Efes Ultra Maratonu 2017

Merhaba Arkadaşlar,

Efes Ultra Maratonu 2017 kayıtları 15K/30K/80K olarak açılmış. 17-18 Mart.
Bu organizasyonun geçmişini bilmiyorum. 30K için kayıt yapma konusunda kararsız kaldım.

Bu yüzden aşağıda sormak istediğim 2 husus var;
1) Daha önce bu parkuru deneyimleyenler oldu mu?
2) Salomon Cappadocia Ultra Trail ile kıyaslayabilecek arkadaşlarımız var mıdır?

Teşekkürler,
Abdi

Abdi beybmerhaba, efes ultra maratonu bu yil ilk kez duzenleniyor. Parkur yapisi genelde zeytinlik taşlik arazi. Salomon kapadokya ya nazaran daha kolay bir parkur. Şirince den maden dagini cikip, çamlik tren muzesine oradan gokcealan koyune , daha sonra bülbül dagina cikis yapip meryemanada 2. Cp ye geliyorsunuz. Oradan polio su kemeri , daha sonra şirimceye donus olacak şekilde orta zorlukta bir patika yarisidir. Yer yer keskin tirmanis var. +2020 , 1440 irtifa degisim verileridir.
Daha fazla ayrinti icin run@kosangezgin.com e mail atarsaniz arkadaslarimiz cevaplar saygilar

Bu senedeki efes ultranın 12 k sına kayıt oldum, hayatımda ilk kez arazide koşacağım için sorumu mazur görün, ayakkabı olarak adidas ultra boost kullanıyorum, bu ayakkabı bu yarış için uygun mu yoksa araziye daha uygun bir ayakkabı mı giymem lazım

1 Beğeni

Merhaba, Yanılmıyorsan bu model ayakkabının üstü bez olmalı. Eğer böyle ise her ne kadar tabanına alışkında olsanız ayağınızın üst kısmı stabil olmadığından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayakkıbınız taban olarak aynı üst tarafının da daha stabil olabilecek farklı bir model seçebilirsiniz. Şimdiden başarılı, iyi tecrübelerle dolu bir yarış olmasını dilerim

1 Beğeni

Araziye daha uygun bir ayakkabının birkaç avantajı olacaktır. Burulma plakası : Ayakkabınız ile bir taşa bastığınızda tabanın aşırı esnemesine ve taşı ayağınızla hissetmenize engel olur. Agresif taban deseni : Zemine daha iyi tutunmanıza, çamurlu ve ıslak koşullarda daha az kaymanızı sağlar. Burun koruyucu : Koşarken ayağınızı bir taşa veya köke vurduğunuzda parmaklarınızı korur. Bunun yanında genellikle suyu içine kabul eden, ancak çabuk tahliye ederek kuruyan yapıda teknik materyalden üretilirler. Parkuru ve arazide koşmayı seveceğinizi tahmin ediyorum, bu sebeple bir patika ayakkabısı kötü bir alışveriş olmaz diye düşünüyorum. Efes bu anlamda agresif bir parkur değil ancak patika ayakkabısının özelliklerine ihtiyaç duyacağınız bir zemin özelliği ile herzaman karşılaşmanız olası, patika ayakkabısı ile basıp geçer düşünmezsiniz. Şimdiden başarılar :slight_smile:

4 Beğeni

Merhaba 12K ve ilk tecrübeniz olduğu için yüksek harcamalar yapmanıza gerek yok. @erol bey zaten gerekenleri yazmış, mantık çerçevesinde 500TL civarındaki adidas ultra boost ayakkabınızın başına patikada kötü şeyler gelebilir :grinning: bunu engellemek için https://www.decathlon.com.tr/run-active-ayakkabi-id_8379986.html gibi düşük profilli bir ayakkabı alınabilir veya hali hazırda böyle bir ayakkabınız varsa onu kullanın zaten maksimum 3 saatlik bir parkur olacaktır. Sakın gidip 500-600 TL civarında bir patika koşu ayakkabısı almayın ihtiyaçlarınız sonrasında çok değişecektir.

Adidas’ım zaten ömrünü doldurdu derseniz ve çok kontrollü koşacağım derseniz koşun, insanlar özel sandaletlerle likya maratonu koşuyorlar… Ama 12K olsada ayağınızın başına bir şey gelmeyeceği kesin değil, tercih sizin. Mühim olan kontrollü olmanız. Şimdiden iyi yarışlar.

2 Beğeni

Efes Ultra 2017’ye katılan arkadaşlar varsa deneyimlerini dinlemek isteriz.
Ben de bu yıl Efes Ultra 25k’ya kayıt oldum ama parkur hakkında pek fazla bilgiye ulaşamadım.

https://www.facebook.com/red40s/posts/1926870277599379:0

Kadir Özkarakaş’ın yarış raporu, faydalı olacaktır sanıyorum.

3 Beğeni

Çok teşekkürler @erol

1 Beğeni

12 K parkur videosu

1 Beğeni

Süper oldu bu video! Teşekkürler @Ogungunes

2 Beğeni