Diz ile yaşadığın sorunlar

Merhabalar ben 2020 ağustos ayında koşuya başladım ancak yanlış ayakkabı ve hızlı bir şekilde yoğunluğu arttirdigimdan dolayi meniskus yıpranması yaşadım. Ocak 2021 de koşuya neredeyse 0’dan tekrar başladım. Yaz aylarında bir problem olmadı fakat aralık ayında bu sefer kıkırdak aşınması yaşadım yine aynı dizimde. Koşudan yaklaşık 1 1.30 saat sonra dizin sağ tarafı hissizleşiyor dokunsanız kırılcakmış gibi oluyordu. Günlük hayatta da sanki 60 yaşlarındaymışım gibi gıcırdıyor dizim. Ben de glukozamin kullandım bir nebze işe yaradı ancak dizi fazla bükünce dediğim hissizleşme yine başlıyor. Ve son olarak maraton izmir sonrası bu sefer diğer dizimde yine hissizleşme oldu fakat bu sefer geçmedi ve bazen kendi kendine başlayıp biten bir ağrı ile devam etti koşarken 4. Km den sonra can yakıyor. Dizlerimdeki bu sorunu nasıl aşarım yardımcı olabilecek var mıdır daha 17 yaşındayım bu gerçekten çok sinir bozucu olmaya başladı şimdiden cevaplar için teşekkürler…

1 Beğeni

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Konu hakkında size tavsiye verecek yetkinlikte değilim. Fakat bende dizlerimde sorun yaşadım zamanında, iç yan bağ yırtılması ve sizinkine yakın kıkırdak sorunu. Her iki sorunuda dinlenme ve egzersizler ile atlattım. Sadece merak ettiğim bir konu var KİLO durumunuz nedir? Ben bu iki sakatlığı da olmam gereken ideal kilomun yaklaşık 10 kilo fazlası iken yaşadım. Bence KİLO özelikle dizler üstünde çok etkisi var.

İkincisi de günlük su tüketimin ne durumda? Günlük en az 2,5 lt su tüketmen kıkırdaklar için elzem.

2 Beğeni

Kilom 70 boyum 175 günlük içtiğim su miktarı 3 4 l minimum

1 Beğeni