Erciyes Ultra Sky Trail 2017

http://skyerciyes.com/

karlar eriyor… gökyüzü yaklaşıyor…

herkesi yarışımıza bekliyoruz…

2 Beğeni

Geçen yıl ilk defa düzenlenmesine rağmen çok başarılı bulduğum bir organizasyon. 60 km parkuru ise hic hafife alınacak gibi değil.Geçen yılın sonuçlarına bakılırsa parkur zorluğu sanırım daha iyi anlaşılır . Erciyes Dağı’nı tam tur dönmek ise gerçekten harikaydı benim için .

1 Beğeni

Ben de organizasyonun ilk defa düzenlendiği geçen sene 60k parkurunu tamamlayabilmiştim. Organizasyon ve ekip çok iyiydi. Bana göre parkur oldukça zorlu. Kaçırılmayacak parkurlardan birisi…

1 Beğeni

Bu sene 25 K parkuru tersten mi koşuluyor?

evet, geçen sene oluşan ulaşım sorunu bizi böyle bir çözüm bulmaya itti. parkur sarıgöl den başlayacak, tekir de 64km start finish de bitecek. böylece yolda 64 koşanlarla da karşılaşacaksınız…

2 Beğeni

Bugün bu yarış koşuldu. Aramızda katılan var mıydı? Parkur, organizasyon nasıldı ?

1 Beğeni

Ben katıldım. Herkese de tavsiye ederim.

64K’lık uzun parkuru koştum. Gerçekten çok zor bir parkur. Çok rahatlıkla Teknik zorluk açısından Aladağ’lardan daha zor diyebilirim. Aladağlar tabiiki daha zor bir yarış. Daha yüksek rakımda koşuluyor, daha yükseğe tırmanılıyor ve daha kısa mesafede daha fazla irtifa kazanılıyor. Fakat aladağlarda 3. tepe tırmanışını saymazsak iyi kötü bir patika var. Katırların açtığı bir iz var. Onları takip ediyorsun. Burada ise bir çok yerde çıplak arazide koşuluyor. Patika yok, gevenlerin ve kayaların arasında koşuyorsunuz. Özellikle son 11-12 Km’lik bölüm hem fiziksel hem zihinsel olarak çok zorlayıcı. Bu bölümde battı-çıktı, indi-çıktı vs. vs. denen 13 tane tepecik var. Sürekli iniyorsunuz ve hemen ardından çıkıyorsunuz. Bazıları çok dik ve uzun, bazıları ise daha kolay. Gerçekten zorlayıcı.

Bu sene katılım oldukça azdı. Hak ettiği değeri görmedi bence yarış. Bunda aynı haftasonu bir çok organizasyonun olmasının etkisi mutlaka vardır. Zaten bu tarz yarışlara katılan kitle belli ve sayısı çok fazla değil. Organizatörlerin bu konuya dikkat etmesi gerekir.

Organizasyon bence gayet başarılıydı. Cp’ler öyle aman aman zengin değildi ama yeterliydi. Artık Cp’lerde fazla vakit harcamamaya ve fazla tıkınmamaya dikkat ettiğim için böyle söylüyor olabilirim. Cp’leri yetersiz bulanlar olabilir. İşaretleme konusu sıkıntı yarattı biraz. Kendi adıma çok fazla sıkıntı yaşamadım ama daha sık işaretleme olsa daha iyi olurdu. Parkurun büyük bir bölümünde kayaların üzerindeki işaretleri takip etmeniz gerekli. 25K’dan sonra işaretlemenin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Öncesi biraz sıkıntılıydı. 25K koşanlar içinde bir hayli yolu kaybeden oldu. Muhtemelen işaretleme 64K parkuru yürüyerek yapıldı. 25K’cılar tersten koşarak geldiği için onların görüş açısı dikkate alınmamış olabilir.

Genel olarak müthiş bir coğrafyada, çok zorlu bir parkurda oldukça başarılı bir organizasyon diyebilirim. Bence Erciyes, Aladağlar ve Tahtalı gerçek anlamda “Sky” yarışları. Bu organizasyonların kıymetini bilmek ve daha iyiye götürmek için elbirliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

10 Beğeni

Mehmet Ali, görüşlerine katılıyorum. Koşuya geçen sene katılmıştım. Şansızlık 16 temmuza denk gelmesi nedeni ile koşmaya gelen birçok arkadaş koşamamıştı. Zaman sınırının sonunda, hatta 8 dk’da gecikerek bitirebilmiştim koşuyu. Ülkemizdeki tüm ultra maraton parkurlarını bilmemekle birlikte 64 km olup da parkur içinde birbirinden farklı arazi yapısı ile en zorlu parkurlardan biri olduğunu düşünüyorum. Geçen sene ve bu sene içinde yaklaşık %60lık bitirme oranı da görece kısa gözüken parkurun ne derece zorlu olduğunu gösteriyor bence. Kendi adıma önümüzdeki yıl için tekrar katılmayı düşünüyorum ve en azından birlikte koştuğum arkadaşlarımdan 2-3 kişinin de katılacağını düşünüyorum ve bu konuda yönlendirmeyi düşünüyorum.
Organizasyon ekibi ve parkur birleşimi çok daha büyük katılımları hak ediyor bence de.

6 Beğeni

Yarışa katılımın azlığını görünce çok üzüldüm. Kesinlikle hakkettiği bu değil.2018 için büyük ihtimalle katılırım. Bu yarışın bence de kıymeti bilinmeli .Tekrar yapılmazsa çok yazık olur .Geçen yıl katıldıktan sonra alttaki düşüncelerimi yazmışım bugün de harfiyen geçerli bu düşünceler.
http:https://kosuforum.com/t/erciyes-ultra-sky-trail/1133/6?u=serdar

4 Beğeni