Fıtık Ameliyatı Sonrası Koşu?

Merhaba,
2 hafta kadar sonra kasık fıtığı ameliyatı olacağım ve doktorum koşuya ancak 3 ay sonra dönebileceğimi söylüyor. Doktorun biraz fazla temkinli olduğunu düşünmekle birlikte ne derse dinleyeceğim elbette ama benzeri bir ameliyat geçirip koşuya dönme süreci konusunda tecrübesi olan varsa dinlemek isterim.
Sevgiler.

Merhaba ,

2014 Haziranda aynı operasyonu geçirdim . Koşuya dönmek 3 ay sürüyor . Hiç acele etmeyin . Fazla kilolarınız varsa mutlaka verin . Şimdiden geçmiş olsun .

Bilgi için teşekkür ederim…

Çok eski bir konuyu canlandıracağım izninizle. Kasıklarımda ve pelvis bölgesinde başlayan ağrılarım sonucunda muayeneye gittiğimde genel cerrahi doktorları ultrason ile iki kasıkta da 2 cm ve 1 cm genişliğinde fıtık tespit ederek ameliyat olmamı önerdiler. Ancak bir genel cerrah koştuğum için ameliyat öncesinde ortopedik muayene olmamı tavsiye etti.

Spor hekimininnde Osteitis pubis tanısı konmadı çekilen MR sonucunda. Ancak doktorun tavsiyesi ile fizik tedaviye başladım. Tedavi sonuç verirse uzun bir süre fıtıkla ilgili sorun yaşamayabileceğimi söyledi doktor. Ancak tedaviden sonuç alamamak ve ameliyat olmak durumunda klamktan endişeleniyorum.

Benzer deneyimi, önerisi olanlar varsa paylaırlarsa çok sevinirim.

Gecmis olsun. Ben kendi deneyimimle ilgili bilgi vereyim. 2014’un ilk yarisinda sag kasigimda giderek artan bir agri hissediyordum. Onceleri bunun kosmaya dayali bir problem oldugunu dusundum (osteitis pubis vs.) ama bir sure sonra kasik fitigi oldugu ortaya cikti. Oldukca ileri boyuta gelmisti ama o sene ilk kez Spartathlon kosacagim icin yaris oncesinde ameliyat olup toparlanmak icin vakit yoktu. Yarisi o sekilde gecirdim ve sonra ameliyat oldum.

Ameliyat acik ve kapali olarak yapilabiliyor, buna doktor fitigin durumuna bakarak karar verecek. Kapalinin iyilesme sureci daha hizli. Benimki ileri derecede oldugu icin acik yapilmasi gerekiyordu. Ameliyattan sonraki ilk bir hafta, ozellikle 3-4 gun biraz zor olabilir, sonra toparlanma sureci hizlaniyor. Kosmaya baslamak icin genellikle 4-6 hafta deniyor, duruma gore uzayabilir. Ben iki hafta sonra kisa yuruyuslere 3.5-4 hafta sonra da kisa ve yavas kosulara baslamistim. Doktorun soyledigi su, spor yapan kisiler normal insanlardan cok daha hizli toparlaniyor. Dedigim gibi kapali ameliyat olursa toparlanma daha hizli olabilir.

Her ameliyat belli riskler tasir ama fitik ameliyati basari orani cok yuksek ameliyatlardan biri. Dogru yapilirsa tekrar etme olasiligi da cok az. Fitigin kosma ile ilgili oldugunu iddia edenler olabilir ama bir baglantisi yok. Bizim ailede babam, amcam, dedem basta olmak uzere neredeyse tum erkekler fitik ameliyati olmustu ve tek kosan benim. Bir numarali faktor genetik. Erkeklerde gorulme olasiligi da kadinlara gore cok daha yuksek.

4 Beğeni

Merhaba;

Bana da kasık fıtığı var,ameliyat olmalısın dedi genel cerrah Dr.Henuz Ultrason çektirmedim ve iznik’e 4 hafta kalmışken biraz altust oldum.Dr kararı bana bıraktı(yarış öncesi/sonrası).Ama acil bi durum da oluşabilir zorlarsan dedi.Belli olmaz dedi.

Size sormak istediğim şu,sparthatlon öncesi risk alıp mı ameliyatı ertelediniz?Antrenmanlarda güçlendirme ve diğer kasığı zorlayıcı antrenman ağırlığını düşürdünüz mü?

Bunlar tabii kişisel kararlar,ama benzer bir durumu yaşayan biri neler hisseder,nasıl davranır merak ettim.

Gecmis olsun. Benim yaristan 3 ay kadar once kesinlesmisti (daha once de agri vardi ama baska bir sey oldugundan supheleniyordum). O asamada zaten oldukca ilerlemis durumdaydi. Benim doktorum da karari bana birakti. O kadar uzun bir yarisa girecegimi bilmiyordu ama maraton ve ustu mesafeler kostugumu biliyordu. Temel risk agriya dayanip dayanamayacagimdi, daha buyuk bir riskten bahsedilmedi. Cok uzun kosarsaniz belli bir asamadan sonra farkli agrilar birbirine girer veya biri baskin hale gelip digerini maskeler. Ben de ona guvendim ve bekledigim gibi oldu, yarista belli bir asamadan sonra baska agrilar onun onune gecti.

Ama bu sadece benim deneyimim, genelleme yapilamaz, her vaka birbirinden farkli. Belki baska bir doktordan da gorus almak faydali olabilir. Agrinin durumuna ve fitigin ozeligine gore karar vermek en dogrusu.

2 Beğeni

Anladım.Ağrı bende henüz o kadar şiddetli değil.Ama rahatsız edici.
Bana bahsedilen risk ,bağırsakların o bölgeden çıkıp,bağırsak düğümlenmesine sebep olup, acil ameliyat gerektirebileceği.Ultrason sonrası başka bir doktordan daha görüş alacağım.

Çok teşekkür ederim.

Merhabalar.Bende yaklaşık 2.5 ay önce bir kasık fıtığı operasyonu geçirdim.Spor hekimi 15-20 dk yı geçmeyecek joglara başlayabileceğimi söyledi.Sizden öğrenmek istediğim, koşuya döndü iseniz kasık fıtiginiz ile ilgili herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığınız.

Geçmiş olsun. Koşuya döndükten sonra belki belli bir süre hassasiyet hissedebilirsiniz. Bir kısmı psikolojik de olabilir, onun dışında sorun yaşamadım. Yavaş yavaş başlar ve kademeli şekilde arttirirsaniz büyük ihtimalle sorun olmayacaktir.

4 Beğeni

Dönüşünüz için teşekkür ediyorum Aykut bey. Yazarken kim olduğunuzu fark etmemiştim. Koşuya döndünüz mü sorusu garip kaçmış biraz. Mazur görün lütfen :slight_smile: .

4 Beğeni

Merhaba, ben ameliyat sonrası 3. Hafta hafif kosulara başladım, 80 gün sonra ise İznik 55k koşmuştum. Ameliyat laparoskopi ile yapıldı ancak, bu önemli bir değişken olabilir.

Gecmis olsun çok.

3 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum geçmiş olsun dilekleriniz için.80 gün sonra 55k koşmanız çok ümit verici benim adıma. Laparoskopi ile ameliyat oldum bende. Ameliyatı yapan cerrah 5 hafta sonra kontrole gittiğimde hafif olarak koşuya başlayabileceğimi söyledi. Çok tatmin edici gelmediği için birde spor hekimine gitmek istedim. Tam ameliyattan 1.5 ay sonra gittim. O ise 15 gün, günde 15-20 dakikayı geçmeyecek şekilde yürümemi istedi. Bu esnada esnemeyi ihmal etmememi ekledi. İkinci 15 günde ise yine aynı şekilde 15-20 dakikayı geçmeyecek şekilde yumuşak zeminde jog yapmamı söyledi. Hem Aykut beyin hem sizin söyledikleriniz benim daha da mutlu etti açıkçası. Bende ciddi bir şekilde nüksedeceği korkusu var idi ve söyledikleriniz bunun ihtimalinin düşük olduğu hususunda beni ikna etti açıkcası. Tekrar bu süreçler ile uğraşmak sizin de tecrübe ettiğiniz üzere çok sıkıcı. Henüz 1.5 sene oldu koşmaya başlayalı ve bu ameliyat öncesi ve sonrası dönemi koşmadan geçirmek çok rahatsız edici.

3 Beğeni

geçmişte yoğun trekking yaptığım bir dönemde fıtık ameliyatı oldum.
15 gün sonra bir kar yürüyüşü yapabildim.
1 ay sonra ekstrem bir yürüyüşü çıkarabildim.
muhtemelen 3 hafta sonra jog, 1 ay sonra çok zorlamamak kaydı ile koşulabilir.

o bölgede hassasiyet en az 1-2 yıl, iz veya sertlik ise yıllarca sürüyor.

2 Beğeni