Fenix 3 Pil Sorunu

Merhaba,

Son birkaç aydır Fenix 3’ümün pil performansının düştüğünü hissediyorum.
Son 2 şarjım şu şekilde;

Cumartesi gecesi şarj ettim
Aktivite takibi: açık
Bluetooth: kapalı
Auto WiFi: kapalı (günde 2 - 3 kez wifi ile senkronize ediyorum)
Pazar sabahı: 1 saatlik koşu: GPS+GLONASS, HRM-Run
Salı akşamı: 1 saatik havuzda yüzme: GPS yok, herhangi bir verici yok
Salı gecesi yeniden şarja ihtiyaç duydu saat.

Salı gecesi şarj ettim
Aktivite takibi: açık
Bluetooth: kapalı
Auto WiFi: kapalı (günde 2 - 3 kez wifi ile senkronize ediyorum)
Çarşamba sabahı: 1 saatlik bisiklet sürüşü: GPS+GLONASS, Kadans vericisi, Hız vericisi, HRM-Run
Salı sabahı: 1 saatlik koşu, GPS+GLONASS, HRM-Run
Şu anda saati kapatmak zorunda kaldım ki iş çıkışı gideceğim yüzme seansını çıkarabilsin. Kapattığımda pil %13’teydi. Hatta sabah kalktığımda (saat 7’de) pil %21’di, saat 2’ye kadar %13’e düştü.

Bana çok gibi geliyor bu pil harcama oranları. Soft reset yaptım, bana mısın demedi. Artık dayanamadım bugün AliExpress’ten 20$'a pil bile buldum değişim yapmak için :slight_smile: . Acaba herkeste böyle de ben mi kuruntu yapıyorum? Yoksa ciddi ciddi pil değişimine girişmeli miyim?

Fenix 3 saatim yok , ancak uzun zamandır ikinci el almak için araştırma yapıyorum. Genel anlamda çok iyi bir saat ancak takip ettiğim kadariyla bu sorunu veriyor, kullanıcılardan ilerleyen yillarda şarj ömrü azaldığına dair şikayetler var ancak bu tür cihazların bataryaları belli bir sarj etme ömrüne sahip olduğunu öğrendim. Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bilmiyorum ama sizin yerinde olsam bataryayo değiştirme yoluna gidebilirdim. İnşallah sorununuz yazılımsaldır ve bir an önce çözülür.

Garmin’e göre 800 kere şarj olabiliyormuş. Şimdi bir eski versiyona geçeceğim yazılımda, bakalım bir işe yarayacak mı :slight_smile:

1 Beğeni

Yaramadı :slight_smile: .
Ayarları kaydederek, kaydetmeden, master resetli, resetsiz, her şekilde aynı. AE’den pil siparişi verdim, değişince her şey güzel olacak diye umuyorum…

Hayırlı olsun, Aliexpres elimiz kolumuz artık.

Güncelleme yapayım;

• AE’den siparişim henüz gelmedi ama araştırmalarım devam ediyor tabii ki.
  • Garmin Forum’unda bir arkadaş birebir aynı şeyi yaşamış benimle, o da pilini değiştirmiş ama hiçbir şey değişmemiş saatte. Hala aynı pil kullanımı devam ediyormuş. (saatlik ortalama %1.7, aktivite takibini kapatırsam saatte 1.6%)

Bu mesaj üzerine Baytekin’i aradım, belki yurtdışında yaptıkları gibi belli bir ücret karşılığında refurbished bir saat ile değiştirirler diye. “Saat yurdışından alındığı için öyle bir şey yapamayız” dediler. Servis için verdiğimde de yapabilecekleri tek şeyin “pil değiştirmek ve yazılımı yeniden yüklemek olduğunu” söylediler.

Yani durum şu, pili değiştirdiğimde eğer durum düzelmezse 2,5 yıllık saati bu şekilde kullanmam gerekecek :).

Garmin şarj döngüsünü 800 dese de bu kullanım biçimine göre çok fark eder. O 800 döngüyü görmek için batarya ne kadar hızla deşarj edilmeli? Mesela bende Fenix 3 ile koştuğum dönemlerde bir haftadan fazla bir şarj süresi alırdım genelde. Bisiklete bulaşınca birkaç güne kadar düştü. :smiley: Şimdi saati kendi başına bırakınca dört hafta kadar sonra kapanıyor saat. Bu şekilde şarj döngüsü olsa 800 * 28 diyelim 61 yıl dayanması gerek bataryanın ki imkansız. Haftada bir şarj düşünülmüş olsa bile 15 yıla denk gelir. Sürekli şarj deşarj gibi bir döngü ile 800 vardır sanırım ama o da fazla yıpratıcı olur. Hani o 800 ifadesine pek aldırış etmemek lazım.

Bir de bu tür saatler çok yoğun satılmadığı için bunların bataryalarını üreten çok fazla firma yok. En iyi ve en büyük batarya üreticileri üretmiyor mesela bu bataryaları. Daha çok her ölçü ve modelde pil üreten çeşitli üreticiler üretiyor. Hani kalite olarak da bir miktar yetersizlik olabilir bu bataryalarda.

Yalnız sizdeki kullanıma göre o kadar gitmesi batarya ömründen farklı sorunlar olabileceğini düşündürttü bana. Yine de ConnectIQ mağazasında batarya süresini kabaca kaydeden uygulamalar var. Bunlardan batarya seviyesinin ne olaydan sonra ne kadar düştüğünü takip edebilmeniz kolay. Hani bir aktiviteden sonra birden çok büyük bir düşüş oluyorsa bu batarya sorunudur, ancak düzenli bir hızda düşüyorsa bu durumda donanımda başka bir sorun olabilir.

1 Beğeni

Merhaba,

ConnectIQ’dan Battery Gauge isimli programı son 3-4 haftadır kullanıyorum. Saatlik 1,5-2% arası pil kullanımım var :slight_smile: (sadece aktivite takibi açık; bt, wi-fi falan hep kapalı).
Örneğin. Son 7 gün içerisinde; toplam 2 saatlik bisiklet (GPS + GLONASS + hız vericisi + kadans vericisi + kalp ritim vericisi), 2 saatlik koşu (GPS + GLONASS + kalp ritim vericisi), 2 saatlik yüzme (havuz olduğu için hiç verici, GPS yok), 30dk’lık da güç antrenmanı kaydetmişim. Son 7 gün içinde saati 4 kere şarj etmişim :smile:.

Garmin.com üzerinden teknik servisle iletişime geçtim, beni Garmin Birleşik Krallık’a yönlendirdiler, onların söylediği de “pil ile ilgili bir problem var gibi görünüyor ama garantisi olmadığı için yapabileceğimiz bir şey yok”. Garmin Türkiye ile görüştüm, “pilini değiştiririz, yeni yazılım atarız, başka bir şey yapamayız. Düzelmezse yapılacak bir şey yok” dediler. Ki pili orijinali ile değiştirtmek istersem çok yüksek meblağlar çıkıyor.

Pil dışında bir problem varsa zaten yapabileceğim bir şey yok, böyle bir durumu olduğunu belirterek satıp yerine Forerunner 935 almayı planlıyorum. Yok düzelirse, cayır cayır kullanmaya devam ederim :smiley:.

Dün akşam pil değişimini sağladım. Şarjını yaptım, son sürüm yazılımı yeniden yükledim, fabrika ayarlarına döndürdüm ve ta daaaaa; hiçbir şey olmadı… Hala her şey eskisi gibi… En azından denemiş oldum, içimde kalmadı. :cry: