gövdenin titanium olması da aslında bir avantaj değil.

Çelik gövdeye sahip saatler için eminönünde saat tamiri yapılan bazı yerlerde gövde çiziklerinin giderilebildiğini biliyorum. Saati böyle bir tamirciye götürerek bilgi almanızı tavsiye ederim. Özellikle outdoor saatlerinde ve bazı mekanik saat üreticilerinin titanium gövde kullandığını biliyorum. Bunlar da muhakkak çiziliyordur ve kaplama değilse temizlenebiliyordur.

Garmin Fenix 3 ile ilgili forumda açılan konu ilginizi çekebilir.
http:https://kosuforum.com/t/garmin-fenix-3-hakkinda/471?u=erol

1 Beğeni

Erol bey teşekkür ederim. Çok detaylı cevaplamışsınız. Oturduğum yerin şehir merkezi dışında olması, etrafında yüksek binalar olmaması nedeniyle Fenix 3’ün GPS ve onunla ilgili tüm parametreleri hesaplarken doğruluğunu farklı yollarla test etme imkanım oldu. Özellikle mesafe konusunu farklı güzergahlarda ve günün farklı saatlerinde test ettim. Hiç birinde GPS sinyallerini engelleyecek bir durum yoktu.(En azından görünen). Bazı örnekler vereyim. Parkur uzunluğu 1600 metre olan yürüme yolunda 1450 m’de ısrar etmesi. Yine benzer şekilde 300 m’lik mesafede 265 m ölçmesi vs. Bunları çoğaltabilirim. Hadi hızı geçtim ki bana göre çok önemli, mesafe meselesinde çelişkili kayıtlar çok canımı sıktı. Önümüzdeki günlerde mesafeyi ölçerken GPS’i “off” layarak ayrıca kayıt alacağım ve sonucu çok merak ediyorum. Ayrıca yine mesafe ölçerken bir çok seçenekleri’de devreye soktum, 3D hız ve mesafe gibi. Ancak nafile daima %10-15 arasında bir eksiklik var. Aleti kötülemek gibi bir derdim yok, ancak özellikle bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradım.

Garmin zamanında dönüş vs. köşelerdeki kısa mesafe ölçümlerini vs. bir dizi şeyi düzeltmişti ama beklentileri tam olarak karşılayan sonuçlar üretemiyor. Çok fazla dönüşler içeren rotalar ise böyle sıkıntılar olabilir. Bu yüzden ciddi kullanıcılar için saati footpod ile kullanmaları öneriliyor.
GPS kapalı modda yapılan koşular için footpod gibi adım uzunluğu kalibrasyonu yapmak mümkün değil Fenix3 için, sadece yürüyüşler için yapılabiliyor. Koşular için kalibrasyonunu da GPS ile yaptığınız koşulardaki değerlerinize göre otomatik yapıyor. GPS ile sonuçlarınızı beğenmiyorsanız kapalı konumdaki sonuçlardan da aynı ya da daha kötü bir verim alabilirsiniz.

Katılıyorum, kapalı alanda %10-15 kısa ölçüyor, footpod kesinlikle şart. Elbette footpod’u dışarıda gps ile birlikte kullanarak kalibre etmiş olma şartı ile.[quote=“KadriN, post:4, topic:1548”]
Önümüzdeki günlerde mesafeyi ölçerken GPS’i “off” layarak ayrıca kayıt alacağım ve sonucu çok merak ediyorum. Ayrıca yine mesafe ölçerken bir çok seçenekleri’de devreye soktum, 3D hız ve mesafe gibi.
[/quote]

3D hız ve mesafenin doğru bir mesafe ölçümü için kapatılması tavsiye ediliyor. GPS (1 saniyede bir kayıt), GLONASS Açık, 3D Hız kapalı. Saati koşuya başlamadan birkaç dakika önce koşu moduna getirin ve ekranda “Start” yazısını gördüğünüzde başlayın. En doğru sonuçları ben bu şekilde alıyorum.