Garmin Connect ve Strava'da Aktivite Kırpmak

Diyelim antrenmanınızı tamamladınız ve eve dönmeden önce markete uğradınız. Eve varıp, işlerinizi halletiniz ve artık antrenmanı tüm dünyanın beğenisine sunma zamanı geldi :wink: . Saate bir baktınız ki antrenman sonrası oksijen azlığı veya yorgunlukla aktiviteyi durdurma düğmesi yerine lap düğmesine basmışsınız. Ya da tamamen kafa gitmiş hiçbir şeye basmamışsınız. Eyvah! Süre uçmuş gitmiş, pace sapıtmış, saçma bir aktivite var elinizde.

Eskiden olsa Fit File Tools gibi bir araca koşardık. Section Remover işimizi çözerdi. Ben de eskilerden kalma bir adam olduğumdan hemen böyle yaptım. Ama bir nedenle Section Remover adam gibi çalışmadı. Sondaki kısmı siliyorum bu sefer süreyi de çok kısaltıyor ve pace çok hızlı görünüyor. Oysa benim amacım tam da yaptığım antrenmanı kaydedip saklamak. Bu olmayınca bir sürü fit dosyası editleme aracı aradım, bulduklarımı denedim. Ama bir türlü düzgün çalışan bir şey bulamadım. Artık yazılımcılık damarım kabarmıştı ve Github’ı açtım, bir kütüphane bulup kullanarak ufak scriptlerle kendi işimi kendim göreyim dedim. Ama tam o sırada aklıma bir şey geldi. “Yahu” dedim “artık her şey gelişti belki bu Garminciler ya da Stravacılar bu işe el atmışlardır. Olmaz ya, bir bakmakta fayda var.”

Bir de ne göreyim hem Garmin Connect’te hem de Strava’da bu iş kolayca yapılır hale gelmiş. Belki herkes biliyordur ama ne olur ne olmaz benim gibi yaşlılar gözden kaçırmış olabilir diye burada paylaşayım dedim.

Garmin Connect bu işleme “Trim Activity” derken Strava “Crop” demiş. Garmin Connect’te aktivitenin detay sayfasında sağ üst köşedeki dişliye tıklayarak, Strava’da da aktivite detay sayfasındaki üç nokta düğmesinden ulaşıyorsunuz bu işleme. (Strava’da bir de aktiviteyi ikiye ya da üçe bölmek için Split fonksiyonu var.)

Her ikisinde de iki ucundan tutup sürükleyerek aktiviteyi başından ve/veya sonundan kesip atabileceğiniz bir araç var, kullanması çok kolay.

Screenshot 2020-11-11 at 17.43.27Screenshot 2020-11-11 at 17.42.18

Çok basit ve herkesçe bilinen bir şeyse affola ama bir kişi bile buradan görüp kullanırsa ne güzel.

21 Beğeni