Foruma 1,5 gün erişilememesi hakkında

Merhaba arkadaşlar,

Foruma son iki günün büyük bir bölümünde erişilemedi. Bu tamamen kontrolüm(üz) dışında gelişen bir olaydı. Detaylarını açıklamak ve bu fırsatla yaptığım yerinde bir değişikliği de duyurmak istiyorum.

Forumun altyapısı aslında hiçbir hosting firmasında değil. Forum yurt dışındaki bir sanal sunucu üzerinde çalışan bir container içinde koşuyor. Ancak foruma özel bir domain adı yoktu biliyorsunuz. Koşu gazetesinin bir alt domainine bağlamıştım (forum.kosugazetesi.com). Koşu gazetesi ise Websahibi isimli bir hosting şirketinde paylaşımlı hosting altında barınıyordu. Haliyle kosugazetesi.com domain adını da onların aracılığı ile almıştık. Bu firmanın tüm sistemi 2 gün önce erişilemez hale geldi. Onların sunucularında yaşayan hiçbir siteye erişilemedi. Koşu gazetesi’ni erişilebilir yapmak imkansızdı ama forum yukarıda da dediğim gibi bağımsız bir yerde aslında çalışmaya devam ediyordu. Sadece yönlendirme Websahibi aracılığı ile olduğundan erişilemez haldeydi. Bu durumu düzeltmenin tek yolu ona özel bir domain alıp sistemi oraya yönlendirmekti. Dün sabah hızla domaini alıp yönlendirme işlemini yaptım. Ancak bu yönlendirmenin tüm internete yayılma hızı biraz yavaş oluyor ne yazık ki, onu beklemem gerekti. Sonra da bu değişikliği forum kullanıcılarına duyurmanın bir yolunu aradım. Hızla tüm kullanıcıların eposta adreslerine toplu bir eposta göndermeye çalıştım. Eğer o epostayı gördüyseniz fark etmişsinizdir özensizdi; özensizliği bu hız çabasındandır.

Artık foruma kosuforum.com olan kendi domain adı ile ulaşabileceğiz. Eski adres olan forum.kosugazetesi.com da buraya yönlenmiş durumda ama nedense bazı kullanıcılar halen bu yönlendirme aracılığı ile foruma erişemediklerini bildiriyorlar. Umarım bugün içinde bu yönlendirme herkes için çalışır olacak. Ama zaten bir süre sonra bu alt domaini tamamen ortadan kaldıracağım. O nedenle varsa kayıtlarınızı kosuforum.com’a göre adapte edin lütfen.

Bu kesinti elimde değildi ama uzun süredir foruma kendi domainini almamış olmak benim hatamdı. Kusura bakmayın lütfen. Umarım bir daha bu kadar uzun bir kesinti yaşamayız. Herkese iyi okumalar, güzel paylaşımlar dilerim.

Mert

24 Beğeni

Merhaba, Chrome’dan başka bir browser deneyince foruma ulaşabildim. Yoksa bağlantınız gizli değil hatasıni görüyordum. Chrome’da gizli oturum açınca veya Chrome geçmişini temizleyince yönlendirme çalıştı. Bana bilgi maili gelmedi. Neyse sonunda kavuştuk :slight_smile:

2 Beğeni

Banada mail gelmedi. Sadece benden kaynaklı sorun olduğunu düşünmüştüm. Twitterdan görünce bulabildim. Korkmadım değil açıkçası :smile:

Cromeden ve Firefox dan güvenlik sorunu dolayısı ile açılmadı , siteye güvendiğimiz için gelişmiş ayarları kurcalayarak girebildim.