Ev yapımı enerji jeli

Merhaba ben Esma kendi çapımda tam 1 yıldır disiplinli bir şekilde koşuyorum ve doğal besleniyorum. Söz konusu koşu olduğunda yemek gerçekten bir sanat, işkence ve zaman kaybı! En son Avrasya ilk maratonumu gerçekleştirdim fakat 35K sonrası enerjim baya düştü. Hiç bir şey beni kendime getiremedi, magnezyum eksikliğini hiç hesaba katmamışım. Bu yüzden bir formül buldum antrenman esnasında denedim memnun kaldım ve spor aşkına herkesle paylaşmak istedim.

Malzeme:
• 1 avuç kaju fıstığı
• 1 çay kaşığı deniz tuzu
• 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi
• 6 çorba kaşığı pekmez

16 Beğeni

Maratonda özellikle km32 den sonraki yüksek yorgunluk nedeniyle insan çiğneme yapamaz. Enerji jellerinin püf noktası ; çiğneme gerektirmeyen tamamen emilebilir sıvı formatında olmalarıdır. Avrasya da legenler ile elma verildiğine bakmayın. Tempolu uzun mesafesi koşan kişi elma gibi sert besinleri yiyemez. Size tavsiyem; fıstık yerine bal kullanmanız. Ayrıca 1 veya 2 çay kaşığı neskafe ilave edebilirsiniz. Kafeinin tetikleyici etkisi olduğu için jellerin tamamına yakınında kafein vardır. Yani olay sadece enerji vermesi değil. Yaptığınız jel yanınızda koşan birisi ile konuşamayacak bir tempoda koşarken dahi tüketebileceginiz bir formda olmalı

8 Beğeni

Merhaba! Balı ayrıca tüketiyorum, kafein süper fikir çok teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

İsmail Bey tanıdım sizi… Siz çekmeköy 60K yaparken ben 30K yapıyordum ve arkanızda sürünüyordum güzergahımız ayrılınca çok ciddi kayboldum ama finişi gördüm tekrar tebrikler :slight_smile:

2 Beğeni

Esma Hanım, bende sizi hatırladım. Kendinize haksızlık yapmayın, sürünmek falan değil asla , o taşlı yolda oldukça iyi gidiyordunuz. Ayrıca 30k koşanlarda o noktada kaybolan çok oldu , yalnız değilsiniz yani :slight_smile: kaybolmazına rağmen yarışı bitirdiniz. İyi bir koşucusunuz :slight_smile:

2 Beğeni

Asagidaki linkte bir kac enerji jelli tarifi var.
http://fit-kal.com/?cat=27
Denemedim ama bir ara enerji jelleri ararken bulmustum.

3 Beğeni

Süper çok teşekkürler! :slight_smile:

Şunları da deneyebilirsin:
http://www.noyankosuyor.com/2012/02/resimli-frsat-shakei-soguk-iciniz.html
http://www.noyankosuyor.com/2012/03/mega-bar.html
Her ikiside başarıyla yapıldı ve denendi.

5 Beğeni

Tam bir enerji deposu çok başarılı! Shake için keçi sütü öneriyorum hazmı daha kolay, şişkinlik yapmıyor, kalsiyum ve protein oranı daha yüksek. Bar’da da tereyağı yerine hindistan ceviz yağı deneyebilirsiniz enerji veriyor.

Noyan bey, sizin bu tarifler antreman sonrası için çok iyi olurlar, ama antreman sırasında tüketmek için sanki uygun olmayabilirler diye düşünüyorum. Veya %80 nabızla koşulan bir maraton için değilde %60 nabızla koşulan bir ultra için belki uygun olurlar.

Merhaba Koşu sevdalıları. Paylaşımlar icin cok teşekkürlet. Güzel bilgiler var. Bacaklarınıza kuvvet.

Kars Maratonu öncesi tanıştığım Yaşar Dikbıyık abimin tarifi :

• 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kahve

İstediginiz miktarda suyla karıştırın. Antremanlarda ve Frig Maratonu’nda denedim, memnun kaldım. Teşekkürler Yaşar abim.

16 Beğeni

Ben çok uzun zamandır bu tarifi kullanıyorum.Fakat nerden bildiğimi hatırlayamamıştım
Şimdi görünce aklıma geldi .süper tarif

6 Beğeni