Edirne 2. Uluslararası Dostluk Yarı Maratonu 14 Haz 2015

Muzaffer Bey, o koşu hakkında çok şey bilen kişilerle bizzat tanışmak isterim açıkcası. İnsanları doğru yönlendirebildiklerinden şüphelerim var.

“Hazır olmak” çok çok göreceli bir kavramdır. 1:32:00 yarı maraton süresi olduğu halde henüz hiçbir tam maratona katılmamış bir arkadaşım var. Sebebini sorduğumda “henüz hazır değilim” diyor. Bu hazır olup olmama olayına kim karar verecek? Veya denemeden hazır olup olmadığımız nereden bileceğiz?

Sakatlık riski her zaman herkes için var. O halde kimse hiçbir yarışa girmesin.

“Hazır olmadan yarışa girmeyin, sonra sakatlanırsınız” tarzı söylemlere itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu tür söylemler genelde kendisi birşeylere cesaret edemeyen kişilerin söylemleri oluyor.

İsmaileren bu yanıtınızı yarıştan önce okumuş olsaydım kesinlikle katılırdım. Çok üzüldüm çünkü katılamadığım için. Çok zorlanırsam yürürüm diyordum yürüyemeyecek hale geleceğimi söylediler. Benim etrafımda yakın arkadaşlarımda, akrabalarımda, komşularımda, işimde vs koşan hiç kimse yok ben de bilgilerimi internetten, bu forumdan , gittiğim spor salonundan ve alışveriş yaptığım mağazalardan ediniyorum. Şöyle bir izlenim edindim şu 3-4 ay içinde ( belki benim kilo fazlam olması da etkilidir ) koşuya olumsuz bir bakış var, zararlı bir şey gibi algılanıyor, sizi sürekli vazgeçirmeye çalışıyorlar. Koşuyla uğraşıp da olumsuz fikir beyan edenleri şimdi düşününce sorumluluk almış gibi hissetmek olarak yorumluyorum. Yazdıklarınız benim için çok ilham verici oldu teşekkür ederim😊

1 Beğeni

Siz katıldınız ve bitirdiniz. Ne kadar güzel. Tebrik ediyorum.

Beyza Hanım, ben koşuya 2013 yılı Nisan ayında başladım. Ilk katıldığım yarış 2013 Avrasya maratonu 42k mesafesi oldu. Herkes ama herkes “yapamassın” dedi. Ama ben katıldım. En az 10k yürüdüm, pekçok kez umutsuzluğa düştüm ama bırakmadım ve 6 saatte bitirdim. Binlerce kişi içinde sadece 10 kişiyi geçebilmiştim ama mutluluğum tarif edilemezdi. Bana yapamassın diyenler ise söylemlerini onu herkes yapamaz diye değiştirdiler. Siz elalemin sözüne bakmayın :wink:

1 Beğeni

@ismaileren 'e katılmakla beraber, kendi vücudumuzun sınırlarını bilmekte de fayda var. Ben bugün merdiven iner çıkarken dizlerimde çok hafif sızlama oluyor. Kilo fazlam olmasına bağlıyorum bunu.
@ismaileren sizin geçmişinizde sporla alakanız neydi avrasya maratonuna katılırken.Bir de kilo durumunuz nasıldı ?

@erhancetin benim spor geçmişim yok. İlkokul yıllarında lastik topla sokkata yaptığımız maçları saymassak, spor geçmişim sıfırdır diyebiliriz.
2013 Avrasya Maratonu’nda 88 kilo civarıydım. Şimdilerde 78 civarına kadar düştüm

2013 sonuçlarına baktım da iyi koşmuşsunuz.