Evden işe, işten eve koşmak

Ev ile iş arası mesafem seçtiğim yola bağlı olarak 7 ila sekiz kilometre arasında değişiyor. Eğer ki manzaraya çıkmak istersem 15K da mümkün.

Uzun süredir dönem dönem aklıma takılan bu konuyu çok yakında deneyimlemek istiyorum. En azından haftada birkaç gün… Aslında birçok kez akşamları işten eve koşmuşluğum var. Evden işe koşunca nasıl olacağını görmek istiyorum.

Aramızda günlük ulaşımını koşarak sağlayan arkadaşlar var mı? Varsa eğer olumlu ve olumsuz taraflarını, bize aktarmak isteyeceklerini duymak hepimize faydalı olur.

Benim aklıma takılan ilk mesele şu: Kurallı, disiplinli, hedeflenmiş bir antrenman olmayacak bu koşular. Sırtta çanta olacak. Günde en az 15 kilometre az mesafe de değil, yorucu olacak. Bu yorgunluğa değecek bi katkısı olabilir mi? Bundan başka giyinme, soyunma vb gibi konular da var ama bunlar tali meseleler gibi görünüyor gözüme şimdilik.

Herkese selam!

1 Beğeni

Temponuzu iyi ayarladıktan sonra mesafe sorun olmaz diye düşünüyorum.
Kendinizi yormayacak bir tempo ve günlük 15k yolun hırpalayıcı etkisi alabilecek yastıklamaya sahip bir ayakkabı ile rahatlıkla yapılabilir diye düşünüyorum.
Anaerobik tempoda ve hız antremanı için alınmış ince tabanlı ayakkabılar ile bu işi yapmaya kalkarsanız kendinizi sakatlamış olursunuz.
Bu durumda iş yerinizde duş imkanınızın olduğunu düşünüyorum.
Böylesi bir imkanım olsaydı bende bunu yapmayı isterdim

1 Beğeni

Ünlü bir kadın ultramatatoncunun hikayesi böyle başlıyordu ama şimdi ismini anımsayamadım. Hacim artırmak için ideal yöntem. Mesafe alternatifleri de varsa çok daha iyi. Ben de bunu yapmak istiyorum ama en büyük dert duş. Onu da yapmadan bir şekilde halletmenin yöntemlerini bulabilirim ama sabah kullandığım kıyafetlerin akşama kadar çantada terli kalacak olması, onları dönüşte giyememek, dolayısıyla ikinci bir takım getirmek ihtiyacı vb. gibi nedenlerle bir türlü başlayamıyorum. İş yerinde duş ve soyunma odası, terli kıyafetleri kurutabileceğim bir mekan gibi güzellikler olsa hiç düşünmeden başlarım.

3 Beğeni

bence mükemmel bir seçenek işyerinizdeki duş vs imkanlar yeterliyse süper. ben birara bisikletle gidip geliyordum işe ve güne çok daha mutlu başlıyorsunuz bu kesin. ancak şu an çocuklarımı okula bıraktığım için yapamıyorum.

7-8 km mesafedeki işime haftada 3-4 gün koşarak gidip geliyorum(en azından hastalık ve aileye yeni katılan birisi yoksa:)). Sırtta giysilerimin olduğu bir çantayla koşmaktan hoşlanmadım. Pazartesi sabah işe arabayla gidiyor, Cuma akşamı arabayla dönüyorum. Aradaki sürede işe koşarak gidip geliyorum. T-shirt, kot pantalon mont benzeri 4-5 günlük giyeceğimi, spor ayakkabımı, havlularımı ve 2 kat koşu giysimi bagaja koyuyor ve hafta boyunca ordan alıyorum. Günlük olarak sadece terlenen koşu giysilerini küçük bir çantada eve getiriyorum.
Bana göre olumlu yönler;
Daha fazla uyku: Ben sabah koşucusuyum. Ev civarında koşup duş alıp işe gitmek istersem en geç saat 5’te kalkmam gerekiyor(7:30 da iş başlıyor). İşe koşarak gidersem saat 6 da kalmam yeterli oluyor.
İşe ve güne dinamik başlama: Sabah koştuktan sonra alınan duş sonrası ofis merdivenlerini koşarak çıkıyorum ve gün boyu enerjim yüksek oluyor.
Hayattan kazanç: İşe gitme süresi antremanla çakışıp gölge zaman haline geldiği için gün daha uzun oluyor. Aileye daha çok zaman ayrılabiliyor.
Olumsuz Yönler
Hastalık riski:Duş sonrası sıkı giyinmez ve doğru şeyler yemeye dikkat etmezsen vucut zayıf düşüyor hastalık riski artıyor.
Çapraz Antreman Eksikliği: Sabah ve akşam koşunca ve çanta taşımayı sevmeyince spor salonunda ağırlık çalışamıyorum. Çapraz anteman yapmak için çözüm arıyorum.

10 Beğeni

bu işi Elena yapıyor
http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=27491762

2 Beğeni

Konuyla alakalı strava’nın blog’unda gördüğüm yazıyı paylaşıyorum.4 arkadaş 10 yıldır haftada 2-3 gün 15 mile koşuyor.
Zaman içinde aralarına katılanlar olmuş ama sürekliliği sağlayamamışlar. Ama bu 4 kişi halen devam ediyor. Zevkli bir yazı. Okumanızı tavsiye ederim.

http://blog.strava.com/dont-be-late-the-run-commute-11164/