Garmin Fenix 3 Altimetre Barometre Sorunu

Merhabalar. Yaklaşık 10 gün önce fenix 3 saat satın alarak koşu saati dünyasına adım attım. Bu süre içerisinde pil ömrü sorunuyla karşılaştım ancak reboot ile bu sorunun şimdilik çözüldüğünü düşünüyorum. Sitenizdeki yorumlarda belirtilmiş olan cihazın bluetooth bağlantısının kapatılmış olmasına rağmen arkada çalışmaya ve bağlantı aramaya devam etmesinin bu problemin nedeni olduğunu farkettim. yardımlarınız için teşekkür ederim. şu anki problemim ise altimetre ve barometreye ilişkin. settings>sensors>altimeter>calibration sekmesine geldiğimde “manuel” yada “use gps” seçeneklerini de seçsem “calibration failed” cevabı ile karşılaşıyorum. barometre de çalışmıyor gibi ve haliyle altimetre de barometrik hesap yapamıyor. bu durum yüzünden daha önce onlarca defa koştuğum bir parkurda çok değişik ve mantıksız yükseklik profili ile karşılaştım. performanslarımın analizini kötü yönde etkilediğini düşünüyorum bunun. daha önce hiç kalibrasyonun “ok” olduğunu görmedim. internette de benzeri bir kalibrasyon hatası konusu bulamadım. aranızda “calibration failed” ibaresiyle karşılaşan oldu mu, konu ile ilgili yardımcı olunabilirse çok sevineceğim. teşekkürler.

Eğer “Enter current elevation?” sayfasında “Use GPS” seçeneği seçili ise ve kapalı bir ortamda cihaz GPS sinyali alamazsa böyle bir sorun olabilir. Ancak “Yes” seçeneği seçili ise böyle bir hata vermemesi gerekir normalde. Hiç karşılaşmadım.

Barometre ve altimetre ekranları nasıl bir veri gösteriyor peki? Basınç ve yükseklik değerlerinizi gösteriyor mu, nedir değerleriniz?

Cihazınız hangi model, yeni Fenix3 HR modellerinin ilk serisinde barometre ile ilgili sorunlar olduğu belirtildi, kendi kendine yükseklik birkaç bin metre kadar yükselebiliyor durup dururken. Ama diğer modellerinde böyle bir sıkıntı duymadım.

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin, yeni 7.0 güncellemesi yayınlandı, güncellemeyi deneyin. Olmadı distribütör ya da aldığınız yerle iletişim kurun.

FB da şöyle bir grup var. Bu altimetre/barometre meselesinin defalarca konuşulduğunu hatırlıyorum. Bir deneyin.

(Garmin Fenix 3 talks)

Kaldı ki Garmin forumda’da bu konunun konuşulduğunu biliyorum.

Yardımlarınız için teşekkürler. Cihazım fenix 3, en son 6.90 versiyonu yükşemiştim, 7.00 ı yeni yükledim. 7.00 ye geçmeden önce altimetre ekranımda anlık yükseklik ancak use gps dediğimde çıkıyordu şimdi yüksekliği gösteriyor ancak barometre ekranımda anlık basınç değeri çıkmıyor, 6 saatlik plot da ise haliyle 1013 de doğrusal bir çizgi var, ctesi uçuşum var, umarım bi değişim olur:-)
Öte yandan manuel yada use gps seçeneğini de seçsem altimetre kalibrasyonu failed vermeye devam ediyor. Auto cal. On/off bi sonuç vermedi.

Altimetre doğruluğu ile ilgili şikayetler ve F3 HR modelinde aşırı sapma şikayetleri vardı ama sizin sorununuz farklı gibi.
Direk barometre sensörü ile ilgili bir sıkıntı olabilir yine de emin değilim. Sensörden veri gelmiyorsa cihaz elde barometrik bir değer olmadığı için yükseklik değeri ile eşleyecek veri olmadığından kalibrasyonu yapamıyor belki. Basınç değeri çıkmaması vs. bununla ilgili şeyler olabilir.
En düşük ihtimal saat hafızası dolu olsa da kalibrasyon ayarını kaydedemese diyeceğim, yeni bir saatte bu sıkıntı olmamalı. Ancak hiç kalibre edememişsiniz ki muhtemelen fabrika çıkışı barometre sensörünüzde sıkıntı var.

Şunu bir deneyin derim. Cihazı kapatın. Down tuşuna basılı tutarak güç tuşuna basarak cihazı açmaya çalışın, Garmin logosu gelince DOWN tuşuna basmaya devam edin ama güç tuşundan parmağınızı çekin. Bu şekilde test menüsüne girecek cihaz, girene kadar basılı tutmaya devam edin. Menüye girince de geri tuşuna basarak ileri gidin ki barometre ve altimetre ile ilgili bir sayfa vardı; orada direk barometre okumasını vs. gösteriyor olması lazım. O sayfada ne diyor?

Tavsiyem aldığınız yere geri vermeniz, değişimini istemeniz ya da servise ulaşmanız. Facebook grubunda ve forumda çoğu kullanıcı Fenix3 HR cihazlarını yenileriyle değiştirtmişti Garmin’e.

Bir de Auto Cal on/off ayarı aktiviteler esnasında altimetreyi GPS’ten alınan yükseklik bilgisi ile karşılaştırarak kalibre etme amaçlı bir şey bildiğim kadarıyla. Sizin durumunuza direk bir etkisi yok. Bazen işe yarıyor bazen sapıtabiliyor ama ON konumunda iken evden çıkıp birkaç yüz metre yükselip döndüğümde altimetre daha az sapıtmış oluyor. OFF olarak yaklaşık 1100m yükseğe çıkmıştım, döndüğümde 20m sapma vardı. ON olarak 500m vs. tırmanıp döndüğümde birkaç metre fark ile döndüğüm oldu.

Teşekkürler. Ben de basınç sensörüyle ilgili olduğunu düşünüyorum problemin, kalibrasyonun tamamlamaması sensörden bilgiye ulaşamamasıyla açıklanabilir gibi