Favori koşu kitapları ve bloglarınız hangileridir?

Arkadaşlar koşu üzerine yazılmış, sizi etkileyen, ilham veren, tavsiye edebileceğiniz kitaplar hangileridir? ingilizcem çok yetersiz olduğu için tercihen Türkçe olmasını dilerim ama zannetmiyorum ki çok fazla alternatif olsun. Aslında sorumun içine koşu bloglarını katarsam daha geniş bir çerçeve çizmiş olurum. Çünkü bir kısmımız yabancı dildeki kitapları okuyamamış olabiliriz ama hemen hepimiz koşu bloglarından bir şekilde haberdarız ve kıyısından köşesinden de olsa bu blogları takip ediyoruz.
Kendi adıma ben Aykut Çelikbaş’ın bloğundan, yazdığı detaylı yarış raporlarından çok ilham aldım ve etkilendim. Yazılarını okurken hep, sadece koşmak hakkında değil, hayat hakkında, zorluklarla başetme hakkında da birçok şey öğrendim. Kendisine sadece iyi bir koşucu olduğu için değil, iyi bir gözlemci ve analizci olduğu için de hayran oldum. Benim henüz bir başucu koşu kitabım yok ama, http://istanbulrunning.blogspot.com.tr/ için başucu bloğumdur diyebilirim.

6 Beğeni

size şunu önerebilirim. koşmasaydım, yazamazdım

3 Beğeni

Kitaplara henüz başlamış olmasam bile, aşağıda sıraladığım hemen aklıma gelen üç blog sitesini takip ettiğimi söyleyebilirim :slight_smile:

3 Beğeni

Kitaplar;
Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami. Çok keyifle bir atımda okudum tam bizden biri gibi yazmış.
Koşmak, Jean Echenoz. Emil Zapotek’ in hikayesi.

Bloglar;

3 Beğeni

9-10 aydır koşuyorum. Bu süre boyunca ilgimi canlı tutan ve merakımı kısmen doyuran aşağıdaki siteleri feedly’de koşu başlığı altında biriktirmişim. Belki sizlere de faydası olur diye çirkin bir şekilde paylaşıyorum. Sıralama keyfidir. (dedim ya çirkin diye! zaten benim asıl derdim sizden ne koparabileceğim bu aşamada?) Türkçe veya İngilizce kaynak önerilerinizi merak ediyorum.

Hepsinin rss beslemesi var ve feedly benzeri araçlarla sürekli takip edilmeye değer…

 1. http://running.competitor.com
 2. http://blog.scottjurek.com/
 3. http://dagtepekos.blogspot.com/
 4. https://kosturmaca.wordpress.com
 5. https://ritimblog.com
 6. http://www.runnersworldtr.com
 7. http://www.runnersworld.com/feeds/runners-world-feed
 8. http://www.irunnerblog.com
 9. http://geziyorum.net
 10. http://uzunpatika.com
 11. http://blog.kosuyorum.net
 12. http://www.runnersworld.co.uk/news/rss.asp
 13. A Goodbye From Cool Running! | ACTIVE
 14. http://istanbulrunning.blogspot.com
 15. http://www.tarsusmaraton.org
 16. http://www.scienceofrunning.com
 17. http://strengthrunning.com
 18. Koşu Forum
 19. http://kosukadini.com
 20. http://kosugazetesi.com
 21. http://kosuyoruz.blogspot.com.tr
 22. http://runblogger.com
 23. http://blog.scottjurek.com
 24. http://uzunmesafe.blogspot.com
16 Beğeni

http://www.dr.com.tr/kitap/kosucu/john-l-parker-jr/edebiyat/roman/macera/urunno=0000000383552. Kitabın içinde çok ilham verici bölümler var

2 Beğeni

Utkuer Yaşar, Çoklu Sporlara Giriş Triatlon, Cumartezleri Yayınları, 2011 (Direkt koşu ile ilgili olmasada çok faydalı bir kaynak. Temel antrenman bilgisi, antrenman planlaması ve triatlet sağlığı kısımları dönüp dönüp okuduğum yerler)

Prof. Dr. Necati Akgün, Egzersiz Fizyolojisi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 1992 (Kitabı yıllar önce babamdan almıştım ama hala tam okuyamadım. Teknik terimi bol okuması zor bir kaynak)

Bakiye Duran, Cesaret Yalnızdır, Optimist, 2010 (Okuyup da kanepeden kalkıp dışarı çıkıp koşmayan olduğunu zannetmiyorum)

Ne yazık ki (en azından benim bulabildiğim) yazılı Türkçe kitap çok az. Bu konudaki açığı bloglar samimi bir şekilde kapatıyor. Koşuya artan ilgi, artan yarış ve koşucu sayısını düşününce yabancı dildeki eserlerin yavaş yavaş Türkçe yayımlanmaya başlayacağını düşünüyorum.

İngilizce eserler derya deniz. Ben bloglardaki öneriler ve/ya amazondaki yorumlardan yola çıkarak kitap alıyorum. Kimi kitapları dönüp dönüp okurken 10 sayfa okuyup bıraktıklarım da oldu. Bazı kitapların ingilizceleri daha sadeyken bazılarının dili daha ağır olabiliyor. İngilizcem çok iyi olmadığı için sürekli sözlüğe dönmekte okumayı sıkıcı hale getirebiliyor.

iPad de şöyle bir güzellik var, mağazayı değiştirip iPad’ime Kindle yükledim. Amazon’dan almak istediğim kitapların Kindle versiyonlarını (normal kitaba göre daha ucuz oluyor) satın alıp yüklüyorum. Kindle’a amazondan bir de ingilizce türkçe sözlük yükledim bu sayede bilmediğim kelimeye basılı tutarak türkçesini sözlük karıştırmadan görebiliyorum

İngilizce kitap tavsiyelerim

Joe Friel, Total Heart Rate Training, Ulysses Press, 2006 (Bu kitapla ilgili Mert’in bloğunda https://ritimblog.com güzel iki yazı var)

Bryon Powell, Relentless Forward Progress, Breakaway Books, 2011 (Ben geçiş yapamadım ama ultraya geçmek isteyenler için nefis bir kaynak)

Runner’s World, Run Less Run Faster, Rodale, 2012 (İstanbul’a gelip boğazdan geçmek gibi, koşuya başlayan herkesin er ya da geç okuyacağı kitap :slight_smile:

TJ Muphy, & Brian Mackenzie, Unbreakable Runner, Velopress, 2014 (Şu ara bunu okumaya çalışıyorum. Cross-fit ile koşuyu çiftleştiren kitap)

Mark Rippetoe, Starting Strength Basic Barbell Training 3rd Edition, The Asgard Company, 2011 (Güç konusunda çok şey öğrendiğim nefis bir başlangıç kitabı)

Beslenme konusunda çok yıldız alan ve tavsiye edilen 2 kitap almıştım ama ikisini de mutfak farkı nedeniyle okuyamadım…

6 Beğeni

Haruki Murakami zaten favori yazarlarımdan olduğundan Koşmasaydım Yazamazdım’ı koşmaya başlamadan önce okumuş ve çok sevmiştim. Burada yazan diğer kitapları da (ingilizce olanlar hariç) idefixten sipariş ettim. Bekiye Duran’ın kitabının baskısı tükendiği için e-kitap olarak aldım ancak telefonuma indirmeyi beceremedim. Daha önce idefixten e-kitap alıp telefonuna indiren var mı? Iphone 6 plus kullanıyorum.

Bakiye Duran’ın kitabını daha yeni hepsiburada’dan sipariş verdim ve aldım.

Beceremezsem ben de oradan alırım. Teşekkürler😊

Sonradan eklediğim not: idefixin kendi programını indirerek e-kitap sorununu çözdüm. Bakiye Duran’ın kitabı okuduğum ilk e-kitap oldu( çok pratik bir şeymiş kitabınızı sürekli yanınızda taşıyabiliyorsunuz). Ve kitabı çok sevdim tavsiye edenlere teşekkürler😊

Paul Cowcher & Tommaso Bernabei 'nin yazdığı Koşu adlı kitap, koşunun temel kuralları, beslenme, ısınma, antrenman gibi içerikleri görsel resimlerle birlikte sunmuşlar. Okudum güzel bir kitap. Yazılmış ama Utkuer Yaşar’ın kitabı da oldukça iyi, teknik ama sıkmayan akıcı bir anlatım var, tecrübelerini de yansıtmış.

http://www.idefix.com/kitap/coklu-sporlara-giris-triatlon-utkuer-yasar/tanim.asp?sid=BEJS2MW8VS7S5RA91KO6

http://www.kitapyurdu.com/kitap/kosu--tekniktaktikprogram/331591.html&manufacturer_id=169976

Yeni eski karışık güzel bir seçki http://running.competitor.com/2015/10/lists/the-25-greatest-running-books-of-all-time_138463?utm_medium=whats-hot

1 Beğeni

Gittgidiyor da buldum satıcının puanı çok yüksekti. Biraz daha pahalı oldu ancak elinde 20 adetten fazla kitap varmış. 2-3 gün içinde kargoya verecek diye bilgi vardı. Bende de iphone plus olsa direk e-kitap olarak indirir ve okurdum :slight_smile: ancak ufak ekranda o kitap eziyet olur maalesef

Kitabım geldi iyiki e-book olarak almamışım. Ansiklopedi gibi kalın bir cilti var kullanılan kağıt ise beyaz vakit bulup okumayı iple çekiyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Ritim
Uzun patika
Dc rainmaker
Barwis method

Şu kitabı okuyorum, yeni birşeyler denemek isteyenlere…

=> 80/20 Running: Run Stronger and Race Faster By Training Slower

Fatih kitabı okuyup anlayacak şekilde yabancı dil bilmiyorum.Özetle ne anlatıyor kitap

Kitap, koşu antrenmanlarında %80 yavaş (slow=zone2), %20 de orta/hızlı (moderate/fast) olacak şekilde antrenman yapmanın faydalarından bahsediyor ve bunu birçok yapılmış olan test ile de kanıtlamaya çalışıyor. Yani haftada 5 koşu yapıyorsan, bunun 4 tanesini yavaş koş diyor. Ben henüz kitabın ortalarındayım. Kitabın sonunda değişik mesafeler için antrenman programları var. Türkçeye çevrilse eminim Türkiye’de koşu konusunda birçok kişiye faydalı olacaktır.

4 Beğeni