Garmin Connect sitesi çöktü

dün sabahtan beri garmin connect çalışmıyor.bakımda olduğu söyyleniyor.ama bu kadar uzun bakım mı olurmuş.kesin bir sorun var.bendeki de şans.geçen hafta garmin 6 pro aldım.daha doğru dürüst kullanamadan adamların sistemleri çöktü.bende de ne ayak varmış.:slight_smile:

4 Beğeni

İyi geceler. Bence güzel bir güncelleme gelecek. Ben öyle düşünüyorum.

1 Beğeni

Garmin ransomware saldırısına uğradı diyorlar. Mantıklı geliyor. Bu kadar saat bütün bir online sistem nasıl ulaşılmaz olabilir.

2 Beğeni

Evet sitenin çökmesinin sebebi bu. Garmin kullanıcıları yanlışsam düzeltsin lütfen ama forumlarda söylenene göre uygulama şu an kullanılabilir değil. Burada bir uygulamanın çevrimdışı çalışabilirliğinin önemini görüyoruz.

1 Beğeni

Öyle deme, daha yeni suunto dan garmine geçtim. Aklımda deli sorular.

Aslında söylendiği gibi ransomware ise uygulama çevrimdışı çalışsa bile yapılacak fazla bir şey olmayabilir, veri güvenliği konusunda fazla deneyimim yok, büyük konuşmayayım. Verilerin hackerlar tarafından şifrelendiği söyleniyor (encyrpted). Hackerlar boş durmamış Corona zamanı çalışmış. Karamsar olmamak lazım ama uzun sürebilir.

3 Beğeni

bende geçen hafta apple watch u satıp garmine geçtim.şansızlığın böylesi.hadi bir kaç gün bekleyelim.ama 1 günde düzeltemediklerine göre demekki sorun ciddi. bu program olmadan da saatler çöp gibi…

1 Beğeni

inşallah öyle olur.ben gerçi yeni garmin 6 pro almıştım.şuana kadar sadece 2 tane yürüyüş kaydım var.ama çok uzun süre kayıt tutanların etkinlik kayıtları giderse bu facia olur…umarım güncelleme gelir ve bu güncellemenin içinde de inşallah kullanıcıların bilgilerini kendilerinin alabileceği bir backup alanı olur.programı biraz incelemiştim.sanırım böyle bir şey yok.eğer varsa bilenler düzeltsin lütfen.

1 Beğeni

Daha kötüsünü okudum,birisi yeni almış daha kurulumu tamamlayamadan kalmış saat

1 Beğeni

Saatte çok fazla kaydı olanlar, eğer bu iş uzarsa, saati bilgisayara usb kablo ile bağlayıp gpx dosyalarını bilgisayara kopyalamayı tercih edebilirler. Garmin serviseri geri gelince manuel yüklenebilir.

4 Beğeni

çok üzücü (yeni saat alanlar için) umarım düzelir

2 Beğeni

Saatte uzun süre bekliyor kayıtlar. Bu nedenle birkaç gün daha beklenebilir sitenin geri dönmesi.

2 Beğeni

Evet 2 gün fabrikada bandı bile durduklarını açıkladılar, yeni arkadaşlar endişe etmesin ben 2 yıldır ilk kez böyle birşey yaşadım. 2 gün bugün dolacak umarım yarın düzelmiş olur…

1 Beğeni

iyimser olman güzel ama bendeki bahtsızlığa bakarmısın hayatımda ilk kez garmin saate geçiyorym ve 1 hafta dolmadan böyle bir sorunla karşılaşıyoruz.ama her musibetten bir iylijk doğarmış diye bir laf vardır.umarım garminde bu olanlardan bir ders alıp sistemlerinin devamlı yedeklerini alırlar ve dahada güçlendirirler.belliki bu konuda zayıflar…sorunun temelini bilmiyoruz ama belki verilerle ilgili bir sıkıntı da olabilir.bu kadar zaman sorun düzelmediğine göre tahminimce bir çok kullanıcı veri kaybına uğrayacak…ayrıca .eğer yoksa da umarım kullanıcıalrın kendi exportlarını almasına olanak verecek bir sistem geliştiirler…

3 Beğeni

Garmin çok büyük bir firma olduğundan illaki bu sorun iyi veya kötü bir şekilde çözülecektir.

Her ne kadar Garmin henüz kabul etmese de ransomware saldırısı olduğu söylentisi iyice arttı. Guardian’in haberine göre şirket çalışanlarının sosyal medyadan yazdıkları da ransomware atağı olduğuna işaret ediyor. Yani veriler ele geçirildi ve ücret karşılığında saldırıyı düzenleyenler sistemin tekrar çalışmasına izin verecek. Merakla takip ediyoruz.

Bu arada Redditte biri espri olarak paylaşmış ben de burada paylaşmak istedim:

Sizce saldırıyı düzenleyenler Garmin’den ne kadar ücret talep ediyordur? :slight_smile:

3 Beğeni

ne kadar istediğinden çok eğer bu parayı vermeyip,kullanıcıların verilerinde kayıplar olursa.muhtemelen firma zaten büyük tazminatlarla karşı karşıya kalabilir.ben gerçi garmin saati alalı yeni oldu henüz bir bilgi yüklemedim.ama senelerce verilerini garmine yükleyenler var.bu kişiler eğer verilerine ulaşamazsa eminimki bir çok kişi garmini tazminat için mahkemeye verecektir.bundan paçayı sıyırması da mümkün de değil.çünkü bildiğim kadarıyla programın için de kullanıcının verilerinin exportunu yada backupunu alabileceği bir bölüm yok…2 gündür bu iş hallolmadıysa demekki bu adamların düzgün bir backup sistemi yokmuş onu anladık…muhtemelen şuanda hackerlerla pazarlık yapıyorlar fiyatta indirim yapabilmek için.

2 Beğeni

Ransomware saldırılarda, kullanıcı bilgileri atak yapanlar tarafından ele geçirilmez, Yani kimsenin kişisel bilgisi 3. şahısların elinde değil. sadece mevcut veriler bulundukları lokasyonda şifrelenir. Kullanıcı bu şifrelenmiş verilere ulaşamaz. Verileri ele geçirmek tabiri biraz farklı algılanıyor bunu bir açmak istedim.

Şu anda bir Garmin kullanıcısı olarak ben çok bir sorun yaşamıyorum. Sabah koştum, sonrası saati bilgisayara bağlayıp, aktiviteyi Strava’ya attım. Yani otomatik olan işi manuel yaptım. Zaten 4 ayrı hesapla devamlı senkronize oluyordu. Bu iş çözülene kadar böyle devam ederim. Diğer Garmin kullanıcıları da çoğunlukla başka platformlara aktarıyorlar zaten.

5 Beğeni

Eskiden dediğiniz şekildeydi ancak data çalan versiyonlarda ortalıkta. “Madem zararlı yazılım sunucu/pc’de, bazı verileri dışarı çıkarıp fidye ödenmezse ifşa ile de tehdit edip bir üst seviyeye çıkabilir miyiz?” diye düşünmüş olabilirler(tabi dışarı data yollarken fark edilme riskleri vs de var).
Örnek:Maze ransomware.
https://malware.wikia.org/wiki/Maze

1 Beğeni

Doğrudur, ancak bunu 2 taraflı ele almak lazım. Bu program hem ransomware hem de hacking tool gibi çalışıyor. Yani iki işi birden yapıyor. Sadece verileri çalsa ve bunu ifşa ile tehdit etse bu pek ransonware vaka olmuyor. Bu veri hırsızlığına giriyor. Garmin’in devasa database’ini veri olarak ele geçirmeye çalışmak da çok mantıklı değil, çünkü ifşaya sebebiyet verecek bir durum yok ortada. Sadece ransomware bir saldırı olması çok daha olası.

3 Beğeni

Daha bir iki hafta once Dailymile yedek verilerimi goruntulemek icin sitenin arayuzunun benzerini yaparken cok eski aktivitelerimden birinin linkine tiklamis, Garmin connect uzerinden acildigini gorunce sasirmistim. Demek ki veri yapisini, baglantilari geriye donuk olarak surdurebilmisler diye dusunmus ve 10 yil oncesinin aktivitelerinin baglantilari hala tikir tikir calisiyor diye takdir etmistim. Tabii bu konuyla alakasi yok ama ust uste gelince benim icin ilginc oldu :smiley:

2 Beğeni