Garmin Connect IQ 3

Garmin Connect IQ 3.0’ı beta olarak geliştiricilere sundu. @spinodal Koşu postasında bu haberi bizlere duyurmuştu. Ben de içeriğine kısaca değinmek isterim.

Garmin, yazılım güncellemeleri ile halihazırda kullandığımız saatlere yeni özellikler getirebiliyor. F3 serilerine sonradan eklediği “Vertical Plot”, F5 serilerine eklediği “Running Power” eklentileri gibi yeni Connect IQ Garmin sahiplerini mutlu edeceğe benziyor.

Müzik
Garmin Forerunner 645 Music ile saatinize bağlayacağınız bir bluetooth vasıtası ile müzik dinleyebilmenin önünü açmıştı. Bununla ilgili olarak 500 şarkıyı saate yükleyebileceğimiz ve Streaming yolu ile müzik dinlenebilen servislerden bu servislere bağlı değilken de müzik dinleyebiliyorduk. Şimdi Garmin bunu Connect IQ 3 destekleyerek 3. parti yazılımlara izin vermeye hazırlanıyor. Bunun için geliştiricilere müzik uygulaması geliştirme ve saate 500 mb’a kadar müzik yükleyebilme olacağı tanıyor. Bu önemli bir geliştirme. Umuyorum tüm Connect IQ 3 çalıştıran cihazlar için müzik dinleyebilmek olanaklı hale gelir.

Harita
Garmin Connect IQ 3 ile geliştiricilere Garmin’in yerleşik haritalarını kendi uygulamalarına entegre edebilme izni veriyor. Şu an F5X’in topo haritalarını sadece kendi navigasyon sistemi içinde kullanabiliyorduk. Artık 3. parti uygulamalar da bu haritaları kullanabilecek. Bir F5X kullanıcısı olarak bunu da önemli buluyorum.

Bildirimler
Connect IQ uygulamalarının saate bildirim göndermesi ve işlem yapılabilir (belirli bir işlevi tetikleyebilir) hale getiriyorlar. Bu da saatin arayüzünü birhayli zenginleştirecek ve akıllı saat özelliklerini coşturacaktır diye düşünüyorum.

Bunun yanında geliştiricilerin Connect IQ ortamına yazılım üretmeleri için bazı özellikler de getirilmiş. Connect IQ 3.0’ın kullanıcılara Haziran ayında açılacağı öngörülüyor. Bakalım bu gelişmelerden hangileri halihazırda kullandığımız saatler tarafından desteklenecek. Ne olursa olsun Haziran ayında Garmin sahipleri yeni oyuncakları ile oynuyor olacaklar gibi görünüyor :slight_smile:

2 Beğeni

Öncelikle Connect IQ 3 destekleyecek tüm cihazların müzik çalmayı da desteklemesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü bu cihazlardaki Bluetooth çipleri Nordic Semiconductor’un BLE/ANT/NFC çipleri. Bunlar da standart Bluetooth desteklemiyor görünüyor. BLE yani Bluetoowh Low Energy denen düşük enerji tüketimli Bluetooth versiyonunda da müzik aktarımı özelliği yok ya da yeni cihazlar desteklese bile bizim cihazlar bu özellik için hazırlanmamış. Hani bu iş için müzik aktarımına izin veren standart Bluetooth desteği olan bir yonga kullanılması gerekli. BLE kulaklıklarda da durum nedir bilmiyorum tam.

ConnectIQ 3 bir çok cihaza gelmeyecek. Hani CIQ 1 serisi dediğimiz Fenix 3 vs. cihazlar zaten CIQ 2’yi bile tam desteklemiyor da, daha güncel cihazlarda da CIQ 3 göremeyeceğiz. Şu an CIQ 3 Beta SDK içinde destek sunulan cihazlar Fenix 5X, FR 645, FR 645 M ve Edge 1000. Bunlar zamanla artacak, çünkü Descent vs. Fenix 5X’ten türetilen çoğu cihaz Fenix 5X ile aynı donanıma ve üstüne geliştirilen yazılıma sahip. Yine haritalama vs. desteklemeyen Fenix 5 serilerinde de görmek mümkün olacak ama tam özellikleri için 5X şart gibi.
Aşağıdaki görüntü geçenlerde yapılan Garmin Connect IQ konferansından bir ekran görüntüsü, CIQ 3 alacak cihazları gösteriyor.
image_48413

Paylaştığın tabloya göre Edge 1000 almayacak gibi görünüyor, öte yandan Fenix 5 family olarak nitelendirdiğine göre Connect IQ 3 tüm Fenix 5 serisine gelecek demektir. Bluetooth çip konusunu ben de okudum*, hiç şüphesiz “Fenix 5 Music” gibi bir ara update göreceğiz, Garmin’in daha önce Fenix 3 HR’da yaptığı gibi. Öte yandan halihazırda 5 serilerini kullananlar içinde önemli geliştirmeler göreceğiz gibi görünüyor, bunların bir kısmı 5 serisinin potansiyelini bir miktar daha açığa çıkartacak, hala yazılımı yeni saat için aceleye getirmiş olduklarını düşünüyorum. Başta yapmaları gerekeni şimdi yapıyorlar, bunun da suçlusu elbette rakip firmalar :slight_smile: Her halikarda eski oyuncakta yeni fonksiyonlar her zaman keyifli.

*BLE, yani Bluetooth Smart aslında Bluetooth 4.0 standardının kısıntılı bir versiyonu değil, tamamen başka bir protokol. Çoğu elektronik ekipman ortak bir anten üzerinde her iki protokolü de destekliyor. Özelliği düşük güç kullanması ve düşük maliyetli olması. Bu iki özelliğin önemli olduğu sağlık, spor v.b. ürünlerde kullanılıyor. Bu teknikte kısa (küçük) veri parçalarını düşük güç kullanarak iletmek esas, müzik aktarılabilmesi bu sebeple olanaklı görünmüyor. Fenix 5’lerde kullanılan Bluetooth mantığı da bu, bir sürpriz olmayacaksa Garmin üzerinde Bluetooth 4.0 (645 Music’te olduğu gibi) yeni Fenix varyantları duyuracağını düşünüyorum. Yine de belli olmaz tabi, BLE’nin de bazı teknik numaraları var gibi görünüyor.

Fenix 3 HR bir ara modeldi ve normal Garmin ürün döngüsüne uygun yılbaşı civarında duyurulmuştu. Fenix 5 Music ya da Plus diye bir model bekleniyordu ki, FCC’ye onaylatılan yeni BLE/WiFi anten tasarımı ile Fenix5’in ANT/BLE bağlantı sorunlarının bu modelle çözülmesi bekleniyordu. Ancak yılbaşı döneminde sadece FR645 Music vs. birkaç saat tanıtıldı ki Fenix adında bir güncel saat görmedik. Bu zamandan sonra da böyle bir güncelleme verip gelecek kış Fenix 6’da ne vereceklerini merak ederim, o yüzden çok acele olmazsa müzik destekli bir Fenix beklemiyorum kışa kadar.

Rakiplerinde pek bir numara olmadığından devrim yapmak yerine evrim metodu ile yetineceklerini düşünüyorum. Bu arada Garmin yeni bir uydu iletişim cihazı duyurdu. Çok küçük ve Fenix’lerin ekranını mesajlaşma için kullanabiliyor. Garmin’in CIQ 3 mesaj sistemi geliştirmelerinin sebebi böylece ortaya çıkmış oldu. Ray’den al haberi.

1 Beğeni

InReach serisi Garmin’in satın aldığı DeLorme firmasının ürünlerinin devamı. Mini bir model çıkarmışlar ama el tipi GPS cihazlarına meraklı biri olarak alsam büyük modellerden alırdım. Tabi Fenix 5X’le olunca mini de kullanana her türlü yeter.
Mesaj sisteminde vs. güncelleme şart aslında. Fitbit gibi rakipler mesaj yanıtlama olaylarına girmeye başladılar. Çok elzem bir özellik olmasa da cihazı yarım akıllıdan akıllıya yakın bir kategoriye sokabilecek bir özellik aslında. Bunun sadece InReach ya da ConnectIQ tarafından öte cihaz arayüzünden de geliştirilmesi gerekli ki kola gelen bildirimlere kısa cevaplar verebilmek güzel olur.