Efes Ultra Maratonu 2018 - Değerlendirme

Unlimited Academy tarafından organize edilen Efes Ultra 17.03.2018 tarihinde Efes’te koşuldu. 55K parkurunda koştum. Kendimce bir şeyler karalamak istedim. Umarım seneye katılacak olanlara, organizatörlere bir parça katkısı olur.

 1. Yarıştan bir gece önce geç vakitte otele vardık, oteldeki ortamdan saat geç bile olsa keyif aldım. Otel merkezli organizasyon (anlaşmalı konaklama, kit dağıtımı) koşucuların bir arada olması ve sohbet için çok keyifli oluyor. Kit almak ve konaklamak sorunsuz gerçekleşti.

 2. Sabah yarış için erken kahvaltı ve start alanına aktarım gayet güzeldi.

 3. 55K parkuru yarıştan 4-5 gün önce değişti. Yeni parkur ve yükseklik haritası web sitesine yüklenmedi. KML dosyası olarak koyuldu ancak şahsen ben becerip açamadım. Parkuru da yükseklik grafiğini de yarış sırasında koşarak gördüm. Bence büyük bir eksiklik, sitede olması gerekirdi diye düşünüyorum.

 4. 12K, 25K ve 44K noktalarında ikmal noktası olduğu sitede ve göğüs numaralarında belirtilmişti ancak 12K yerine 18K’da (%50 sapma), 25K yerine 34K’da ikmal noktası vardı. 18K’ daki görevli arkadaş Şirince istasyonunun 10 km sonra 28K’da olduğunu söylese de 34K’da vardık Şirince’ye.

 5. Zorunlu malzemelerde bardak da vardı ve istasyonlarda şişe ile su verilmeyecek olsa da bardağı hiç kullanmadan taşıdım. Tüm istasyonlarda maalesef şişe ile su verildi parkura bu sebeple bol bol çöp bırakıldı.

 6. Çok asfalt vardı. Meryem Ana’ya çıkış bile komple asfalttı. Patikadan çıksak daha iyi olabilirdi. Benim için parkurun en güzel kısmı 23-23 kilometrelerden sonra Şirince’ye kadar olan 10 kilometrelik kısımdı.

 7. İstasyonlardaki gıdalar yetersizdi. 18K’da portakal ve kuru pasta, 34K’da portakal,kola ve kuru pasta vardı. Tuzlu bir şeyler iyi gidebilirdi. 34K’da beni kendime getiren (isimden emin değilim,yanlışsa özür dilerim) Twillight koşu takımıydı. Kendileri için ayran almışlar, ben de istasyondan sanarak aldım ve o an anladım. Arkadaşlar sağolsun ikram ettiler ve çok makbule geçti.
  Trenyolu istasyonundaki enerjik iç çerezler bol ve güzeldi.

 8. Sabahın 6’sında start alanında çevrede konut olmasa bile fazla yüksek sesli müzikten hoşlanmadım.

 9. 55K 'yı 7 saat gibi bir sürede bitirdim. Katılımcıların %50’ye yakın kısmı benden sonra bitirmiş gördüğüm kadarıyla, yani sonlarda değilim ama buna rağmen finish’te su ve portakal kabukları dışında bir şey yoktu. Yiyecek bir şeyler sormak istesem de kendime muhatap görevli arkadaş bulamadım. 12K katılımcısı bir arkadaş biz yiyecekleri bitirdik su dışında bir şey kalmamış gibi duruyor dedi. Ultra maraton organize ediyorsanız, yarış ücreti ödeyerek 55K koşuyorsam finish alanında beslenmeyi hak ettiğimi düşünüyorum. Yemek ya da karnımı doyurmak değil söylemek istediğim.

 10. Anı tişörtü ve madalya tasarımını çok beğendim. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Organizasyonu genel olarak beğenmedim ancak bir daha Unlimited Academy organizasyonuna asla katılmam diyecek kadar da sinir olmadım. Yarış organizasyonlarının azalmadan kaliteli bir şekilde artması dileğiyle…

12 Beğeni

Pozitif geri bildirim için çok teşekkürler…:call_me_hand:t3:

1 Beğeni

Katılıyorum, Cp’lerin söylenen yerde olmaması, asfalt fazlalığı ve parkur uzunluğunun Brief’te söylenenden farklı oluşu (genel olarak tüm arkadaşlarım bana yakın ölçmüş, ancak parkur rotası ile saat rotasını karşılaştıracağım, sonucu merak ediyorum) belki bir de zorunlu ekipmanların kontrol edilmemesi organizasyon adına eksiklik olarak nitelendirilebilir. Bazı bölümlerde işaretlemeler koparılmıştı ancak kaybolmaya sebep verecek şekilde bir eksiklik oluşturduklarını düşünmüyorum.

2 Beğeni

Bence bu konuda çok şey yazılabilir ve herkes de kendine göre haklıdır.
Ben yarışların bitiriş anının koşan herkes için çok özel olduğuna inanıyorum sanırım buna itiraz eden olmaz. Organizatörlerin bu konuda oldukça iyi planlama yapması gerekir. Sadece bu yarış için yazmıyorum genellikle yarışa adına veren mesafeyi koşanların ilk %20 lik kısmı belki kalabalık bir karşılama ekibi eşliğinde yarış bitiriyor. Ve kalan koşucular oldukça cılız bir karşılama ekibi eşliğinde bitiş çizgisini geçiyor. Buna son 1 veya 2 kontrol noktasında ikmal ürünlerinin de azalmasını ekleyebiliriz belki.
Bu yarış özelinde hoşuma giden yarışın otelde bitmesi iyi oldu, denize girildi güzeldi, çimlere uzanıldı dinlenildi.

3 Beğeni

Yazmayım diyorum ama olmuyor. Yarışma fotoğraflarını 3 klasör 3000 adet fotoğraf içerisinden tek tek aratmak zorunda kalan zihniyeti kınıyorum. Gerçekten çekmeyin koymayın daha iyi yaa. Niye Türkiye’de her şey ucundan azıcık yapılıyor? Tek kelime ile kendimi “salak” gibi hissediyorum.

4 Beğeni

Abi aynen 1 tane bulabildim ben de :joy: 55k üvey evlat muamelesi görüyor resmen. Ne start ne finish fotosu hiçbiri yok. E yani 10k koşanlara da saygımız sonsuz ama kalk buralardan oralara git. İki su, bir kurabiye.

5 Beğeni

Madem yazdınız bu çorbada benimde bir tuzum olsun istedim.Şu sözlerim bu tür bütün organizasyonlar için olacak.Konaklama tercihlerinde 1 /2/3 /kişilik oda seçenekleri sunuluyor.Tek kişilik odalar bazen bütçeyi zorluyor.Mesela son Efes Ultra da anlaşmalı otelde 180 tl idi tek kişilik oda. Şayet koşuya yalnız katılıyorsanız tek kişilik odaya mecbursunuz.Yada ,çok kişilik oda ücretine mecbursunuz.Acaba tek gelenler için tercih edeceklere göre çok kişilik odada kalma tercihi sunulamaz mı? Sonuçta biz koşanlar olarak, bir çoğumuz bir şekilde karşılaşıyor ve bir süre sonra sosyal medya veya diğer iletişim yolları ile bağ kuruyoruz. Göreceli olarak dostluklar kuruyoruz.Geleli Efes Ultra ya:55 k ,yı 1223 göğüs nosu 6 .32 saat ile koştum.Yukarıda bahis edildiği gibi çok fazla astvalt ve benzer zemin özellikleri içeren yollar vardı. Bundan hoşlanmadım.Kişisel olarak ,içinde tamamen doğal ortam barındıran en acımasız parkurlar benim için önemlidir.Teknik tırmanışa yakın yükseltiler,su yolları vs gibi…Organizasyondaki arkadaşların niyetleri öneliydi ve ufak tefek aksamaları önemsemedim : 13,32 gibi finiş, ve duş derken saat 14.20 gelmişti.Açlık ölçüsüne ihtiyaç var mı:) Ama restorantlar kapanmış ve yemek yok…! Ara büfeler yok Sadece ücretli sipariş şansınız var.Fiatlar ise :mesela Hamburger 21 tl…Yersen…Akşam yemeği 19,30. En erken 16.00 da açılacak çay ve kurabiye servisi. Rica ettik ve tuzlu şekerli kurabiye getirdiler…O can suyumuz oldu :slight_smile: Yemeği Efes merkezinde yedik.İyi niyetli arkadaşlara çabaları için teşekkür ederken,saydığım ve yazmadığım aksamaların giderilebileceğine inanıyorum…Bende tekrara düşeceğim ama ,madalya 10 üzerinden 8 , tşört 10 üzerinden 10 diyebileceğim detaylardı…Puanlanacak pek çok kalemi oldukça iyi bulduğumu söyleyebilirim.Organizasyon sahibi arkadaşların daha iyisini yapabileceklerine inanıyorum…Ama benzer parkuru hiç bir yerde koşmak istemem…Koşanların ve koşmaya katkıta bulunanların her bireyine sağlıklı ,koşular dileğiyle…

Bu resim konusunda bende muzdaripim.55 k koştum ve 13,30 sularında finişteydim…Bütün resimleri taradım (!) ve bir tane bile resmimi bulamadım…12 k ve 25 k dakiler binlerce olmasına rağmen 55k nın bir kaç tanesini görebildim…Ve hala yok…Bizim bu sporu yaparken,adı anı olan madalyamız ,tşörtümüz olurken ,resimlerimizin de olması daha güzel olurdu değil mi…Akılı telefon kullanmıyordum ve bu durum bana akıllı telefonu aldırttı…yani sözün özü: bu sayede telefon sahibi olmuş oldum:)

Kararsızdım gidip gitmeme konusunda, Alanya ile tarihler yakın olduğu için. Sonra Youtube’da 25 parkurunu gördüm iyi ki gitmemişim dedim. Geyik parkurunda iki tur daha keyifli geldi. Organizasyon’daki arkadaşlar lütfen yanlış anlamayın, darılmayın ama her ile bir ultra mantığı olmuş. Onların ultrası var bizim niye yok…

Son olarak 27 mart tarihine 999 adet daha ilave edildi ve çok az miktar 55 k resmi vardı.Onlarda ilk finişçilerdi sanırım. Sanki işin içinde al benisini( ! )görüntüleri arayıp onları öne çıkarma gayreti var gibi geldi bana.Hatta cinsiyet ayrımcılığına varacak kadar sanırım :slight_smile: Kötü niyet ile söylemiyorum…Bu işin pazarlanma yanını da unutmamak lazım …Sağlıklı günlere …

Genelde beğenilmemiş, ilginçtir Efes Ultra 2018 benim için çok güzel geçen bir yarıştı. Özellikle deniz kenarındaki kısım ve Meryem Ana’ya çıkıştaki yokuş patikalar keyifliydi. Neredeyse tüm yükseklik kazanımı son kısımda olduğu için evet zorlayıcıydı ama doğanın içinde olmak bu zorluğu bir nebze olsun hafifletti benim için.
Hatta bu yarıştan sonra ilk yarış yazımı yazdım :slight_smile:

Yiyecek konusunun yetersiz olmasına katılıyorum. Ama beni çok etkilememişti 25k koştuğum için sanırım.

Bu arada fotoğraflar gerçekten tam bir ızdırap, yarı yolda lanet olsun diyip vazgeçtim, keşke parkur uzunluklarına göre kategorize edilseydi, bizlere de işkence olmasaydı.

1 Beğeni

Bu Fotoğraf konusuna Organizasyon sahipleri bir açıklama yapamadılar…55k koştum ve tek resmim yok…Maalesef anılarımız içinde Efesultra görselleri olamayacak…

Fotoğraf konusundan önce diğer eksiklikler ile ilgili açıklama bekledim açıkçası ama hiç açıklama gelmedi. Konuyu açarken yazdığım “Organizasyonu genel olarak beğenmedim ancak bir daha Unlimited Academy organizasyonuna asla katılmam diyecek kadar da sinir olmadım.” düşüncem bu sebeple değişti. Eksiklikler olabilir, önemli olan eksikliğe de sahip çıkmak ve geri dönüş, açıklama yapmak. Kısacası farkına varmak.
Bu sebeplerle bir daha katılmam muhtemelen.
(not: ilginçtir benim de tek bir fotoğrafım bile yok)

Bilmediğim için yazıyorum. Efes Ultra fotoğraf temalı bir ultramaraton muydu? Yani katılımcılarına şu adette şu şekilde fotoğraflarınız olacak garantisi mi verildi katılım sırasında. Fotoğraf konusundaki hassasiyeti anlamadım çünkü. Birçok ultramaraton koştum kimisinde finişten geçereken çok güzel fotoğraflarım oldu kimisinde sadece kolum bacağım göründü ama hiç bu konuya takılmamıştım.

5 Beğeni

Tabiki herkes fotoğrafını görmek ister yalnızca biraz fazla dikkat çekildiğini düşündüm. Bir yarış organizasyonundaki aksaklıklar sıralamasında herhalde son sıralarda yer alır benim için bu mevzu. Tabi herkesin öncelikleri veya önemsedikleri farklı olabilir. Birbirimizi anlamamış olarak kalalım ozaman Aytaç Bey.

2 Beğeni

Ben kendi adıma eksiklikleri konunun başında yazdım, foto bulamasam da benim için sorun teşkil etmediğinden yazmadım örneğin. Çok fotoğraf yükledi organizasyon ama tek ultra parkuru olan 55K ya ait pek foto yok. Yarış öncesi ve sırasında 55K üvey evlat muamelesi gördü. Parkuru değişti, checkpointleri değişti, finishi bile değişti. Yukarıda yazdığım gibi ücretini ödediğim bir yarışta vaat edilmesine rağmen 55K koştuktan sonra su dışında 1 tane bile yiyecek olmamasıydı. Anladığım kadarıyla diğer arkadaşlar bu sorunların üstüne bir de yüzlerce foto arasında adam yerine konup bir tane bile foto bulamayınca bu organizasyonda gerçekten üvey evlat olduğunu anladılar.Bu sebeple fazla tepki oldu sanırım.
(Organizasyon ayrıca sitesinde yarış fotolarının ücretsiz olacağını söylemişti)

3 Beğeni

Abi mesele fotograf olup olmaması değil, olan fotograflar içerisinden tek tek aramak zorunda kalmak. Tüm parkurların fotoları bir arada bulk şekilde. Konu bundan ibaret yoksa haklısın fotoğraf temalı bir yarış değil. Bir de UA organizasyonunda yeni bir dönem başladı, KN lerde kuru pasta. Yanında kısır olsa fena olmaz 5 çayına :slight_smile:

2 Beğeni

Kısır benimde aklıma yattı :joy: Denemek lazım

1 Beğeni

İstasyonlar arası sıkıntılıymış, kısır susuzluktan kıvrandırır :rofl::rofl::rofl::rofl: