Dizde geçmeyen ödem

Arkadaşlar,

1 yıldır dizimdeki ödem geçmek bilmedi, şişlik iniyor ama biraz yüklenirsem tekrar şişiyor. Doktor ödem var dedi, buz ve egzersiz şablonu verdi. Bu işi çözen arkadaşlar ne yaptınız yada öneriniz nedir? 1 yıl ağrı ve ödem geçmez mi? İlik ödemi dendi, merhem ve egzersiz verildi o kadar. İstirahat bile vermedi.

Merhabalar;

Size kendi yaşadığım süreci anlatacağım ama olaylar tamamen farklı olduğu için benim de yaptığım gibi size de öncelikle uygun branşlardaki doktorlarla görüşüp profesyonel yardım almanızı tavsiye edeceğim.

İki hafta önce araç dışı trafik kazası geçirdim. Araç sol dizimden çarptı trafik kazalarında önemli olan sinir sistemi olduğu için dizimdeki yarayı önemsemedik ve ertesi gün dizimde çok ciddi büyüklükte bir ödem oluştu buz tedavisi ve kıpırdamadan durmam tavsiye edildi. önce biraz iner gibi oldu ama daha sonra pansumana gittiğimde deri altında ödemi görüp ödemi çekmeye çalıştılar. Olmayınca da uzman ortopedi hekimi uygun şartlarda oradaki ödemi aldı. Şimdi diz immobilizatörü diye bir alet takıyorum. Atel de deniyormuş. İki hafta bunu kullanmamı ve üzerine basmamamı istedi. Mümkün olduğunca bunları yapmaya çalışıyorum. Şu an kazadan sonraki 13. gün ve dizimdeki ödem ciddi şekilde inmiş durumda. Şimdilik sadece röntgen ve gelecekte de MRI ile hasarın boyutunu kontrol edecekler.

Koşma eylemini ciddi olarak yaptığınızı söyleyip MRI’a falan girdiniz mi? Biraz doktora göre de değişiyor çünkü.

oytun bey cevap için teşekür ederim.sizede çok geçmiş olsun ben fitness yaparken zorladım dizimi, en büyük hatam bir şey olmaz diyerek üstüne gitmem oldu. mr çekildi ilik ödemi var dendi ama sonuçta ödem var denip ilaçlar verildi bir şey yok dendi.ben şimdi fitness ı bırakıp yürüyüş ve zorlamadan koşuya başlıyacam takıldığım nokta bu ödem ve ağrının dizde kalıcı olması çok araştırdım buz ve ilaç başkada birşey diyen yok

Merhaba,

2 yıl önce benzer bir rahatsızlık yaşamıştım. Koşmaya ilk başladığım zamanlardı ve yeni başlayanların düştükleri fazla yüklenme hatasına ben de düştüm. Sizinki gibi MR çekildi ve aynı şekilde ilik ödemi teşhisi kondu. Tedavi şekli de aynıdı. Buz tedavisi, merhem (ismini hatırlayamıyorum) ve bir de eklemleri güçlendirici takviye bir tablet (joıintace adında) almamı önerdi doktorum. Ayrıca ilk 2 hafta egzersizlere ara vermemi, daha sonra da güçlendirici egzersizler yapmamı tavsiye etti. Bu tedavi bende faydalı oldu, 1 ay içinde pek bir ağrım kalmadı. Bu rahatsızlıktan sonra tekrar koşuya başladığımda da uzun süre zorlamadan kısa koşular yaptım.

mustafa bey,
cevap için teşekürler.dediğim gibi üstüne gitmeyip dinlendirseydim sorun kalmayabilirdi