Fenix 5 Altimetre hesaplama detayları

Herkese selamlar.

Fenix 5 cihazımda altimetreyi görmek istediğimde bulunduğum binada (30-40 metre arası) zemin kat ile teras katın yüksekliği aynı şekilde gösteriliyor. Sonra merak edip google earth üzerinden yüksekliğe baktığımda, bulunduğum konumu saat ile aynı olarak gösteriyor. Yani saat google verileri ile aynı fakat barometrik altimetrenin bu şekilde çalışmaması gerektiğini düşünüyorum.

Saate göre zemin kat 147 metre, teras 147 metre, google earth 147 metre, e hani benim 30 metre yükseklikteki binam?

Altimetrenin çalışması barometrik olduğundan saatin maruz kaldığı basınca göre gps den bağımsız bir şekilde yükseklik göstermesi gerekmiyor mu? Sanırım bir şeyleri ya yanlış anladım ya da bir problem var.

Barometrik altimetre doğru ölçüm için kalibrasyona ihtiyaç duyuyor. Bu kalibrasyon cihaz bir kullanıcının elinde olduğu için kullanıcı hareketi ya da hava basıncı değişimi ile çok kolay bozulabiliyor. Mesela 0. kattan 30 metredeki dairenize asansör ile çıktınız, saat bunu hareket olarak algılayamazsa barometre moduna geçiyor ve yükseklik yerine basınç düşüşü kaydediyor. Ya da yürürken hava basıncında değişiklik olursa, bunu da yükseklik değişimi olarak kaydediyor.
Zemin katta cihazı kalibre ettikten kısa bir süre sonra merdivenleri çıkmayı tercih edin, ya da asansörleri kullanmayı ama o zaman şaşma ihtimali biraz artıyor. Benim binamın zemini 192 metre. Bulunduğum daire de 198 metre mesela. Aradaki 6 metre farkı çoğu zaman doğru bir şekilde tespit edebiliyor ama zemin ya da kat yüksekliği üstte belirttiğim nedenlerden dolayı sapmaya uğruyor.
Ayrıca bu saatlerin benim de anlamadığım bir çalışma şekli var. Konuma göre daha önceki kalibrasyonları ya da bir şeyleri de kullanıyor olabilir. Mesela dairemden zemine indiğimde altimetre 192 metre gösterirken koşu uygulamasını açtığımda o 198 gösteriyor ve tekrar altimetreyi 192 metreye kalibre etmem gerekiyor.

1 Beğeni

Saati sıfır satın aldığım için kalibre edilmiş olduğunu düşünüyorum. Sizin de söylediğiniz hareketi algılamasının yüksekliği hesaplamasıyla doğrudan bir bağlantısı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta barometrik altimetre demek, basınca göre net yüksekliği vermek demek, yani bunun hareket ile doğrudan nasıl bir bağlantısı olabilir ki?

“Ayrıca bu saatlerin benim de anlamadığım bir çalışma şekli var. Konuma göre daha önceki kalibrasyonları ya da bir şeyleri de kullanıyor olabilir.”

Bu konuyu bende anlayamıyorum. Google Earth ile noktaya tıkladığımda 144 metre gösteriyor, 8. katta (24 metre yükseklikte) 148 metre gösteriyor. Bana biraz google verileri kullanılıyor gibi geliyor basınç hesaplaması yerine.

Kalibrasyonun her aktiviteden önce yapılması gerekiyor. Hava basıncı değişimi ve kullanıcının hareketi bunu etkiliyor. Hani barometre kalibrasyonu kolay kolay bozulmaz ama altimetre kalibrasyonunu aktivitelerinizde doğru yükseklik seviyeleri görmek istiyorsanız her aktiviteden önce yapmanızda fayda var. Yapmazsanız bile cihaz toplamda yapılmış tırmanış ve iniş değerlerini toplamlarını anlamanızı sağlayacak veriyi veriyor zaten.

Sizin dediğiniz sabit barometreler için geçerli. Bu cihaz hareketli bir cihaz olduğu için ne zaman barometreyi ne zaman altimetreyi değiştirmesi gerektiğini tespit etmek için belli algoritmalar kullanıyor, söylentilere göre de hareketi kullanıyor. Hani kullanıcı sabit ise basınç değişimini barometreye yansıtıyor, hareketli ise altimetreye yansıtıyor. Çünkü basınç değişimi demek ya yükseklik azalıyor artıyor, ya da hava basıncı değişiyor demek; ikisi arasında karar vermesi gerekiyor cihazın. Bunu beceremediğinde de altimetre ve barometre grafiklerinin şaşırdığını göreceksiniz.