Footbalance tabanlık

Footbalance’ ın kişiye özel yapmış olduğu tabanlıklar hakkında deneyim ve fikirleri olanlar paylaşabilirlerse çok sevinirim. Kullanım ömrü ve fiyat dengesi nasıl? Gerçekten işe yarıyor mu ? vs.

koşu doğanızda olan bir şey, tabanlık ile koşmayı düşünüyorsanız koşmamayı düşünün daha iyi :). Bacaklarınızı kalçanızı bileklerinizi güçlendirin, hemen her şey düzelir.

evet ama bu demek istediğiniz gibi bir şey değil.

bu kadar basit değil bence. Örneğin, çukur taban biri için kişiye özel tabanlık hayat kurtarıyor koşu anlamında. Fizyolojisinde hiçbir sorun olmayan biri için ancak bu söylediğiniz geçerli olabilir.

bende overpronation vardı ve buna uygun ayakkabılar kullanıyordum (wave paradox, kayano, cloudflyer)…fakat geçtiğimiz yaz ağırlık idmanlarında bir takım çıplak ayak egzersizleri sonucu şu anda sağ ayağımda herhangi bir overpronation kalmadı, sol tarafta ise belli bir miktar iyileşme oldu…buna bağlı olarak eylül’den beri haftada bir gün wave shadow ile koşuyorum (interval) ve hiç bir problem yaşamadım açıkçası…barefoot (çıplak ayak) koşunun gerçekten anlatıldığı kadar sağlıklı olduğunu düşünmesem de, bu tip tabanlık vs. gibi dış etkenleri mümkün mertebe limitlemek gerektiğini düşünüyorum, vücüdu geliştirmeli, ulaştığı son noktadan sonra hala daha destek gerekiyorsa ancak o zaman dış desteğe başvurulmalı bana göre…

1 Beğeni

evet, bir tabanlık ile kurtarabileceğiniz kadar basit değil. Size bildiğiniz yollardan başarılar diliyorum.

Mesela biraz elit yarış izlerseniz, dediğiniz çokta doğru olmadığını görürsünüz.
ayak tabanına dengesiz dağılan stress , sürekli şiddetli darbeler karşısında sakatlık doğurabilir. Evet? zaten bu yaralanma sebebi. Siz yaralanma sebeplerini konuşmak istiyorsanız, dümdüz basan biri hakkında da konuşabiliriz :slight_smile: Konu “tam olarak” içe dışa basma değil, bunu anlamalısınız. Size de başarılar :slight_smile: benden bu kadar

Dengeli olduğu sürece sorun çıkma ihtimali çok düşük.
Gücünün biraz üzerinde koşarak başlamak ve sürekli de güçlendirme çalışmaları yapmak gerek. En önemlisi de kendini tanımak. Esas formül bu. Bundan ötesinde riskler katlanarak artar. Nerede ne kadar rise gireceğiniz size bağlı omasının yanına sakatlanmanız daha çok kendinizi tanıyıp tanımamanıza bağlı olur.

Kesinlikle katılıyorum